23. septembrī Ņujorkā Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs piedalījās Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) rīkotajā Nākotnes samitā, savā uzrunā īpaši izceļot digitālo un jauno tehnoloģiju lomu, rīcību klimata pārmaiņu jomā, dzimumu līdztiesību ievērošanu, jauniešu iesaisti lēmumu pieņemšanā, kā arī ANO nepieciešamās pārmaiņas starptautiskā miera un drošības uzturēšanā.
Valsts prezidenta E. Rinkēviča uzruna:
Ģenerālās asamblejas priekšsēdētāja kungs!
Ekselences!
Pasaule mainās, radot jaunas iespējas un izaicinājumus mūsu iedzīvotājiem. Mums jābūt gataviem pielāgoties jaunajai realitātei.
Tāpēc mēs esam šeit, lai mēs kopīgi apņemtos īstenot efektīvu globālo sadarbību un lai izveidotu ceļvedi kopīgai rīcībai – Nākotnes paktu.
Es vēlos izmantot šo iespēju un pateikties Vācijai un Namībijai par sarunu vadīšanu, virzot tās uz šo vērienīgo rezultātu.
Efektīvs multilaterālisms ir būtisks arvien vairāk savstarpēji saistītā pasaulē. Globāli izaicinājumi – no klimata pārmaiņām un pandēmijām līdz konfliktiem un nevienlīdzībai – sniedzas tālāk par valstu robežām. Apvienoto Nāciju Organizācijai ir centrālā loma šo problēmu risināšanā.
Īpašas bažas raisa pieaugošie draudi starptautiskajam mieram un drošībai. Balstoties uz Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretāra Jauno programmu mieram, mums ir vajadzīga jauna pieeja mainīgajai drošības situācijai.
2015. gadā mēs uzņēmāmies saistības panākt ilgtspējīgu attīstību visiem, neatstājot nevienu novārtā. Kopējais progress virzībā uz Dienaskārtību 2030 ir pārāk lēns. Mums ir jābūt izlēmīgākiem un drosmīgākiem, lai sasniegtu šos mērķus.
Ļaujiet man uzsvērt dažus punktus.
Digitālās un jaunās tehnoloģijas var palīdzēt sasniegt mūsu ilgtspējīgas nākotnes mērķi. Globālais digitālais pakts ir mūsu ceļš uz iekļaujošu digitālo transformāciju, kuras centrā ir cilvēktiesības.
Mūsu apņemšanās cīnīties pret klimata pārmaiņām un jūras līmeņa celšanos ir jāpilda. Dažām valstīm tas ir miera un drošības jautājums. Citām – izdzīvošanas jautājums.
Dzimumu līdztiesība un pilnvērtīgu iespēju nodrošināšana sievietēm ir ilgtspējīgas attīstības priekšnosacījums. Latvija aktīvi atbalsta programmu “Sievietes, miers un drošība”, īpašu uzmanību pievēršot ar karadarbību saistītas seksuālās vardarbības izskaušanai.
Būtiska ir pilnvērtīga un jēgpilna jauniešu līdzdalība lēmumu pieņemšanā. Mums ir jāuzklausa jaunieši un jāpilda sava apņemšanās aizsargāt nākamās paaudzes.
Apvienoto Nāciju Organizācija ir multilaterālās sistēmas kodols, kas apvieno visas suverēnās valstis. Tai ir būtiska nozīme starptautiskā miera un drošības uzturēšanā.
Taču mūsu izveidotās sistēmas ir steidzami jāpārskata. Starptautiskajām institūcijām ir jākļūst reprezentatīvākām, atspoguļojot mūsdienu politisko un ekonomisko realitāti.
Latvija stingri atbalsta centienus uzlabot Drošības padomes darba metodes.
Drošības padomes pastāvīgajām loceklēm ir jāpilda savs pienākums aizsargāt mieru un drošību. Īpaši Krievijai, kas turpina īstenot brutālu agresijas karu pret Ukrainu.
Dāmas un kungi!
Ja mēs izpildīsim šīs saistības un Nākotnes paktu, tas atbalsosies vairākās paaudzēs.
Latvija ir gatava strādāt drošas, vienlīdzīgas un ilgtspējīgas nākotnes labā. Mūsu apņemšanās ievērot starptautiskos noteikumos balstīto kārtību virza mūsu kandidatūru uz nepastāvīgo vietu Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomē 2025. gada vēlēšanās.
Paldies!