Valdis Zatlers
Pirmdien, 13.jūnijā, Valsts prezidents Valdis Zatlers piedalījās izstādes „Latvijas traģēdija 1941” atklāšanā Okupācijas muzejā, kas ir viens no muzeja rīkotajiem Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltītajiem sarīkojumiem.

 

Uzrunājot izstādes atklāšanā klātesošos, Valdis Zatlers norādīja: "1941.gads ir viens no briesmīgākajiem gadiem Latvijas vēsturē. Mēs pazaudējām ļoti daudz. Pazaudējām ne tāpēc, ka paši kaut ko darījām ne tā, kā vajag, bet divas naidīgas totalitāras lielvaras, kurām galvenais uzdevums bija pārvaldīt un sadalīt, un nerēķināties ar cilvēkiem, savu totalitāro, fanātisko ideju vārdā pastrādāja noziegumus mūsu valstī, Latvijā. Skaitļi paši par sevi runā ļoti spēcīgi – 15 tūkstoši deportēto, vairāk nekā 60 tūkstoši holokaustā nogalināto, neskaitāmi bez tiesas nešautie, nomocītie un bez vēsts pazudušie, Latvijas armijas iznīcināšana. Visi šie šausmīgie, traģiskie, nežēlīgie notikumi notika īsā laika sprīdī. Lai gan pats kara traģēdijas posms bija daudz garāks, šis gads ir baigais gads."

 

Runājot par izstādes uzdevumu, Valsts prezidents atzina, ka katrā ģimenē Latvijā ir rētas no šī laika, kas dzijušas ļoti lēnām un, iespējams, vecākajai paaudzei vēl joprojām nav sadzijušas, jo tās bija pārāk dziļi cirstas.

 

"Skatoties uz šo ekspozīciju, ir ne tikai jāuzzina par savu vēsturi un jāapzinās, kas notika un cik traģisks tas bija Latvijai kā valstij, bet jāsaprot arī tas, ka tās dienas gars nav šodien dzīvs un nedrīkst atkārtoties, jo mēs varam redzēt, cik smagas sekas var būt neiecietībai, ksenofobijai, otra cilvēka nicināšanai jeb pārcilvēka sludināšanai. Tās ir pārdomas, kas mums ir jāpārdomā šodien, katram jaunam cilvēkam, un, redzot tieši šīs sadzijušās vātis, jāapzinās – mēs nedrīkstam tā rīkoties ne domās, kur nu vēl darbos. Mums ir jāglabā svēta Latvija, Latvijas sabiedrība, vienota ap savām vērtībām. Mums ir jāaizsargā sava valsts pret jebkuru ļaunumu, jo ļaunuma cirstās rētas sadzīst ļoti lēnām," atzina Valsts prezidents.

 

Viņš pateicās Latvijas Okupācijas muzejam un muzejam "Ebreji Latvijā", kuru sadarbības rezultātā tapusi tematiskā izstāde un pauda cerību, ka "daudzi cilvēki apmeklēs šo muzeju, pārdomās gan tā laika notikumus, gan šodienu un, vēl būtiskāk, padomās par savu rīcību savā valstī šodien".

 

Šodien atklātajā izstādē Latvijas Okupācijas muzejā tiek pieminēta 70.gadskārta diviem traģiskiem notikumiem - 1941.gada 14.jūnija Latvijas civiliedzīvotāju deportācijām un holokausta sākumam pret ebrejiem Latvijā.