Vaira Vīķe-Freiberga

N.B. Runa teikta trīs valodās – latviešu, angļu un franču. Šobrīd izsūtām latviešu un angļu daļu, bet pēdējā daļa (franciski) sekos !

 

Latvijas Valsts Prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas uzruna Eiropas Parlamentā Briselē, 2003. g. 9. oktobrī

 

Godājamais prezidenta kungs,

Cienījamie deputāti,

Novērotāji un viesi,

 

Es gribētu pateikties priekšsēdētāja kungam par siltajiem ievadvārdiem un par ielūgumu Jūs uzrunāt. It īpaši priecājos par iespēju to darīt savā dzimtajā valodā, kas drīz kļūs par vienu no Eiropas Savienības oficiālajām valodām, un kurā teikšu savas runas pirmo daļu. Šī ir pirmā reize, kad Latvijas valsts vadītājs uzrunā Eiropas parlamentu. Iespēju dalīties ar jums domās par mūsu kontinenta nākotni šajā nozīmīgajā un vēsturiskajā brīdī es uzskatu par lielu pagodinājumu Latvijai. Es to uztveru, kā atzinību visas Latvijas tautai par tās sasniegumiem kopš valsts neatkarības atgūšanas 1991. gadā. Paldies arī visiem deputātiem par pārliecinošo balsojumu, atbalstot Latvijas pievienošanos Eiropas Savienībā. Tas bija nozīmīgs solis ceļā uz ilgi gaidīto Eiropas apvienošanos.

 

Pārliecinošs bija arī Latvijas “jā” Eiropas Savienībai, ar 67 % “par”. Šis balsojums 20. septembrī bija noslēdzošais 10 jauno Eiropas Savienības dalībvalstu saimē. Tā sekmīgais iznākums nozīmē, ka varam turpināt kopā darboties, lai pārvarētu 2. pasaules kara izraisīto Eiropas sašķeltību. Latvijas tautai tā bija īpaša diena, milzīga atbildības sajūta pašiem par savu nākotni, pienākuma sajūta pret saviem kaimiņiem, atbilde visām Eiropas Savienības valstīm, kas Kopenhāgenā mums – 10 jaunajām dalībvalstīm – teica: veidosim Eiropas nākotni kopā. Jeb kā teica Dānijas premjerministrs Anders Fogh Rasmussen, “Ir dzimusi jauna Eiropa ”.

 

Latvija bija, ir un būs Eiropas valsts – kulturāli, vēsturiski un ģeogrāfiski. Mēs dzīvojam un strādājam vadoties pēc tām pašām vērtībām, kas valda mūsu rietumu kaimiņvalstīs – demokrātija, vārda brīvība, likuma vara, cieņa pret cilvēku. Mūs vieno attieksme pret dzīvi, apkārtējo dabu, sociālajiem jautājumiem. Tādēļ Latvijas tuvākie sabiedrotie ir Eiropā. Mēs atgriežamies, lai strādātu kopā ar pārējām Eiropas valstīm, un lai aizstāvētu eiropeisko skatījumu uz dzīvi, garīgām vērtībām un pasaules kārtību.

 

Mēs atgriežamies Eiropā, lai dotu savas zināšanas un pieredzi. Tieši zināšanas, jaunrade, spēja pārvērst zinātnes atklājumus augstas pievienotās vērtības produktos Eiropai šobrīd ir ļoti vajadzīgas, lai tā kļūtu konkurētspējīgāka pasaules mērogā. Latvijas zinātnieki var lepoties ar pasaules līmeņa atklājumiem fizikā un ķīmijā mūsdienās (piemēram, atklājumi magnetohidrodinamikā, ko varētu izmantot enerģijas ražošanai). Latvijā darbojas vairāki Eiropas līmeņa ekselences centri nanofizikas, materiālzinātņu, ķīmijas un dzīvības zinātņu jomās. Mums vienmēr ir bijuši spēcīgi matemātiķi un liels potenciāls datorzinātnēs un informācijas tehnoloģijās. Latvijas zinātnieki jau kopš 1999. gada ir līdzvērtīgi partneri ES dalībvalstu kolēģiem, strādājot kopā Eiropas Savienības Piektajā un Sestajā Ietvara programmā zinātnei un tehnoloģiju attīstībai, un ir gatavi dot savu ieguldījumu Vienotas Eiropas pētniecības telpas izveidē (European Research Area).

 

Dāmas un kungi,

 

Ko Latvija sagaida no Eiropas? Latvija Eiropas Savienībā saskata iespējas, kā neatgriezeniski nostiprināt savu suverenitāti, saglabāt savu identitāti, kultūru un valodu. Eiropas Savienība ir liela Eiropas demokrātisko nāciju ģimene, kur tiek respektētas ikvienas nācijas intereses un kur solidaritāte ir sadarbības stūrakmens.

 

Latvijas tautas attīstībai ir vajadzīga drošība un stabilitāte. Kopā ar pārējām Eiropas Savienības valstīm mēs varēsim efektīvāk cīnīties pret tādiem draudiem kā organizētā noziedzība, korupcija, kontrabanda un narkotiku izplatīšana. Latvija būs atbildīga par Eiropas Savienības ārējās robežas kontroli, un tas mums uzliek īpašus pienākumus. Tādēļ mēs novērtējam Eiropas Savienības palīdzību šajā jomā, kas ļaus mums uzlabot nodokļu iekasēšanu un efektīvāk apkarot kontrabandu. Mēs varēsim arī labāk īstenot savas intereses, tai skaitā attiecībās ar trešajām valstīm.

 

Dalība Eiropas Savienībā veicinās Latvijas iedzīvotāju domāšanas un attieksmes maiņu. Esot ikdienas saskarē ar tik daudzām un dažādām kultūrām un identitātēm, kādas pastāv Eiropas Savienībā, latvieši atraisīsies un kļūs atvērtāki pret citām tautām, radīsies labāka izpratne par citu valstu interesēm. Eiropas Savienība sākās ar to, ka Francija un Vācija pāršķīra jaunu lappusi savās attiecībās. Eiropas Savienība palīdzēs Latvijai vairāk pievērsties nākotnei, skatīties un domāt uz priekšu, ne tik daudz kavēties savā zaudējumu, ciešanu un netaisnību pilnajā pagātnē. Pagātni vairs nevar mainīt, mainīt var tikai nākotni.

 

Latvijai jākļūst par modernu un ekonomiski attīstītu valsti. Šajā izaugsmē Eiropas Savienība sniegs mums milzīgas attīstības iespējas. Pirmkārt, iespējas strādāt, mācīties visā Eiropā. Šī būs neatsverama pieredze, ko varēsim pēc tam izmantot šeit uz vietas. Protams, svarīgi, lai tie cilvēki, kuri būs uzkrājuši šo pieredzi, atgrieztos Latvijā. Šeit Eiropas Savienības politika zinātnes un tehnoloģiju laukā, akcentējot vājo reģionu nostiprināšanu un palīdzību “smadzeņu noplūdes” novēršanai ir neatsverama.

 

Eiropas Savienības pirmsiestāšanās finansiālā palīdzība un sagaidāmais Eiropas Savienības Strukturālo fondu atbalsts projektiem, kas saistīti ar augstas pievienotās vērtības produkcijas ražošanu un ar zinātnes un pētniecības attīstību, palīdz un palīdzēs Latvijai veidot uz zināšanām balstītu ekonomiku, palīdz ieinteresēt spējīgos cilvēkus strādāt Latvijā.

 

Paplašinātās Eiropas Savienības, tai skaitā jauno dalībvalstu attīstībā, liela nozīme ir attīstītai infrastruktūrai. Tādēļ ir būtiski pēc iespējas ātrāk savienot jaunās dalībvalstis ar vecajām. Sagaidāms, ka uz Latvijas attīstību ļoti lielu ietekmi atstās Rail Baltica projekts. Mēs ceram, ka izdosies to īstenot pēc iespējas ātrāk. Eiropas Savienības atbalstam šī grandiozā projekta īstenošanā būs izšķiroša nozīme. Ļoti svarīga ir arī Via Baltica tālāka modernizācija.

 

Latvijai ļoti aktuāli jautājumi ir vienmērīga attīstība visos Latvijas reģionos un lauku attīstība. Īpašu uzmanību vēlamies pievērst mūsu austrumu reģionam, Latgalei, kurai vajadzīga vislielākā palīdzība. Plānojam izmantot Eiropas Savienības Strukturālos fondus šo jautājumu risināšanai. Lauksaimniecība un lauki būs vistiešākie ieguvēji no iestāšanās Eiropas Savienībā. Plānojam attīstīt modernu lauksaimniecības ražošanu, tai pat laikā saglabājot tradicionālo Latvijas lauku ainavu.

 

Ladies and gentlemen,

 

I shall now be switching to English in my presentation. Besides helping to reduce economic disparities within Latvia’s own national borders, the EU’s expansion eastward, together with the accession of the three Baltic States to the NATO Alliance next year, will have an enormous political and economic impact on the whole Baltic Sea Region, significantly improving its overall investment and business appeal. The union of old and new democracies, of mature and emerging markets, of established structures and new alliances, is going to become a strength and not a weakness.

 

However, the European Union faces one major challenge – that of reducing the large economic disparities that still exist between the EU’s current and future member States, and to do so as rapidly as possible. For it is only once the distinction between Old and New Europe is eliminated, at least in regard to economic development and well-being, that the European Union will be fully complete.

 

One course of action that the EU candidate countries can take to reduce the discrepancies between “old” and “new” is to adopt development models that have already proven to be successful. They can learn from both the successes and the mistakes made by the EU’s current members in order to make full use of the assistance available from Brussels. The mechanisms that the EU is able to deploy for reducing regional disparities are undeniably effective. Its equalization programmes and development funds have produced viable and tangible results, and have greatly contributed to raising the standard of living of one new member State after the other, including Ireland, Spain, Portugal and Greece.

 

The future members of the EU, including Latvia, have been enjoying remarkably high rates of growth in recent years, as well as healthy increases in trade and investment flows. Nevertheless, most of them still need to continue with the hard work of reforming their institutions, building their administrative capacity, implementing EU norms and fighting corruption throughout the early years of their euro-integration. This will require serious, focused and continuing efforts by their governments. The rate of progress achieved will depend on the intensity of the effort put forth and on the strength of the political will exercised by each new EU member.

 

Ladies and gentlemen,

 

With the Intergovernmental Conference just under way, it is a true pleasure to see that the EU’s next round of member States are participating in it as full members and that Bulgaria, Romania and Turkey are also sitting at the negotiating table as observers. We in Latvia see this important gesture as a sign that the principle of equality will remain as the primary basis of cooperation among the countries of the European Union. Europe cannot be divided into large and small, old and new, or rich and poor member countries.

 

For Latvia, one inextricable aspect of the principle of equality lies in each country’s right to nominate a member of the European Commission. We believe that all Commissioners, without exception, must be equal in every respect, and that all should have the right to vote. How else will the Commission remain a collegial institution that represents the common interests of its member States?

 

Another manifestation of the EU’s deep-rooted principle of equality can be seen in the rotating presidency of the Council of Ministers, which Latvia believes should remain as one of the Council’s primary features. This rotating presidency provides each member State, regardless of its size, with the invaluable opportunity to lead and to coordinate the work of the EU.

 

The principle of equality among the EU’s member States is also manifest in several other close forms of European integration, including that of monetary policy with the implementation of the euro, and that of internal affairs and justice through the Treaty of Schengen. These aspects of EU membership must remain open to all member States, regardless of the number of inhabitants each country may have or the extent of financial resources at its disposal.

 

In this regard Latvia has carefully considered the Convention’s proposals concerning a common European defence policy. We believe that all member States must have an equal say in the adoption of decisions that concern our continent’s security. In Latvia’s opinion, the division of the EU’s constituent members in accordance with their military capabilities would not be conducive to the cohesiveness of the European Union.

 

Latvia shares the common wish of the EU’s current and future member States to create a strong and united European Union. It is therefore essential for the EU to work as effectively as possible, to make full use of its existing institutions, and to precisely define the functions of any new institutions that are created. Any division of competencies between the President of the European Council, the President of the European Commission and the Foreign Minister of the European Union must be clear and unambiguous. Otherwise we run the risk of undermining the existing institutional balance of the EU. If the post of President of the European Council is eventually created, then Latvia believes that his or her principal mandate must lie in coordinating the internal work of the Council and in preparing the agenda of the Council’s meetings. In other words, the new Council President should undertake those tasks that up until now have been performed by the Prime Minister of the EU’s presiding country.

 

Since both the President of the European Council and the Foreign Minister of the European Union will represent the EU internationally, we must ensure that their mandates do not overlap. There must be no doubts about when the Foreign Minister can act on his or her own initiative, and when he or she must consult with the Council of Ministers.

 

In order for the European Union to operate with a maximum degree of efficiency, it must be equipped with simple and straightforward decision-making procedures. Latvia supports the Convention’s proposal to implement a double majority voting system within the European Council and Council of Ministers. This uncomplicated scheme, where each country is accorded one vote, would also be easily understood by the EU’s inhabitants, unlike the qualified voting system as defined in the Treaty of Nice. However, Latvia believes that the double majority voting system would manifest itself most effectively with the implementation of parity between the majority of countries and the majority of inhabitants, involving at least half of the EU’s member States and half of its inhabitants.

 

Regarding the future number of deputies in the European Parliament, Latvia wisdom believes that it would not be desirable to reduce the minimum number of deputies representing any one country from five to four. Such a measure would significantly reduce the ability of Latvia and other EU member States to take part in the European Parliament’s decision-making processes.

 

Ladies and gentlemen,

 

Latvia would like a strong, integrated and united Europe to assume a more prominent role in the international community. We hope that the EU’s Foreign Minister will prove successful in consolidating a common European foreign and security policy, while simultaneously maintaining Europe’s close partnership with North America. Regardless of the differences in opinion that have arisen between several European countries and the United States concerning the crisis in Iraq and other issues, we all share the same fundamental values and ideals, which we must protect by acting together. After all, it is precisely due to this close Transatlantic partnership that peace and stability have been maintained in Europe since the end of the Second World War. The expanded European Union of 25 States will be able to flourish and prosper only if the world’s democracies remain united in the defence of their common ideals.

 

Latvia wholeheartedly advocates the assumption of greater responsibility by the EU in ensuring worldwide peace and security, and believes that the new European security strategy is a step in the right direction. EU crisis control operations have already demonstrated the European Union’s ability to contribute to multilateral security-enhancing efforts. Nevertheless, any comprehensive and serious measures to enhance Europe’s security should continue to be undertaken to the fullest possible extent in partnership with the United States and Europe’s other NATO allies.

 

The insidious security threats posed by terrorism, the proliferation of weapons of mass destruction, collapsing States and internecine conflict demand a united response by those countries that abide by the principles of democracy and human rights. The EU and NATO member States, together with their allies, have experienced considerable success in the implementation of joint peacekeeping operations, and have greatly contributed to the reestablishment of peace and stability in the Balkan region. The development of a common European Security and Defence Policy would provide the EU with the additional potential to enhance its cooperation in international peacekeeping and other security operations.

 

Ladies and gentlemen,

 

The forthcoming expansion of the European Union underscores the importance of the EU’s relations with its current and future eastern neighbours. The foreign policy of the new and expanded Union must therefore endeavour to enhance the security and promote the prosperity of the EU’s border regions. Latvia, Estonia, Lithuania and Poland will soon become direct focal points of the EU’s trade and other relations with Ukraine, Belarus and Russia. In developing the EU’s relationships with these three countries, we must provide as much support as possible to democratic reform processes therein.

 

The involvement of Russia in European processes is essential both for the Baltic Sea region and for Europe as a whole. While the relations between Latvia and Russia have sometimes been strained in the past, the positive changes that have already occurred with the expansion of the EU and the NATO Alliance in the Baltic Sea region provide a good basis for a continued rapprochement between Russia and her immediate Western neighbours. Latvia certainly wishes to promote increased cooperation between the EU and Russia at the practical level.

 

Runas turpnājums (franču valodā) sekos!