Andris Bērziņš
Darba vizītes Kanādā otrajā dienā Valsts prezidents Andris Bērziņš tikās ar Ontario leitnantgubernatoru Deividu Onleju ar kundzi, kā arī Kanādas valdības pārstāvi apakšpalātā Pīteru Vanlounu – Kanādas premjerministra partijas biedru un Baltijas valstu atbalstītāju, kura dzimtas saknes nāk no Igaunijas.

 

Valsts prezidents pateicās Kanādas amatpersonām par Latvijai un tās pilsoņiem sniegto atbalstu gan pēc Otrā pasaules kara, gan arī šobrīd, uzsverot, ka Kanāda kā sadarbības partneris Latvijai ir ļoti nozīmīga arī Stratēģiskās partnerības līguma ietvaros, kas ir būtisks politiskais komponents, lai nostiprinātu Eiropas Savienības (ES) un Kanādas partnerību.

 

Vienlaikus Latvija saredz iespēju piedāvāt Kanādai sadarboties, paplašinot jaunu partnervalstu loku ne tikai ES, bet arī Austrumu partnerības bloka un Centrālāzijas valstīs. Andris Bērziņš atzina, ka Brīvās tirdzniecības zonas izveide ar Kanādu perspektīvā sekmēs Latvijas preču un pakalpojumu konkurētspējīgo priekšrocību attīstību Kanādā, paredzot gan tradicionālo eksporta jomu paplašināšanās iespējas, gan arī jomas, kuru produkcija līdz šim nelielā apjomā tika eksportēta uz Kanādu (tai skaitā, koksnes papīrmasa, papīrs, kartons, jēlādas, ādas, kažokādas un izstrādājumi no tām).

 

Pārrunājot Austrumu partnerības valstu un Centrālāzijas valstu attīstības perspektīvas un iespējamos sadarbības virzienus ar tām, Valsts prezidents uzsvēra, ka to ekonomiskais un resursu potenciāls ir viens no lielākajiem pasaulē, vienlaikus piebilstot, ka sadarbībai ar šīm valstīm ir arī ilglaicīga reģionālās attīstības nozīme, ko nedrīkstētu novērtēt par zemu vai nenovērtēt vispār.

 

Kanādas valdības pārstāvis apakšpalātā uzdeva jautājumus par Latvijas gatavošanos pievienoties eiro zonai un ieguvumiem no šī lēmuma. Valsts prezidents atbildēja, ka eiro ieviešana Latvijā notiks ar 2014.gada janvāri. „Uzskatu, ka eiro ieviešana Latvijā radīs stabilu bāzi tālākai ekonomiskajai attīstībai un stiprinās starptautisko uzticību eiro un eirozonai,” piebilda Valsts prezidents.

 

Abās sarunās tika pausta pārliecība, ka Latvijas un Kanādas draudzīgo attiecību pamatā ir sadarbība Eiroatlantiskajā telpā. Tāpat nozīmīgi ir tas, ka Kanāda ir atbalstījusi NATO paplašināšanos. Latvijas sadarbība ar Kanādu ir sekmīga gan parlamentārajā un valdības līmenī, gan akadēmisko, nevalstisko un profesionālo organizāciju līmenī.

 

Dienas noslēgumā Valsts prezidents devās uz tikšanos ar tautiešiem, jo Latvijas un Kanādas divpusējās attiecības stiprina aktīvā Kanādas latviešu kopiena,  kuru pārstāv Latvijas Nacionālā Apvienība Kanādā. Šī ir viena no lielākajām latviešu emigrācijas kopienām, kas apvieno vairāk kā 20 tūkstošus biedru. Uzrunājot Toronto latviešus Valsts prezidents teica: „Redzot šeit visus jūs es varu teikt, ka Latvija ir savulaik pazaudējusi daudz stipru cilvēku. Tagad Latvijai ir pienācis ļoti izšķirīgs brīdis un Jūsu dzīves pieredze būs nozīmīga, lai Latvija varētu pastāvēt mūžu mūžos.”

 

Sakot atbildes uzrunu Latvijas goda konsuls Toronto Imants Purvs pauda pateicību un patiesu gandarījumu par Valsts prezidenta viesošanos Kanādā un sarunām ar Kanādas augstākajām amatpersonām, vienlaikus uzsverot, ka latviešu sabiedrība Kanādā ar vislabākajiem vēlējumiem un domām sekos vizītes turpmākajām dienām un tajās plānotajiem pasākumiem.