Vaira Vīķe-Freiberga

 

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien Helsinkos tikās ar Somijas Republikas prezidenti Tarju Halonenu. Sarunas sākumā abas puses pauda gandarījumu par regulāro Latvijas un Somijas dialogu dažādos līmeņos un jomās, arī augstākajā politiskajā līmenī.

 

V.Vīķe-Freiberga un T. Halonena pārrunāja Eiropas Savienības paplašināšanās procesu un aktualitātes. T. Halonena apsveica Latviju ar tās panākumiem iestāšanās sarunās ES, kā arī apliecināja Somijas atbalstu Latvijai sarunu gaitā. Īpaši abas puses pievērsās iestāšanās sarunu lauksaimniecības sadaļai. V.Vīķe-Freiberga stāstīja T.Halonenai par  Latvijas nostāju kvotu jautājumā lauksaimniecības preču kontekstā un uzsvēra, ka “Latvijas zemniekiem ir tiesības ražot kaut vai tik daudz, lai pabarotu savu valsti un šīs tiesības viņiem nedrīkst tikt atņemtas.” T.Halonena sacīja, ka  Somija, kurai ir liela pieredze ES sarunu risināšanā, dziļi izprot Latvijas nostāju lauksaimniecības jomā saistībā ar ES un piekrīt tam, ka Latvijai ir no Eiropas Komisijas puses jāsaņem taisnīgs un vienlīdzīgs piedāvājums lauksaimniecības kvotu ziņā. T.Halonena arī sacīja, ka Somija piekrīt tam, ka Baltijas valstīm lauksaimniecības ziņā ir unikāla vēsturiska situācija, kas nosaka šī brīža stāvokli un tas ir  jāņem vērā, domājot arī par Baltijas valstu integrāciju ES-bā lauksaimniecības ziņā. T.Halonena  apliecināja V.Vīķei-Freibergai, ka Somija darīs visu, lai atbalstītu Latviju šajā ziņā un lai kopumā atbalstītu Latviju un pārējās Baltijas valstis šajā iestāšanās sarunu pietiekami sarežģītajā posmā. 

 

Abas puses pārrunāja arī citus ar ES iekšējām reformām saistītus  jautājumus, kas skar ES paplašināšanās procesu. T.Halonena izteica cerību, ka ES radīs pozitīvu risinājumu šiem pārmaiņu procesiem un pozitīvs rezultāts būs arī sarunās par ES  lauksaimniecības politiku.

 

Prezidente V.Vīķe-Freiberga atzīmēja, ka tāpat kā Somijas dāvinātais helikopteris, arī krasta apsardzes kuģis ir labs papildinājums NBS to funkciju pildīšanai.

V.Vīķe-Freiberga un T.Halonena pārrunāja arī jaunās Eiropas ekonomiskās attīstības iespējamos ceļus, pārspiežot gan turpmākās ES un PTO attiecības, gan sadarbību starp ES un Krieviju. Tika pārrunātas arī citas Latvijas un Somijas iekšpolitiskās un ārpolitiskās aktualitātes.

 

Abas prezidentes atzīmēja arī Helsinkos notiekošās konferences “Sievietes - biznesa līderes” (Helsinki Women Business Leaders Summit) nozīmību, uzsverot, ka ir nepieciešami jauni veidi, kā sekmēt ekonomisko sadarbību starp ASV un Baltijas reģionu,  un viņas pauda cerību, ka šī konference dos būtisku praktisku ieguldījumu kontaktu veicināšanā.