Atkājot komunistiskā režīma upuru piemiņai veltītos pasākumus, Valsts prezidents Rīgas pilī piedalījās fonda “Sibīrijas bērni” rīkotajā konferencē „Vēsturiskā atmiņa”.
Uzrunājot konferences dalībniekus, Valsts prezidents norādīja, ka, atzīmējot Latvijas simtgadi, mēs atskatījāmies uz mūsu valsts pagātni. No daudzajiem stāstiem, starp kuriem ir arī Sibīrijas bērnu, un ko atklāja mūsu valsts simtgade, mēs varam mācīties varonību, izturību un savas dzimtenes mīlestības saglabāšanu visgrūtākajos apstākļos.
“Tie ir stāsti, kurus ir sāpīgi atcerēties un kurus varbūt pat atsevišķiem cilvēkiem ir izdevīgāk piemirst. Lai veidotos stipra sabiedrība un valsts, mums ir jāsaprot, jākonfrontē un jāizlīgst arī ar sāpīgo un neērto pagātni,” uzsvēra Raimonds Vējonis.
Valsts prezidents atzina, ka ir patiess prieks, ka arī pēdējā gada laikā šādi soļi ir sperti un sabiedrība ir izkāpusi no komforta zonas. Līdz ar tā saukto čekas maisu atvēršanu mēs esam tuvāk tai patiesībai, ko Latvija ir parādā visiem no padomju režīma īstenotā genocīda cietušajiem – nogalinātajiem, izsūtītajiem un viņu bērniem.
“Arī Krievijai ir jāatzīst padomju varas paveiktie noziegumi, lai paskatītos acīs savai pagātnei. Par spīti PSRS mantinieces oficiālajai mazspējai šinī jautājumā, esmu gandarīts, ka latviešus un sibīriešus saista cilvēciskas saites. To varētu saukt par tautas diplomātiju, kas kopš Atmodas laika ir palīdzējusi apzināt notikušo gan mums, Latvijā, gan cilvēkiem bijušajās izsūtījuma vietās tālienē,” atzīmēja Raimonds Vējonis.
Valsts prezidents Rīgas pilī pateicās ikvienam, kas izvēlas atcerēties un izvēlas patiesību, jo tas dara stiprākus mūs visus.
Pieminot komunistiskā režīma upurus, Valsts prezidents pulksten 13:00 svinīgā ceremonijā noliks ziedus un teiks uzrunu pie Brīvības pieminekļa. Vēlāk pēcpusdienā Valsts prezidents dosies uz Latvijas armijas karavīru piemiņas vietu Litenē, kur piedalīsies atceres brīdī Litenes kapos un tiksies ar represētajiem pie atmiņu ugunskuriem.