Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien Bonnas rātsnamā pauda gandarījumu, ka ir iespējas jaunām attiecībām starp Bonnu un Latviju. “Šodien, atverot Latvijas konsulātu Bonnā, ir pavērušās jaunas iespējas sadarbības kontaktiem visdažādākajā līmenī,” sacīja prezidente, paužot gandarījumu, ka Bonna ir arī slaveno eiropiešu pilsēta – tā pazīstama ar Robertu Šūmanu, Eiropas Savienības (ES) idejas tēvu, kā arī Ludvigu van Bēthovenu, kura komponētā mūzika kļuvusi par ES himnu.

 

Prezidente sacīja, ka attiecības starp Latviju un Ziemeļreinas-Vestfālenes zemi ir aktīvas jau kopš 12.gadsimta un pēc dzelzs priekškara krišanas atkal ieguva jaunu impulsu, Latvijai atgūstot savu neatkarību un spēju sevi diplomātiski pārstāvēt Bonnā un vēlāk arī Berlīnē kā Vācijas galvaspilsētā.

 

Prezidente uzsvēra Vācijas kā līdzvērtīga un svarīga partnera ES un NATO nozīmi. Viņa sacīja, ka līdz ar ES paplašināšanos 2004.gada maijā ir parādījušās jaunas uzņēmējdarbības sadarbības iespējas uzņēmējiem no Latvijas un Ziemeļreinas-Vestfālenes, jo tā ir viena no tām Vācijas zemēm, kurā norit vieni no visbūtiskākajiem uzņēmējdarbības procesiem, un šī zeme ir arī viena no visspēcīgākajiem Eiropas eksporta reģioniem. Rātes pārstāvji un Valsts prezidente bija vienisprātis, ka Latviju un Ziemeļreinu-Vestfāleni un īpaši Bonnu saista arī sadarbības iespējas izglītības un augsto tehnoloģiju jomā. Rātes vadība atzīmēja, ka jau šobrīd ar lielām sekmēm darbojas izglītības apmaiņas programmas starp Bonnas un Latvijas universitātēm.

 

Ciešāku attiecību veidošanai starp Bonnu un Latviju palīdz arī fakts, ka AirBaltic aviolīnijas no 2004.gada 15.augusta ir nodibinājušas tiešo aviosavienojumu starp Rīgu un Bonnu.

 

V.Vīķe-Freiberga augstu novērtēja Bonnas ieguldījumu dažādu Eiropas politisko jautājumu virzīšanā, Bonnai esot vairāku Eiropas pilsētu tīklu dalībniecei, tajā skaitā EUROCITIES dalībniecei. Prezidente atzina, ka neviena zeme nevar iztikt uz pasaules skatuves bez nopietniem sadarbības partneriem un šis Eiropas sadarbības pilsētu ietvars nozīmē ne vien plašas partnerības iespējas starp Latvijas un Vācijas pilsētām, augstskolām, dažādiem kultūras un sociāliem projektiem, bet reizē arī sadarbību starp abām valstīm.