Andris Bērziņš
Valsts prezidents Andris Bērziņš 10.martā darbam Latvijā akreditēja Polijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Evu Dembsku (H.E. Ms Ms Ewa Dębska) un Ganas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Aku Senu Dansu (H.E. Ms Akua Sena Dansua). 

 

Sarunas laikā ar jauno Polijas vēstnieci Andris Bērziņš augstu novērtēja Latvijas un Polijas ļoti labo un intensīvo politisko dialogu visās jomās un līmeņos, kā arī regulāro vizīšu apmaiņu. Viņš atzīmēja, ka Polija ir viens no nozīmīgākajiem Latvijas ārējās tirdzniecības partneriem, ar kuru nākotnē Latvija cer attīstīt vēl ciešāku ekonomisko sadarbību. Sevišķi sarunā tika izcelta aktīvā sadarbība ekonomikas, drošības, izglītības un kultūras jomās, kā arī starp pašvaldībām un reģioniem (Latgale-Mazpolija, Varmija-Mazūrija). Valsts prezidents izcēla sabiedriski aktīvās poļu kopienas iesaistīšanos Latvijas kultūras dzīvē.

 

Polijas vēstniece nodeva sveicienus no Polijas prezidenta un piekrita, ka divpusējo attiecību jomā dominēs gan reģiona drošības, gan politiskās un ekonomiskās sadarbības, gan kultūras apmaiņas, gan cilvēku savstarpējie kontakti. Vēstniece atzīmēja, ka redz poļu kopienu Latvijā kā labi integrētu Latvijas kultūras un politiskajā dzīvē.

Tāpat sarunā amatpersonas apsprieda Minskā panākto vienošanos par uguns pārtraukšanu Donbasā, norādot, ka būtiski, lai visas puses, ieskaitot Krieviju, godprātīgi pildītu pieņemtos lēmumus. Valsts prezidents norādīja, ka būtiskākais uzdevums ir turpināt starptautisko finanšu atbalstu, lai sekmētu Ukrainas ekonomikas atveseļošanu un reformu īstenošanu. Abas puses bija vienisprātis, ka Ukrainas valdībai jāiegulda maksimālas pūles Ukrainas stabilizācijai un izaugsmei nepieciešamo reformu īstenošanā. Vēstniece atzīmēja, ka Polija tāpat kā Latvija ir gatava nodot savu reformu pieredzi Ukrainai.

 

Apsveicot jauno Ganas vēstnieci ar jaunajiem pienākumiem, Valsts prezidents apliecināja, ka abu valstu attiecības ir labas un konstruktīvas, kā arī norādīja, ka Gana ir starp perspektīviem Latvijas ārējās tirdzniecības partneriem Āfrikā, kur Latvija saskata arī iespējas turpināt attīstīt savstarpējo ekonomisko sadarbību. Prezidents tāpat uzsvēra izglītības nozīmi un aicināja izvērtēt studentu apmaiņas iespējas. Vēstniece savukārt apsveica Latviju ar tās veiksmīgi uzsākto ES Prezidentūru un uzsvēra, ka Gana vēlas attīstīt savstarpējo tirdzniecību, sadarboties tūrisma jomā, kā arī tehniskās izglītības sfērā. Vēstniece tāpat aicināja investēt Ganas Republikā tādejādi atbalstot lauksaimniecības, zvejniecības, kā arī pārtikas nozaru attīstību. Sarunas dalībnieki bija vienisprātis, ka arī farmācija, mežsaimniecība un augsto tehnoloģiju jomas ir sadarbības potenciālu. Noslēgumā vēstniece apliecināja, ka izmantos savu parlamentāro pieredzi, lai stimulētu sadarbību likumdevēju līmenī. Tāpat vēstniece izteica pateicību par Latvijas atbalstu Āfrikas samilzušo problēmu risināšanai, konkrēti sniedzot finansiālo atbalstu Ebolas apkarošanai, kā arī sniedzot ieguldījumu konfliktu risināšanā un drošības situācijas uzlabošanā Āfrikā.

 

Andris Bērziņš arī atzīmēja, ka Āfrikas kontinenta valstu dienaskārtības jautājumiem tiek pievērsta uzmanība arī Latvijas prezidentūras ES Padomē kontekstā. Amatpersonas apsprieda ES un Ganas sadarbību, izceļot Ganas aktīvo lomu Rietumāfrikā, īpaši Ekonomiskās partnerības līguma parakstīšanā starp ES un Rietumāfrikas valstīm.

 

Polijas vēstniecība ir Rīgā, bet Ganas vēstnieces rezidence atrodas Berlīnē.

 

Uzziņai:

Vēstnieks Eva Dembska – dzimusi 1967.gadā, ieguvusi maģistra grādus Poznaņas Adama Mickeviča Universitātē skandināvu valodās un Eiropas un Eiropas integrācijas zinībās. Strādājusi par tulci, kā arī pasniegusi Gdaņskas Universitātē. Ārlietu dienestā kopš 1999.gada, strādājusi vēstniecībās Kopenhāgenā, Stokholmā, kā arī ieņēmusi dažādus amatus ministrijas centrālajā aparātā.

 

Vēstniece Akua Sena Dansua – dzimusi 1958.gadā. Absolvējusi Ganas Universitāti, iegūstot maģistra grādu komunikāciju zinātnē un vadībā. Profesionālā specializācija: likumdošana, dzimumu vienlīdzība, HIV/AIDS problemātika, bērnu tiesības, laba pārvaldība, sabiedriskās attiecības, finansējuma piesaiste, NVO konsultēšana. Strādājusi žurnālistikā, 2001.gadā tika ievēlēta par Ganas parlamenta deputāti. No 2009.gada līdz 2010.gadam Ganas sieviešu un bērnu lietu ministre, no 2010.gada līdz 2011.gadam Ganas jauniešu un sporta ministre, no 2011.gada līdz 2013.gadam Ganas tūrisma ministre.