Andris Bērziņš
Šodien, 16.martā, Valsts prezidents Andris Bērziņš tikās ar finanšu ministru Jāni Reiru, lai pārrunātu Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas likumprojekta izstrādes gaitu, jaunā modeļa pamatprincipus, kas vērsi uz izlīdzināšanas vienkāršošanu, atteikšanos no „finanšu nepieciešamības” un izlīdzināšanas veikšanu pret vidējiem vērtētajiem pašvaldību ieņēmumiem.

Valsts prezidents atzinīgi novērtēja ministrijas līdzšinējo veikumu likumprojekta izstrādāšanā un sadarbību ar pašvaldībām, vienlaikus uzsverot, ka likumprojektu nepieciešams pieņemt pēc iespējas ātrāk, lai to varētu pielietot jau nākamā gada budžeta sagatavošanā.

 

Finanšu ministrs informēja Valsts prezidentu, ka jaunais finanšu izlīdzināšanas modelis ir testēts gan 2016.gadam, gan vidējā termiņā, gūstot pārliecību, ka izstrādātā modeļa formula ir viegli piemērojama un izmantojama sākot ar 2016.gadu. Viņš arī atzīmēja, ka vienlaikus nepieciešams uzsākt diskusiju ar sociālajiem partneriem par IIN likmes saglabāšanu šī gada līmenī (23% apmērā), kas dotu labākus priekšnoteikumus jaunā finanšu izlīdzināšanas modeļa ieviešanai 2016.gadā.

 

Jānis Reirs uzsvēra, ka jaunais finanšu izlīdzināšanas modelis izstrādāts, ņemot vērā lielāko daļu no pašvaldību priekšlikumiem, un balstās uz četriem pamatprincipiem. Tie paredz: pašvaldību atšķirību ievērtēšanai aprēķinos ieviest nosacītā iedzīvotāja jēdzienu; izlīdzināšanu veikt pret pašvaldību vidējiem vērtētiem ieņēmumiem, nevis pret finanšu nepieciešamību; valsts budžeta dotāciju sadalīt proporcionāli starp pašvaldībām, tuvinot tās pašvaldībai ar vislielākajiem ieņēmumiem uz vienu nosacīto iedzīvotāju; kā arī pārskatīt demogrāfisko kritēriju vērtības, tās papildinot ar teritorijas platību raksturojošo kritēriju, kas noteiktu nosacītos iedzīvotājus par katru pašvaldības platības kvadrātkilometru. Ministrs arī informēja, ka jaunā finanšu izlīdzināšanas modeļa ietvaros vairs nav paredzēts izdalīt „republikas pilsēta” un „novadus”, kam grūti atrast ekonomisku pamatojumu, jo aprēķinos abām grupām tiek izmantotas vienādas kritēriju vērtības.