Vaira Vīķe-Freiberga

Godātie konferences rīkotāji – Pasaules brīvo latviešu apvienības un Eiropas Kustības Latvijā biedri,

Konferences dalībnieki, klausītāji, mūsu valsts iedzīvotāji,

 

Sākot konferences darbu, vēlos uzdot Jums visiem, manuprāt, ārkārtīgi svarīgu jautājumu: cik svarīgas Jums ir Jūsu tiesības?

 

Esmu pārliecināta, ka atbilde ir viennozīmīga – ļoti svarīgas! Tāpēc, mūsu uzdevums ir padarīt tiesības pieejamas, saprotamas un pielietojamas jebkuram sabiedrības loceklim, jo tikai tā veidojas sabiedrības tiesiskā apziņa, vēl vairāk, sabiedrības tiesiskā pašapziņa. Tiesības nav domātas tikai juristiem, tiesībām jākalpo sabiedrībai.

 

Tiesu sistēma pilnīgi pamatoti tiek veidota kā ikkatra cilvēka tiesību aizsardzības svarīgākais balsts un mūsu visu interesēs ir pilnveidot un aizsargāt šo sistēmu, un, pats būtiskākais, uzticēties tai!

 

Vēlētos aicināt konferences dalībniekus atklāti un objektīvi vērtēt Latvijas tiesu sistēmu kā mūsu tiesību aizsardzības galveno pīlāru un līdzekli, velētos lūgt tiesu sistēmas attīstības problēmu un panākumu vispusīgu aplūkojumu un konkrētu risinājumu meklējumus.

 

Tiesnešu kvalifikācija un disciplināratbildība, tiesnešu darba kvalitātes vērtēšanas kritēriji, sodu politikas un vienotas tiesu prakses jautājumi – lūk, cik daudz atbildes Jums jārod!

 

Apmeklējot valsts tiesu varas institūcijas pagājušā gada nogalē, man radās virkne jautājumu, uz kuriem vēlētos saņemt pilnīgākas atbildes. Un tās būtu atbildes par tiesu darba atklātību un ikviena sabiedrības pārstāvja iespējām iepazīties ar mūsu tiesu varas lēmumiem gan vienotā tiesu sistēmas datortīklā, gan visiem pieejamā interneta portālā, jo tieši spriedumu taisnīgums un atbilstība likumu normām liecina par tiesu darbu. Joprojām aktuāls ir arī jautājums par lietu sadali tiesās un atklātas un vienotas kārtības nepieciešamību. Nav atbilde gūta par ilgi solīto jauno Kriminālprocesu un ar to saistītajām cerībām par tiesu darba uzlabošanu.

 

Daudz tiek runāts par korupciju tiesu sistēmā, taču pašām tiesu varas amatpersonām būtu svarīgi apkopot informāciju par tiesu kļūdām un nepamatotiem spriedumiem, lai varētu vērtēt konkrēto tiesnešu darbu. Paškritikas un gribas trūkums pašā tiesu varā identificēt problēmas un cīnīties ar tām likumsakarīgi var novest pie jau uzsāktajiem tiesu varas patstāvības ierobežojumiem no likumdevēju puses.

 

Kā redzams, darba konferencei ir daudz un debates solās būt karstas! No visas sirds vēlu Jums spēku un pacietību meklēt un atrast risinājumus!