Raimonds Vējonis
“Jaunākie Latvijas ekonomiku raksturojošie radītāji liecina, ka tautsaimniecības attīstība notiek lēni. Līdzšinējie ekonomiskās izaugsmes tempi ir nepietiekami, lai varētu atļauties strauji augošus valsts budžeta tēriņus. Šobrīd ir nepieciešams izsvērts plāns un steidzami lēmumi, lai ekonomika attīstītos ievērojami straujāk, kāpinot arī budžeta ieņēmumus," sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, piektdien, 27.maijā, tiekoties ar Ministra prezidenta biedru, ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu.

 

Saskaņā ar Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa teikto, kopējo ekonomisko izaugsmi stimulētu straujāka uzņēmējdarbības veicināšana, nodrošinot plašāku finanšu pieejamību Latvijas uzņēmējiem, tajā skaitā dažādus finanšu attīstības instrumentus un Eiropas struktūrfondu programmas.

 

Runājot par struktūrfondiem, Valsts prezidents uzsvēra, ka valdībai jāturpina aktīvāk izstrādāt visi Eiropas Savienības fondu apguvei nepieciešamie normatīvie akti, īpaši būvniecības nozarē, kur vērojams liels apjomu kritums.

 

Valsts prezidents pauda bažas, ka joprojām milzīgi ir valstī pastāvošie ēnu ekonomikas apmēri. Tie saskaņā ar jaunākajiem pētnieku aprēķiniem sastāda piekto daļu iekšzemes kopprodukta. “Cīņa ar ēnu ekonomiku noteikti ir jāturpina. Liels gandarījums, ka tajā kopā ar valdību iesaistījušās uzņēmēju organizācijas un eksperti. Vajadzīgi plānveida pasākumi, kas darbotos arī ilgtermiņā, turklāt svarīgi, lai ēnu ekonomikas apkarošanas rezultātā neciestu godīgie uzņēmēji un kopējā uzņēmējdarbības vide," uzsvēra Raimonds Vējonis.

 

Sarunas gaitā amatpersonas apsprieda iespējas panākt straujāku ekonomisko attīstību un lielākus budžeta ieņēmumus, veicinot eksporta apjomu pieaugumu un turpinot Latvijas uzņēmēju jau veiksmīgi aizsākto eksporta tirgu diversificēšanu un jaunu tirgu apgūšanu. Īpaši svarīgi tas ir pastāvošajā sarežģītajā ģeopolitiskajā situācijā.

 

Amatpersonas bija vienisprātis, ka tautsaimniecības izaugsmei ļoti nozīmīga ir investīciju piesaiste – kā vietējā, tā arī ārvalstu kapitāla. Lai Latvija būtu pievilcīga investīcijām, valdībai jāīsteno kompleksa pieeja, jāveido stabila un prognozējama uzņēmējdarbības vide, nodokļu un tiesiskā vide.