Vaira Vīķe-Freiberga

Augsti godātais Komisijas priekšsēdētāja kungs,

Augsti godātie komisijas locekļi un locekles,

 

Sveicu Jūs atkal Rīgā, šeit, Rīgas pilī uz kārtējo Vēsturnieku komisijas tikšanās reizi un sēdi. Vēlētos izmantot šo izdevību un jūs apsveikt par izcili veiktu darbu pēdējo četru gadu laikā. Es ļoti priecājos par to, cik daudz tik īsā laikā ir sasniegts, cik augstā kvalitātē tas ir bijis un cik plašu rezonansi tas ir jau ieguvis. Tas ir bijis ne tikai Latvijā valstiski nozīmīgi, bet arī ir kalpojis Latvijas interesēm starptautiskā mērogā.

 

Paldies par to, kas ir padarīts, un es aicinu turpināt darbu tālāk īpaši divos akcentos. Viens būtu jauno zinātnieku piesaiste, jaunu doktorandu atbalsta meklēšana, viņu uzmundrināšana. Otrs būtu savu darbu rezultātu pieejamība citās valodās – angļu, krievu un citās pasaules valodās, lai šie rezultāti nonāktu arī līdz plašākai sabiedrībai un starptautiskā apritē. Vēlētos aicināt Latvijas zinātniekus domāt par ciešāku sadarbību ar saviem ārzemju kolēģiem, kaut vai, piemēram, veidojot koppublikācijas starptautiski atzītos ārzemju izdevumos, periodikā utt. Protams, jums jādomā arī par līdzekļiem, lai pārtulkotu šos sējumus, kas šeit ir sagatavoti. Kā zinām, tas ir dārgs process un arī tos izplatīt nav nemaz tik viegli.

 

Lai Jums veicas!

 

Vēsturnieku komisijas šī gada kopsēdes darba kārtībā iekļauta: priekšsēdētāja A.Caunes atskaite par gada laikā paveikto, četru zinātniskās izpētes virzienu vadītāju informācija: Pirmais padomju okupācijas posms 1940.-1941.(Irēna Šneidere), vācu okupācijas laiks1941.-1945.(Inesis Feldmanis), holokausts vācu okupētajā Latvijā (Aivars Stranga), otrā padomju okupācija 1944.-1956. (Heinrihs Strods).

 

Komisijas sēdes laikā tiks apspriesta arī svarīgāko komisijas zinātnisko rakstu sējuma izdošana angļu valodā 2004. vai 2005.gadā. Komisijas locekle, Latvijas Valsts arhīva direktore Daina Kļaviņa informēs par projekta “XX gadsimta okupācijas režīmos represēto Latvijas iedzīvotāju datu bāze” izstrādes gaitu. Sēdes darba kārtībā ir iekļauts arī jautājums par Holokausta mācību programmas izstrādes projektu.

 

Vēsturnieku komisijas šī gada kopsēdē no ārzemju locekļiem piedalās: profesors Ervins Oberlenders (Vācija), prof. Alfrēds Senns (ASV), prof. Džordžs Švābs (ASV), Dr. Kristers Valbaks (Zviedrija), prof. Aleksandrs Čubarjans (Krievija), Pērs Almarks (Zviedrija) Kārlis Kangeris (Zviedrija), Stīvens Sprigfilds (ASV) un Latvijas puses pārstāvji: Andris Caune, Irēna Šneidere, Inesis Feldmanis, Ēriuks Jēkabsons, Daina Kļaviņa, Valters Nollendorfs, Aivars Stranga, Hienrihs Strods, Vilnis Zariņš, Marģers Vestermanis, Ināra Bērziņa, Armands Gūtmanis, Antonijs Zunda.