Raimonds Vējonis
Šodien, 23.jūlijā, Valsts prezidents Raimonds Vējonis tikās ar Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču, lai pārrunātu Latvijas izaugsmes rādītāju prognozes un iespējamo sadarbību turpmāk.

 

Uzsākot sarunu, Ilmārs Rimšēvičs izklāstīja Latvijas Bankas prognozes galvenajiem ekonomikas rādītājiem šim un nākamajam gadam. Viņš uzsvēra saprātīgas budžeta politikas nozīmi, atgādinot, ka tā ļāva pārvarēt 2008.-2009.gada krīzi un ielika pamatus sekmīgai Latvijas tautsaimniecības attīstībai pēdējos gados. Latvijas Bankas prezidents izsacīja savas bažas, ka valsts finanšu līdzsvars kļūst ievainojamāks, kas uzliek pienākumu īstenot pasākumus budžeta ilgtspējas un fiskālās disciplīnas principu ievērošanai, līdz ar to būtiski 2016.gada valsts budžetā nepieļaut populistisku priekšlikumu iebalsošanu.

 

Runājot par nodokļu sistēmu, abas amatpersonas bija vienisprātis, ka nākamā budžeta kontekstā nevajadzētu mainīt nodokļu apmēru. Ilmārs Rimšēvičs uzsvēra, ka esošajos valsts ekonomikas izaugsmes tempos ļoti svarīgi ir saglabāt pastāvīgu un stabilu nodokļu politiku, nepieļaujot nodokļu, īpaši pievienotās vērtības nodokļa celšanas iespējamību, veidojot nākamā gada budžetu. Valsts prezidents piekrita viņa viedoklim, ka stabila un nemainīga nodokļu sistēma veicina uzticību pret valsti gan uzņēmējos un investoros, gan Latvijas sabiedrībā.

 

Vērtējot situācijas attīstību Grieķijā, Valsts prezidents uzsvēra, ka pozitīvs risinājums iespējams tikai, ja Grieķija pierādīs starptautiskajai sabiedrībai, ka tā spēj veikt nepieciešamās reformas un īstenot ilgtspējīgu fiskālo politiku, līdzīgi kā to finanšu un ekonomiskās krīzes laikā darīja Latvija, Lietuva un Igaunija. Latvijas Bankas prezidents akcentēja, ka valdībai, pieņemot lēmumu par iespējamo Latvijas dalību jaunā Grieķijas glābšanas programmā, jāņem vērā, ka uzticības zudums, savu saistību neizpilde un kavēšanās īstenot reformas rada šaubas par šādas programmas rezultātu. Viņš norādīja, ka līdz ar to nav pārliecības, vai Latvijai nebūs jātērē budžeta nauda, sedzot garantēto daļu Eiropas Stabilitātes mehānismā. Valsts prezidents akcentēja, ka Latvijas lēmumam par atbalsta sniegšanu Grieķijai jābūt ļoti izsvērtam.

 

Amatpersonas arī apsprieda savu turpmāko sadarbību, vienojoties regulārās tikšanās apmainīties ar redzējumiem par aktualitātē ekonomikā.