Vaira Vīķe-Freiberga

Augsti godātais Ministru prezidenta kungs,

Priekšsēdētāja kungs,

Ministri,

vēstnieki,

juristi,

dāmas un kungi!

 

Man tiešām ir liels gods runāt šajā ļoti nozīmīgajā pasākumā, kur visas Latvijas juristi ir sanākuši kopā, lai izvērtētu un pārspriestu savas profesijas, savas ģildes vietu Latvijas sabiedrībā un Latvijas virzībā uz ES.

 

Latvijai ir bijis jāatbild uz ārkārtīgi smagu izaicinājumu, pārkārtojoties visfundamentālākā veidā no totalitāras sistēmas uz brīvu un neatkarīgu valsti, no lielā savienībā iesaistītas vienības uz suverēnu valsti. Tas bija liels un smags darbs, kas pirmajos neatkarības gados bija jāveic un es kā Valsts prezidente vēlētos izteikt visdziļāko pateicību visiem tiem juristiem, kas uzņēmās šo lielo atbildību un pildīja viņiem uzticētos pienākumus pēc savas labākās sirdsapziņas, pēc savām labākajām intelektuālajām spējām, paturot prātā to jauno valsti, kādu mēs vēlētos veidot, un cenšoties atkopties no visa tā, kas iepriekšējā sistēmā bija bijis nehumāns, netiesisks un nepanesams.

 

Juristi ir daļa no trešā pīlāra, un tas tik tiešām ir viens no nozīmīgākajiem valsts balstiem, kas gādā par to, vai valsts ir brīva un neatkarīga, kas gādā par to, vai valsts ir tiesiska, bet vairāk par visu - kas gadā par to, vai valsts ir taisnīga un vai tajā dzīvot nozīmē dzīvot taisnīgā sabiedrībā. Un te, lūk, ir tā nianse, ka nepietiek vien ar likumdošanas sistēmu, kas tīri pēc savām formālām kvalifikācijām atbilst zināmam tiesiskuma vai humanitātes prasībām.

 

Ļoti skaisti likumi, ļoti jauki likumu kodeksi bija gan nacistiskajā Vācijā, gan Staļina Padomju Savienībā, gan dažādās tādās zemēs, kas patlaban mūsu laikos ir bēdīgi slavenas ar saviem cilvēktiesību un citiem rupjiem pārkāpumiem. Un nepietiek tikai ar likumiem, kas likumu kodeksos ir ierakstīti, nepietiek pat ar struktūrām, kas pēc savas formālās būtības pilnībā atbilstu dažādām prasībām, kā piemēram, par varas sadali starp dažādiem demokrātiskās sabiedrības varas sektoriem vai ešeloniem. Protams, ka tie ir vajadzīgi un bez tiem mēs iztikt nevaram, bet būtu rūgti maldīties, ja domātu, ka ar to jau pietiek, ka tas ir paveikts un varam mierīgi atpūsties uz lauriem un domāt, ka viss ir kārtība, nekas vairs nav jāmaina.

 

Svarīgākais taisnīgā valstī ir tas, kā likumu vara tiek lietota ikdienas dzīvē, un cik taisnīga un cik katram pilsonim pieejama tā ir vai nav - kā nu kurā reizē.

 

Likuma vārds ir abstrakts formulējums, pēc kādiem spēles noteikumiem, pēc kādām regulām esam nolēmuši savā valstī dzīvot, lai katrs varētu justies drošs, ka dzīvojam civilizētā un tiesiskā sabiedrībā. Bet likuma pielietošana ir atkarīga no cilvēkiem, kas katrā no trešā pīlāra struktūrām darbojas, un tas atkarīgs no tā, kādā kvalitātē ir šo cilvēku darbs.Un nepietiek ar to, ka mums ir neatkarīga tiesu sistēma un tiesu vara, mums ir nepieciešama taisnīga, tāda tiesu vara, lai katrs pilsonis varētu, raugoties tās darbībā, izjust lepnumu par piederību valstij, lai varētu paļauties uz savu policiju, uz savu prokuratūru, uz saviem juristiem un tiesnešiem. Un lai katrs pilsonis varētu vērsties pie viņiem pilnā paļāvībā, ka viņa intereses tiks pēc iespējas objektīvi un taisnīgi aizstāvētas. Tas ir tas izaicinājums, kas tagad stāv Latvijas trešā pīlāra struktūrām priekšā.

 

Jūs šajā forumā būsiet daudz runājuši par tīri formāliem aspektiem, par tām prasībām, ko tagad pieprasīs Latvijas iesaistīšanās Eiropas Savienībā. Jā, šeit būs Jums vēl grūtāk kā līdz šim, Jums būs jāsēžas uz skolas sola un daudz kas vēl jāiemācās, bet es varu Jūs mierināt, ka tā tas ir daudz kur pasaulē, ka nekas nekur nestāv uz vietas, un nav tādu nopietnu profesiju, kuras locekļi nebūtu spiesti ik pa laikam atsvaidzināt savas zināšanas, ik pa laikam apgūt to, kas viņu laukā kā pašu mājās, tā citur pasaulē ir gājis uz priekšu.

 

Latvijai tagad ir liels izaicinājums, un tas ir, no vienas puses, lai tauta atgūtu vai iegūtu uzticību mūsu juristiem, lai nostiprinātos lepnums par mūsu tiesu sistēmu, lai mēs varētu iziet Eiropā paceltām galvām, nevis sarkstošiem vaigiem un ausīm, lai varētu paceltām galvām nostāties citiem blakus un teikt, ka esam darījuši visu, lai mums būtu sakārtota valsts, lai mums būtu tiesiska valsts, lai mums būtu taisnīga sabiedrība. Jā, mums ir bijis grūti to paveikt, jā, mums ir bijis jāpārvar daudz šķēršļu, lai to panāktu, bet mēs pie tā strādājam un strādāsim, esam to apņēmušies.

 

Es domāju, ka gluži kā visas brīvās profesijas jau kopš viduslaikiem ir uzturējušas ļoti aktīvus savus korporatīvos iekšējās kontroles mehānismus, tā arī juristiem vajadzētu rūpīgi piedomāt pie šo iekšējās kontroles mehānismu uzlabošanas, pie tiem veidiem, kā gādāt, lai viens sapuvis ābols nesabojātu visu grozu un lai dažu negodīgu indivīdu celtā neslava nemestu ēnu uz visu profesiju, uz visu sistēmu. It sevišķi tur, kur tā būtu nepelnīta un kristu arī uz tiem, kas bieži ļoti grūtos apstākļos strādā pēc savām labākām spējām un savas labākās sirdsapziņas.

 

Es griežos pie Jums visiem kā savas Valsts prezidente ar īpašu lūgumu paturēt prātā, cik ļoti svarīga mūsu valsts attīstībai ir tieši Jūsu profesijas izaugsme, ētiskā un profesionālā kvalitāte. Tieši uz Jūsu pleciem gulstas mūsu valsts nākamo gadu progresa tempa noteikšana, uz Jūsu pleciem lielā mērā gulstas tas, kāda slava par Latviju iziet pasaulē - vai tā būs pietiekoši laba, lai nodrošinātu cilvēku prātus un neatbaidītu iespējamos investorus ar ziņām, ka Latvijā ir nedroša vai īpaši korumpēta tiesu sistēma.Tieši otrādi - es gribētu no sirds jūs lūgt padomāt par tām tālejošām sekām, kas izriet no katra jurista darbības un kas izriet no visa trešā pīlāra sektora aktivitātēm: vai tas būtu policijā, vai tas būtu prokuratūrā, vai tie būtu advokāti, vai tie būtu tiesneši.

 

Jūsu darba kvalitāte nes sabiedrībā nes ārkārtīgi plašas konsekvences vai uz labu, vai uz ļaunu. Lūdzu dariet visu, kas ir Jūsu spēkos, lai Jūsu darbs kā indivīdiem, kā profesionāļiem būtu tāds, kas palīdz mūsu valstij augt, progresēt, attīstīties. Kas palīdz mūsu sabiedrībai atkopties no pagātnes smagajiem mantojumiem, kas palīdz mums visiem veidot tādu valsti, par kuru mēs visi varam būt lepni.

 

Es novēlu Jums vislabākās sekmes!