Ierodoties uz pasākumu pie Valsts prezidenta, atkarībā no pasākuma rakstura un mērķa jāizvēlas attiecīgs apģērbs, kas visbiežāk jau ir minēts ielūgumā. Jāatceras, ka ielūgumā norādītais dress code apzīmē tērpu, ko velk kungs, jo starptautiskajā lietišķajā etiķetē pieņemts, ka dāma savu tērpu izvēlas saskaņā ar kungam noteikto apģērbu. Ielūgumā iespējamas arī īpašas norādes vai paskaidrojumi attiecībā uz apģērba izvēli.
Tumšs uzvalks (Dark suit)
Tumšs uzvalks ir lietišķā vidē visbiežāk izmantotais apģērbs. Tumšs uzvalks ir velkams oficiālās tikšanās reizēs gan dienas, gan vakara pasākumos. Kā “tumšu uzvalku” kungam saprot vienkrāsainu uzvalku melnā, tumši zilā vai tumši pelēkā krāsā. Krekls – balts vai citas krāsas vienkrāsains, kaklasaite – obligāta. Uzvalka žakete vienmēr ir aizpogāta (izņemot apakšējo pogu, ja ir vairākas).
Dāmas garderobē tumša uzvalka etiķetei atbilst kostīms, bikškostīms vai kleita. Apģērbs vienmēr ir vienkrāsains (ne rakstains vai puķains), bet krāsas izvēlē drīkst būt dinamiskāks nekā kungam. Ideālais svārku vai kleitas garums saskaņā ar etiķeti ir līdz ceļgalam vai nedaudz zem tā.
Apmeklējot pasākumu, kurā piedalās Valsts prezidenta kundze, pieklājība prasa, lai dāmas apģērbs nebūtu pārāk uzkrītošs, tādējādi neaizēnojot prezidenta kundzes tērpu.
Svētku tērps
Šo apģērba ieteikumu visbiežāk var redzēt ielūgumos, kas nav tik formāli, tomēr pasākuma raksturs pieprasa ģērbties svinīgi. Šādi pasākumi, piemēram, ir Valsts prezidenta tikšanās ar skolēniem un jauniešiem, Ziemassvētku pasākumi ģimenēm u. tml. Ņemot vērā, ka bērnam vai jaunietim grūti piemērot Dark suit nosacījumus, ar norādi “Svētku tērps” tiek saprasts jebkurš tērps, kas nav ikdienas apģērbs un ir piemērots svinīgam, nozīmīgam pasākumam. Pavadošie pieaugušie šādā situācijā drīkst izvēlēties apģērbu atbilstoši “Tumšs uzvalks” principiem.
Smokings (Black tie)
Smokings ir elegants vakartērps, ko velk pēc plkst. 18.00 vakara pieņemšanās, ballēs, operas un teātra pirmizrādēs.
Kungiem smokinga žakete ir kā klasiskam uzvalkam, tradicionāli melna; apkakles atloki var būt stūraini vai šalles veida; smokinga apkakle vienmēr ir pārklāta ar zīdu; bikses – melnas, bez atlokiem, gar sāna vīli nošūta zīda lente; krekls – balts, klasisks vai ar stāvu apkakli un atlocītiem stūriem; sien melnu tauriņu; liek melnu zīda jostu ar smokinga jostas kabatiņām (nošuvēm) uz augšu; pie smokinga velk smalkas, melnas ādas šņorējamās kurpes vai melnas lakādas kurpes un zīda zeķes; var nēsāt baltu kabatas lakatiņu žaketes krūšu kabatā. Smokinga žakete vienmēr ir aizpogāta (izņemot apakšējo pogu, ja ir vairākas).
Ja ielūgumā norādīts “Smokings”, dāma var izvēlēties: vilkt garo vai īso vakarkleitu (ja vien tas jau nav īpaši norādīts). Ballē ar dejām iederēsies garā vakarkleita, pieņemšanā – īsā; atļauts arī grezns bikškostīms, elegants kostīms ar svārkiem, kas īsāki vai garāki par ceļgalu. Kleita vai svārki var būt ar šķēlumiem; kleita drīkst būt nedaudz dekoltēta, atkailinātus plecus mēdz piesegt. Vakartērpam jābūt no vienkrāsaina auduma, citu ierobežojumu krāsas ziņā nav. Pie vakartērpa dāma velk slēgtas laiviņkurpes ar augstu papēdi; somiņa – neliela, eleganta.
Dāmām jāatceras noteikums par tērpa izvēli pasākumos, kuros piedalās Valsts prezidenta kundze.
Fraka (White tie)
Fraka ir svētku tērps īpaši svinīgos vakara pasākumos. Mūsdienās pasākumi, kuros kā dress code norādīta fraka, notiek samērā reti. Tomēr, ja saņemat ielūgumu uz pasākumu, kur jāierodas frakā, ir vērts tam piešķirt īpašu nozīmi un rūpīgi sagatavoties.
Valsts prezidenta ielūgumu ar tērpa norādi “Fraka” visbiežāk saņemsiet uz īpaši svinīgām ārvalstu viesu vakariņām (piemēram, valsts vizītes laikā) vai nozīmīgu valsts proklamēšanas gadadienas pieņemšanu 18. novembrī.
Fraka ir melna žakete, tās aizmugurējā daļa ir pagarināta un šķelta, priekšā tā sniedzas līdz viduklim; žaketes apkaklei ir zīda atloki; melnās bikses ir bez atlokiem, tām gar sāniem – melna zīda lente; balta veste ar trim aizpogātām pogām. Pie frakas velk baltu pikē kreklu ar stāvu apkakli, ar atlocītiem stūriem, vai kreklu ar slēpto aizdari, vai greznām pogām; sien baltu tauriņu, liek elegantas aproču pogas. Frakai pieskaņo melnas lakādas kurpes un melnas zīda zeķes; var nēsāt baltu kabatas lakatiņu frakas krūšu kabatā (neliek, ja pie frakas ir piesprausti valsts apbalvojumi). Kungs var nēsāt arī telpās elegantus baltus ādas cimdus. Velkot fraku, neliek rokas pulksteni (ja vēlas, vestes kabatā var likt kabatas pulksteni).
Dāmas velk vienkrāsainu garo vakarkleitu (garums – tieši līdz zemei); kleita var būt dekoltēta ar atkailinātu plecu un muguras daļu; svārku aizmugurējā daļa var būt pagarināta (ar šlepi); kurpes – elegantas, smalkas ādas ar augstu papēdi; zeķes vissmalkākās; somiņa – eleganta, neliela – ādas vai darināta no auduma, izšūta; drīkst vilkt cimdus, taču tie nav obligāti (cimdotā rokā var turēt dzēriena glāzi, bet pirms sēšanās pie galda tos neuzkrītoši novelk); rotaslietas – dārglietas, pieskaņotas tērpam (bižutērija nav pieļaujama). Rokaspulksteni un cepuri neliek.
Frakai līdzvērtīgs tērps gan kungiem, gan dāmām ir arī autentisks tautastērps pilnā komplektācijā.