Uzrunājot ASEM dalībvalstu līderus, Valsts prezidents uzsvēra, ka pēdējo gadu laikā īpaša uzmanība veltīta Rīgas lidostas pakalpojumu, kā arī to savienojamības ar citiem transporta veidiem attīstībai. Nākamais solis ir lielākā pēdējo desmitgažu projekta realizācija – Baltijas valstu un Rietumeiropu savienojošas ātrgaitas dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” izbūve, uzrunā pauda Valsts prezidents.
Valsts prezidents uzsvēra, ka savienojamība, kas ir šī gada samita centrālā tēma, ir spēcīgs instruments ASEM stiprināšanai. “Savienojamība ir būtiski nozīmīga tiltu veidošanai starp valstīm, reģioniem un tautām; tā ir vitāli nepieciešama labklājībai un izaugsmei, kā arī uzticības un stabilitātes veidošanai. Šī iemesla dēļ mums ir nepieciešams izvērtēt gan esošos savienojumus, gan un jaunas iespējas savienojumu veidošanai starp Eiropu un Āziju,” aicināja Raimonds Vējonis.
Savā uzrunā Valsts prezidents norādīja, ka Latvija vienmēr bijusi aktīva ASEM procesa atbalstītāja un pielikusi daudz pūļu savienojumu veidošanai starp Eiropu un Āziju. ASEM formāta ietvaros Latvija līdz šim ir pievērsusi lielu uzmanību transporta un izglītības jautājumiem, apliecinot to arī Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē laikā organizētos pasākumos – ASEM Transporta ministru sanāksmē un ASEM Izglītības ministru sanāksmē.
Latvija par vienu no savām prioritātēm ir izvirzījusi tranzīta kravu piesaisti no Āzijas reģiona, tāpēc Valsts prezidents ASEM samitā īpašu uzmanību velta transporta un loģistikas jautājumiem. Valsts prezidents valstu līderus iepazīstina ar Latvijas pieredzi un potenciālu tranzīta jomā, savienojot Eiropas un Amerikas kravu plūsmas ar Krieviju, Austrumeiropu un Centrālāziju.
Kravu pārvadājumu apjoms caur Latvijas ostām ir lielākais Baltijā un pārsniedz 70 mjl. t gadā, t.sk. 60 mlj.t tiek pārvadātas pa dzelzceļu. Blakus esošajiem tradicionālajiem jūras ceļiem, dzelzceļa pārvadājumi strauji kļūst par ievērojamu transporta pārvadājumu veidu starp Āziju un Eiropu.
ASEM samits šogad atzīmē 20. gadadienu, tajā piedalās 51 Eiropas un Āzijas valstu un valdību vadītājs, kā arī ES augstākās amatpersonas.
Samitā, kura tēma ir “ASEM 20 gadi: partnerība nākotnei, attīstot savienojamību”, dalībvalstis izvērtē 20 gadu laikā sasniegto politiskajā, ekonomiskajā, sociālajā, kultūras un cilvēku sakaru jomā. Tāpat tiek pārrunāti Āzijas un Eiropas savienojamības aspekti, darba metodes, nākotnes perspektīvas, kā arī diskutēts par klimata izmaiņām, ilgtspējīgu attīstību, daudzpusēju tirdzniecības sistēmu, katastrofu seku novēršanu un menedžmentu, enerģijas drošību, pārtikas drošību un citiem jautājumiem.
ASEM izveidoja 1996.gadā kā Eiropas un Āzijas dialoga un sadarbības forumu. Ik pēc diviem gadiem ASEM valstu un valdību vadītāji tiekas samitā, lai noteiktu ASEM prioritātes. Šie samiti notiek pārmaiņus Āzijā un Eiropā.