4. oktobrī Egils Levits tikās ar vairāku augstskolu rektoriem un pārstāvjiem – Latvijas Kultūras akadēmijas rektori un Rektoru padomes priekšsēdētāju Rūtu Muktupāvelu, Biznesa augstskolas “Turība” rektoru un Privāto augstskolu asociācijas priekšsēdētāju Aldi Baumani, Vidzemes Augstskolas rektoru Gati Krūmiņu, Augstākās izglītības padomes priekšsēdētāju Andri Teikmani un Rīgas Tehniskās universitātes attīstības prorektoru un Latvijas Universitāšu asociācijas izpilddirektoru Artūru Zepu – un pārrunāja nepieciešamību izstrādāt valstiska līmeņa vīziju, kādas vēlamies redzēt savas augstākās izglītības iestādes 2030. gadā, eksakto un humanitāro zinātņu attīstību un adekvāta finansējuma nodrošināšanu augstākajai izglītībai, kā arī padomju locekļu izvirzīšanu 16 valsts augstskolās.
4. oktobrī uz Rīgas pili bija aicināti arī Valsts zinātnisko institūtu asociācijas pārstāvji, lai pārrunātu zinātnisko institūtu nākotnes attīstību un vietu Latvijas zinātnes ekosistēmā.
Likumdošana
2022. gada 9. jūnijā Valsts prezidents Egils Levits nosūtīja Saeimai otrreizējai caurlūkošanai 2022. gada 2. jūnijā pieņemto Elektronisko sakaru likumu, norādot uz likumā saglabāto regulējuma nesaderību ar Eiropas Savienības tiesībām un Eiropas Savienības Tiesas judikatūru. Likumdevējs jaunajā likumā mehāniski pārņēmis jau šobrīd spēkā esošo regulējumu, nenovēršot apzinātās juridiskās pretrunas un neieklausoties kompetento institūciju viedoklī. Valsts prezidents uzsvēra, ka labas likumdošanas princips pieprasa likumprojekta sagatavotājam un pašam likumdevējam likumdošanas procesā pienācīgi izvērtēt arī tādu tiesību normu, kas likumprojektā tiek pārņemtas no jau spēkā esoša likuma, atbilstību Eiropas Savienības tiesībām. Tāpat likumprojekta iesniedzējam un likumdevējam pašam jāizvērtē, vai spēkā esošais regulējums un tā iecerētās izmaiņas ir atbilstošas aktuālajai nacionālajai un pārnacionālajai tiesību realitātei un neprasa pilnveidošanu.
Saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmes 65. pantu Valsts prezidents Egils Levits ir sagatavojis un 2022. gada 20. janvārī iesniedzis Saeimai izskatīšanai likumprojektu “Grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā”.Valsts prezidents uzsvēra, ka ir ļoti rūpīgi sekojis līdzi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma piemērošanai un regulāri pārrunājis partiju finansēšanas politikas jautājumus ar kompetento institūciju un politisko partiju pārstāvjiem, kā arī šīs jomas lietpratējiem. Šajās diskusijās kā nozīmīgs iezīmējās jautājums par valsts budžeta finansējuma piešķīruma saglabāšanu tādām partijām, kuru pārstāvniecība Saeimā ir būtiski sarukusi un nespēj vairs pilnvērtīgi īstenot vēlētāju gribu un savu priekšvēlēšanu programmu. Saeima atbalstīja Valsts prezidenta iniciatīvu un 2022. gada 24. februārī pieņēma grozījumus Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā, kas paredz samazināt valsts budžeta finansējumu tām partijām, kuru frakcijas Saeimā ir izjukušas. Minētie grozījumi stāsies spēkā ar 14. Saeimas sanākšanu. Prezidents, izsludinot likumu, sniedza savu komentāru par tā piemērošanu līdz ar ierosinājumiem par jomas pilnveidi.
2021. gada 24. novembrī Valsts prezidents Egils Levits Saeimai izskatīšanai iesniedza likumprojektu “Grozījumi Ministru kabineta iekārtas likumā”. E. Levits uzsvēra, ka viena no pārvaldības problēmām Latvijā ir valsts mazspēja politiski pārzināt un efektīvi vadīt starpnozaru politikas jomas. “Bērnu un ģimenes politika un digitālā politika ir tikai dažas jomas, kurās ir pietrūcis šādas starpnozaru sadarbības un politiski atbildīgas valsts amatpersonas par jomas politikas veidošanu un īstenošanu. Šiem jautājumiem nepieciešams pievērst daudz lielāku uzmanību, un to sekmētu valsts ministra institūta ieviešana mūsu valdības struktūrā,” sacīts Valsts prezidenta vēstulē. Lai arī šajā Saeimas sasaukumā ideja nav guvusi parlamentāriešu atbalstu, E.Levits Saeimas 2022. gada pavasara sesijas pēdējā sēdē runā norādīja, ka ir valstiski svarīgi pie šī jautājuma atgriezties.
Prioritātes Saeimai
2021. gadā Valsts prezidents Egils Levits turpināja 2020. gadā iedibināto tradīciju – uzrunāt Saeimu tās rudens sesijas atklāšanā. Savā uzrunā 2021. gada 2. septembrī Valsts prezidents piedāvāja valsts politikas orientierus pandēmijas izplatības mazināšanai un nosauca divas jomas, kurās steidzami nepieciešamas pārmaiņas. Pirmā – Latvijas iekšējā drošība, Valsts prezidentam mudinot iekšlietu jomu atzīt par valsts budžeta prioritāti. Kā otra joma tika minēta valsts strukturālā atpalicība, ko radījis sazobes trūkums starp izglītības, zinātnes, tehnoloģiju un ekonomikas politikām. Egils Levits norādīja uz nepieciešamību pēc kvalitatīvas izglītības mūža garumā un rosināja veikt ilgstoši aizkavēto skolu tīkla sakārtošanu, turpināt augstskolu reformu un palielināt Latvijas zinātnes bāzes finansējumu.
Tāpat Valsts prezidents teica runu Saeimas pavasara sesijas noslēgumā 2022. gada 16. jūnijā. Valsts prezidents uzsvēra, ka nākamās Saeimas politiskos lēmumus ietekmēs Krievijas draudi Rietumiem, demokrātiskās pasaules atteikšanās no Krievijas energoresursiem un ar to saistītā inflācija, kas sāpīgi skars iedzīvotājus un uzņēmumus. E.Levits pievērsa uzmanību trīs jomām, kas ir saistītas ar valsts drošību – valsts aizsardzība un iekšējā drošība, kas ietver arī sabiedrības integrācijas problēmjautājumus, enerģētikas krīze un ar to saistītā valsts atbalsta politika iedzīvotājiem un valsts pārvaldības sistēmas uzlabošana, lai labāk varētu pārvaldīt savus resursus un reaģēt uz krīzēm.