Andris Bērziņš
Rīt notiks 12.Saeimas pirmās debates par Ārlietu ministra ikgadējo ziņojumu. Kopš iepriekšējām debatēm par Latvijas ārpolitiku situācija pasaulē ir būtiski mainījusies. Krievijas agresīvā rīcība Ukrainā ir ietekmējusi drošības situāciju Eiropā. Krimas aneksija un asinsizliešana Austrumukrainā ir ievērojami palielinājusi saspīlējumu reģionā, kas tieši skar arī Baltijas valstis. 

 

Latvijas ārpolitiskās intereses izriet no nacionālajām interesēm, bet Latvijas ārpolitikas spēks ir koordinētā rīcībā, kāda Prezidenta institūcijai iedibinājusies ar Saeimu, valdību un Ārlietu dienestu. Tā tas ir bijis iepriekšējos gadus, un šāda pieeja tiks saglabāta arī turpmāk.

 

No iepriekšēja gada pārmantotie Latvijas ārpolitikas pamatmērķi ir saglabājušies nemainīgi: valsts drošības un stabilitātes garantēšana, starptautiski veidojot priekšnoteikumus Latvijas ekonomiskajai izaugsmei un iedzīvotāju labklājībai. Tomēr mainīgais starptautiskais stāvoklis liek meklēt jaunus ceļus šo mērķu sasniegšanai. Lai paaugstinātu Latvijas drošības līmeni, gan darbojoties NATO, gan sadarbojoties ar sabiedrotajiem un partneriem reģionā, gan piešķirot papildus atbalstu Latvijas Bruņotajiem spēkiem, 2014. gadā tika veikta virkne nozīmīgu pasākumu.

 

Šogad ir svarīgi saskaņot Latvijas ārpolitikas mērķus ar Prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē uzdevumiem, kurus ietekmēs visai Eiropai būtiski izaicinājumi.

 

Iepriekšējie divi gadi bija raksturīgi ar jaunu eksporta tirgu meklēšanas virzieniem gan Austrumu partnerības, gan Centrālāzijas valstīs. 2014. gadā ir notikušas piecas izejošās vizītes, kurās bez valdības, Saeimas, pašvaldību, izglītības, zinātnes un kultūras jomu pārstāvjiem ievērojamā skaitā piedalījās arī uzņēmēji no 166 uzņēmumiem. Esam nostiprinājuši sadarbību ar šīm valstīm un tagad, esot ES Padomes prezidējošā valsts, varam dot būtisku pienesumu ES sadarbībai ar šiem reģioniem. Savukārt šī gada pirmajos piecos mēnešos ir paredzētas piecas oficiālās vizītes uz Rietumeiropu, lai veicinātu un nostiprinātu saikni starp Rietumu un Austrumu valstīm, kur Latvijai ir vislabākās iespējas izmantot savu vēsturisko pieredzi un ģeogrāfisku novietojumu.

 

Vienlaikus nozīmīgs mūsu ārējās drošības garants ir valsts iekšējā stabilitāte un saliedēta sabiedrība, kuru nešķeļ sociāli, etniski un reliģiski konflikti un kura ārējā apdraudējuma situācijā ir vienojošs un mobilizējošs faktors. Tas ir mūsu spēks un vērtība, un tas mums jāsaglabā arī nākotnē.