Andris Bērziņš
Šodien, 20.septembrī, Valsts prezidents Andris Bērziņš oficiālā vizītē Vatikānā tikās ar pāvestu Francisku un Vatikāna valsts sekretāru (premjeru) Pjetro Parolinu. Sarunās tika skarti jautājumi, kas saistās ar Latvijas valsts un Svētā Krēsla labo attiecību vēsturi, kas vainagojusies ar pāvesta Jāņa Pāvila II vizīti Latvijā pirms 21 gada, kad Latvija tikko bija atguvusi neatkarību. 

 

Šai kontekstā Valsts prezidents izteica uzaicinājumu abiem Vatikāna vadītājiem apmeklēt Latviju, īpaši uzsverot to, ka 2015.gadā tiks atzīmēta Terra Mariana 800 gadu jubileja, kam par godu notiks starptautiska konference. Uzaicinājums tika pieņemts.

 

Izklāstot situāciju Latvijā, Valsts prezidents īpaši izcēla Latvijas ekumenisma stiprās tradīcijas un kristīgo konfesiju regulāro sadarbību, kas Latviju izvirza kā sava veida paraugu kristiešu savstarpējai sapratnei un tolerancei salīdzinoši nelielā un daudzkonfesionālā valstī. Andris Bērziņš sarunā ar pāvestu Francisku minēja arī Aglonas bazilikas 15.augusta svētku nozīmību ne tikai Latvijas kristiešu vidū, bet arī to plašo starptautisko rezonansi, piesaistot gan kaimiņvalstu kristiešus, gan svētceļniekus no Rietumeiropas. „Valsts un baznīcas attiecības Latvijā ir ļoti labas,” uzsvēra Valsts prezidents, piebilstot, ka Latvija var būt gan paraugs, gan tilts šādas sapratnes nostiprināšanai.

 

Pārrunājot Latvijas šī brīža lielākos izaicinājumus un uzdevumus, Valsts prezidents izklāstīja situāciju saistībā ar joprojām pastāvošajiem emigrācijas draudiem Latvijai, kā arī savu redzējumu par tās risinājumu, arvien vairāk ieguldot izglītībā, tās līmeņa paaugstināšanā, lai cilvēkiem būtu iespēja iegūt konkurētspējīgu profesiju un darbu Latvijā.

 

Pārrunājot starptautiskās aktualitātes un situāciju Austrumukrainā, puses bija vienisprātis, ka vienīgais risinājums ir sarunu ceļš miera un situācijas stabilizācijas vārdā. „Ne militāra pretdarbība, ne bruņošanas vai reāla kara darbība nebūs risinājums. Tas ved uz nekurieni,” atzina Andris Bērziņš, vienlaikus piebilstot, ka Latvija var justies droša NATO sastāvā, jo īpaši ņemot vērā tikko aizvadītā NATO samita lēmumus attiecībā uz reģionālo drošību.