Andris Bērziņš
Šodien, 26.jūnijā, Valsts prezidents Andris Bērziņš tikās ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektori Ināru Pētersoni, lai pārrunātu līdzšinējo sadarbību, šī brīža aktualitātes nodokļu politikā un VID paveiktos un uzsāktos pasākumus ēnu ekonomikas samazināšanai.   Valsts prezidents notiekošajā sarunā un arī turpmākajā VID darbībā attiecībā uz mazajiem uzņēmumiem aicināja izvērtēt iespējas realizēt tādu nodokļu uzraudzības politiku, kas rada uzņēmējiem vienkārši izprotamu nodokļu nomaksas kārtību un samazina birokrātiskus šķēršļus, vienlaikus nodrošinot arī stabilu un prognozējamu valsts ieņēmumu bāzi no šī sektora. Mazie uzņēmumi Latvijā sastāda absolūto vairākumu no kopējā uzņēmēju skaita, jo 93% no plānotās nodokļu masas valstij nomaksā lielie uzņēmumi. Valsts prezidents uzsvēra, ka īpaši nozīmīgi tas būtu tiem uzņēmējiem, kuri darbojas mazpilsētās un lauku teritorijās. I.Pētersone informēja, ka attiecībā uz mazajiem uzņēmējiem VID iestājas par to, ka būtu kardināli jāmaina likumdošana, ņemot vērā arī citu valstu pieredzi un modeļus.

 

Sarunas gaitā abas puses bija vienisprātis par to, ka neapliekamā minimuma paaugstināšana un izlīdzināšana vismaz Baltijas valstu līmenī būtu viens no redzamākajiem soļiem ēnu ekonomikas mazināšanai.

 

VID ģenerāldirektore informēja Valsts prezidentu par nodokļu iekasēšanas rezultātiem, kas kopumā atbilst plānotajam, kā arī darīja zināmu, ka algas bruto izpratnē pret pagājušo gadu pieaugušas vidēji par 8% un uzņēmumu ienākuma nodoklis pildās labi, kas liecina, ka uzņēmumi gadu noslēguši ar labāku peļņu, nekā bija plānots.

 

Valsts prezidents atzinīgi novērtēja VID darbu kopumā, īpaši uzsverot sadarbības veicināšanu ar Lietuvas un Igaunijas nodokļu dienestiem, kā arī VID ieinteresētību prakses vietu radīšanā studentiem un sadarbību ar vispārizglītojošajām skolām. VID ģenerāldirektore uzsvēra, ka arī turpmāk paredzēts stiprināt VID darbības kapacitāti, ievērojami lielāku darba apjomu ieguldot tādos virzienos, kas dod ievērojamu atdevi valsts ieņēmumos un, netērējot resursus tādām darbībām, kas pārsniedz to rezultātā sasniegtos ieguvumus.