Valsts prezidents Egils Levits šodien Azerbaidžānā uzrunāja 10. Globālā Baku foruma dalībniekus no 60 pasaules valstīm par tematu “Noturības veidošana sadalītajā pasaulē, tās iespaids uz pasaules mieru”.
E. Levits atzīmēja ilgstošo Latvijas saikni ar Globālo Baku forumu, pateicoties Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas (1999-2007) vadošajai lomai un citu bijušo Valsts prezidentu dalību, kas liecina par abu valstu labajām attiecībām un pastāvīgo dialogu par ģeopolitiskajiem jautājumiem.
Valsts prezidents novērtēja Azerbaidžānas prezidentūru ANO Nepievienojušos valstu kustībā, kas apvieno 120 valstis un liecina par starptautisko atzinību starpkultūru dialoga veicināšanā. Sadarbība ar Azerbaidžānu Apvienoto Nāciju Organizācijas ietvaros ir drošs veids, kā virzīt uz priekšu abu valstu kopējos mērķus – starptautisko tiesību un teritoriālās suverenitātes ievērošanu, sacīja E. Levits.
E. Levits uzrunā akcentēja, ka konferences laikā tiks risināts plašs starptautisku izaicinājumu klāsts. Forumā piedalās līderi ar plašām zināšanām un pieredzi, un šie padomi šī brīža ģeopolitiskajā sarežģītībā ir būtiski, īpaši par atbalstu Ukrainai tās aizsardzībā un centienos pēc taisnīga un ilgstoša miera, sacīja prezidents.
Ņemot vērā, ka eksistenciāli draudi valstīm un indivīdiem ir skarba realitāte, šī foruma uzdevums ir sniegt savu atbildi uz atklāto jautājumu, kā veidot noturību, atzīmēja E. Levits. Valsts prezidents uzsvēra ārējo draudu faktoru, kas šobrīd visspilgtāk redzams Krievijas pilna mēroga iebrukumā Ukrainā, bet jau pirms tam Krimas sagrābšanā. “Mums jādara viss iespējamais, lai aizstāvētu starptautiskās tiesības, 1945. gadā izveidoto starptautisko, uz noteikumiem balstīto, kārtību,” foruma dalībniekiem teica Valsts prezidents.
Prezidents uzsvēra, ka ir par ad hoc starptautisku tribunālu, kas iztiesātu Krieviju par agresijas noziegumu pret Ukrainu.
Valsts prezidents atzīmēja klimata pārmaiņas kā vēl vienu pieaugošu eksistenciālu draudu valstīm un to iedzīvotājiem. Ūdens līmeņa celšanās apdraud dažu valstu pastāvēšanu, tas ir izaicinājums gan juridiski, gan no tautu pastāvēšanas viedokļa, ja kādas valsts teritorija pilnībā vai daļēji ir pakļauta klimata riskam, uzsvēra E. Levits.
Valsts prezidents uzrunāja klātesošos par to, cik būtiska ir iekšējā noturība valstīs un kāpēc to ir būtiski stiprināt. Cilvēku drošība ir atkarīga arī no cilvēktiesību, demokrātijas un tiesiskuma ievērošanas, akcentēja Valsts prezidents. Šīs vērtības īpaši veicina un aizstāv Eiropas Padome: “Jau pavisam drīz, šī gada maijā, Latvija būs prezidējošā valsts Eiropas Padomē. Mēs jūtam īpašu atbildību par demokrātisko vērtību un likuma varas stiprināšanu,” sacīja E. Levits.