Vaira Vīķe-Freiberga

Jūsu Svētība,

Eminences,

Ekselences, dāmas un kungi!

 

Esmu pagodināta Jūs uzņemt mūsu valstī. Pirmā Krievijas Pareizticīgo baznīcas patriarha vizīte Latvijā ir patiesi īpašs notikums ne tikai visiem pareizticīgajiem ļaudīm, bet arī visai Latvijas tautai.

 

Latvijas valsts un tautas vārdā vēlos paust dziļu pateicību Jums par nelokāmo ticību, cilvēkmīlestību un nemainīgo uzticību kristīgajām vērtībām. Tieši Jūsu vadībā mūsu kaimiņzemē - Krievijā – ir sākusies garīgā un tikumiskā atdzimšana pēc ilgajām bezdievības un karojošā ateisma dekādēm.

 

Jūsu aizbildniecībā uzsākts grūts un ilgstošs darbs, lai izkoptu garīgās vērtības, rūpētos par izglītības, sociālās aprūpes un tautas vēsturisko tradīciju jautājumiem. Ir patiesi svarīgi, lai šī garīgā atdzimšana turpinātos atbilstoši modernas, demokrātiskas un plurālistiskas sabiedrības principiem.

 

Jūsu interese un darbība, Jūsu Svētība, kas vērsta uz starpkonfesionālā dialoga vēršanos plašumā kristīgajā baznīcā un arī starp pasaules reliģijām, ir augstu vērtējama. Tas ir neatsverams ieguldījums cīņā ar ļaunumu, kas turpina plosīt cilvēci dažādos pasaules reģionos. Šo ļaunumu baro aizspriedumi, neiecietība, fanātisms un ekstrēmisms. Mūsu pienākums tam stāties pretim ar dialogu, atvērtību, patiesību, kā arī savstarpēju cieņu un citām tikumiskajām vērtībām.

 

Jūsu Svētība,

 

Vēsturiski pareizticīgo baznīca Latvijā veidojusies kā viena no pamata kristīgajām konfesijām Latvijā. Gadsimtu gaitā tā ir iesakņojusies Latvijas kultūrā, valodā, mākslā, arhitektūrā, vēsturē un sabiedrībā, kļūstot par neatņemamu Latvijas kristīgā mantojuma daļu. Izmantojot šo iespēju, vēlos pateikties Metropolītam Aleksandram par viņa ilggadīgo un auglīgo ieguldījumu Latvijas pareizticīgo baznīcas atdzimšanā, kā arī par smago darbu, ko viņš un viņa vadītā draudze veltīja šīs nozīmīgās vizītes rīkošanā. Es vēlos Jums pasacīt: “Sirsnīgs paldies!”

 

Arī šodien pareizticīgā baznīca spēlē ievērojamu lomu Latvijas sabiedrībā. Brīvā Latvijā pareizticīgie – gan latvieši, gan krievi un citu tautību ticīgie – spēj brīvi sekot savai reliģiskajai pārliecībai un tradīcijām. Pēc ilgiem posta gadiem baznīca atguvusi savu vietu un lomu sabiedriskajā dzīvē.

 

Jau gadu desmitiem pareizticīgo baznīca ir viens no stūrakmeņiem Latvijas tradicionālo kristīgo konfesiju harmoniskai līdzāspastāvēšanai, tādā veidā veicinot savstarpējo sapratni sabiedrībā un kopīgi stiprinot kristīgās vērtības.

 

Tas ļauj nākotnē skatīties pozitīvi, jo apliecina, ka mūsu kristīgais mantojums nav mantojums vien. Laikā un ticībā pārbaudītās kristīgās vērtības ir Latvijas tautas identitātes daļa.

 

Savstarpēja iecietība, mērenība un garīgums ir mūsu rakstura gaišākās iezīmes, neatkarīgi no piederības tai vai citai kristīgajai konfesijai.

 

Jūsu Svētība,

 

Esmu pārliecināta, ka Jūsu viesošanās Latvijā ne vien raisīs personiskas atmiņas, bet ļaus arī pārliecināties par kristīgās atjaunotnes un harmoniskās dažādo kristīgo konfesiju līdzāspastāvēšanas un saskanīgo attiecību ar valsti Latvijas sekmēm.

 

Lai gan valstij un baznīcai atšķirīgs statuss, funkcijas un uzdevumi, tomēr divu institūciju augstākais darbības mērķis ir lielā mērā kopējs – strādāt uz to, lai ikviens valsts iedzīvotājs dzīvotu labklājībā, mierā un saskaņā ar savu pārliecību.

 

Ticu, ka Jūsu vizīte stiprinās Latvijas un Krievijas pareizticīgo saites. Tūkstošiem ticīgo atmiņā palicis 2004.gada jūnijs, kad ar Jūsu svētību un Latvijas Metropolīta Aleksandra pūlēm, Rīgas Kristus Dzimšanas katedrālē varēja apskatīt Tihvinas Dievmātes ikonu.

 

Jūsu Svētība,

 

Mūsu tautas pagājušajā gadsimtā ir cietušas no noziedzīgiem totalitāriem režīmiem. Mēs nedrīkstam aizmirst to izdarītos noziegumus un milzīgos upurus. Svarīga ir Krievijas Pareizticīgo baznīcas loma šo procesu izvērtēšanā Krievijā. Šajā svinīgajā sarīkojumā īpaši vēlētos izcelt Jūsu dvēseles atvērtību un cieņu, ko Jūs šajās dienās apliecinājāt, godinot Latvijas valsts brīvības cīnītājus, kā arī totalitārisma un Otrā pasaules kara laikā bijā gājušo piemiņu. Tas bija saviļņojošs pārdzīvojums man, ar Jums kopā noliekot ziedus pie Brīvības pieminekļa, tie bija notikumi, kas ilgi paliks visas Latvijas tautas atmiņā. Latvija šo draudzīgo attieksmi uzlūko kā atbildīgu un, varētu pat sacīt, drosmīgu žestu. Šim žestam ir dziļa simboliska slodze.

 

Jūsu vārdi un rīcība rāda piemēru tam, kā pārvarēt vēstures netaisnību un pārestības, stiprināt savstarpēju cieņu un uzticību, kā veidot nākotnes kaimiņattiecības mūsu bērnu un mazbērnu labā. Tā būs Jūsu vizītes paliekoša vērtība.

 

Vēlu Jums, Jūsu Svētība, stipru veselību un ilgu mūžu, Krievijas tautai – labklājību un pārticību un mūsu valstīm – uzplaukumu. Visiem klātesošajiem – laimi un panākumus!