Vaira Vīķe-Freiberga

Ekselences,

Dāmas un kungi,

 

Ar patiesu prieku sveicu Itālijas – Latvijas biznesa foruma dalībniekus, kas šodien kuplā skaitā pulcējušies Romā – vienā no vēsturiskākajām, skaistākajām Eiropas pilsētām. Par to liecina arī šī modernā konferenču zāle, kas saplūst vienotā ansamblī ar unikālo pilsētas pirmsākumos būvēto Hadriāna templi (Tempio di Adriano). Savukārt par Latvijas un Itālijas savstarpējās ekonomiskās un biznesa sadarbības interešu pieaugumu skaidri liecina ievērojamais skaits šeit sanākušo foruma dalībnieku.

 

Es vēlētos izteikt pateicību un atzinīgi novērtēt Romas Tirdzniecības kameras (Camera Di Commercio Industria Artigianato Agricoltura, CCIAA), Romas Industriālās apvienības (Unione degli Industriali di Roma, UIR), PROMEX, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, kā arī citu institūciju ieguldījumu, organizējot šo biznesa forumu un nodrošinot biznesa kontaktu veidošanos starp abu valstu uzņēmējiem. Es īpaši priecājos tikties ar visu to institūciju pārstāvjiem un uzņēmējiem, kuri izrādījuši interesi iegūt vairāk informāciju par ekonomiskās sadarbības iespējām ar Latviju.

 

Dāmas un kungi,

 

Pagājis nedaudz vairāk kā gads kopš Latvija pievienojās Eiropas Savienībai. Pirmo reizi vēsturē Latvija un Itālija, atrodoties dažādos Eiropas reģionos, ir vienotas kopīgā brīvu un demokrātisku Eiropas valstu saimē. Vēlētos atgādināt, ka Itālija bija viena no pirmajām valstīm, kas Latvijā 1991.gadā atvēra savu vēstniecību. 1990.gadu sākumā Latvijā parādījās pirmie Itālijas investori un ekonomiskās sadarbības partneri. Kopš 1990.gadu vidus starp abām valstīm notikusi aktīva sadarbība dažādu institūciju, līgumu un darba grupu ietvaros, kā rezultātā īstenota virkne veiksmīgu sadarbības projektu.

 

Esmu pārliecināta, ka Latvija un Itālija, kā pilntiesīgas ES un NATO dalībvalstis izveidos jaunas partnerattiecības un intensificēs jau esošo sadarbību dažādās nozarēs un līmeņos. Mūsu valstu uzņēmējiem un investoriem tagad radušās jaunas sadarbības izdevības ES kopējā tirgus ietvaros, kā arī iespējas izmantot ES fondu atbalstu.

 

Mūsdienās aizvien lielāka nozīme uzņēmuma veiksmīgai pastāvēšanai ir tā spējai darboties starptautiskajos tirgos. Tādēļ Latvija varētu kļūt par ideālu vietu tiem Itālijas uzņēmējiem, kas vēlētos darboties Baltijas jūras reģionā, kā arī NVS valstīs. Savukārt, itāļu uzņēmēji varētu dalīties ar Latvijas uzņēmējiem savā biznesa pieredzē un sakaros Vidusjūras reģionā.

 

Latvijas galvenā priekšrocība ir atrašanās vieta starp Austrumu un Rietumeiropu – Baltijas jūras reģiona pašā centrā. Baltijas jūra, kas, līdzīgi kā Vidusjūra, gadsimtiem kalpojusi par starptautisku tirdzniecības ceļu, šodien piedāvā plašākas iespējas kā jebkad agrāk. Latvija tradicionāli bijusi nozīmīgs Austrumu – Rietumu preču un pakalpojumu tirdzniecības ceļš. Latvijas trīs lielākajās neaizsalstošajās ostās ir efektīva un moderna infrastruktūra, kas ļauj īstenot visdažādākos kravu pārvadājumus. Latvijas transporta sistēma ir funkcionāli savienota gan ar Eiropas, gan ar NVS ceļu tīklu, kā arī ar Latvijas ostām, nodrošinot īsāko savienojumu starp ES un NVS valstīm.

 

Šobrīd Latvija ir visstraujākās izaugsmes valsts Eiropas Savienībā. 2004.gadā Latvijas IKP pieauga par 8.5%, bet pēdējo triju gadu laikā mūsu IKP izaugsmes rādītāji bijuši vidēji 7.5% gadā. Latvijas straujā izaugsme notikusi stabilas makrokenomiskās un fiskālās vides apstākļos.

 

Tikai 15 gadus atpakaļ Latvijas ekonomika bija cieši saistīta ar bijušās Padomju Savienības plānveida saimniekošanas sistēmu. 1991.gadā, kad Latvija atguva neatkarību, mēs pārmantojām plānveida ekonomiku, kas iepriekš tika vadīta no Maskavas un mūsu galvenie tirdzniecības partneri bija Krievija un NVS valstis. Pēdējo 15 gadu reformas ir palīdzējušas izveidot konsolidētu privāto sektoru un nodrošināt labvēlīgus apstākļus Latvijas veiksmīgai un stabilai makroekonomiskai attīstībai. Šodien 75% no mūsu kopprodukta saražo privātais sektors, kas nodarbina 74% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem. Aptuveni 80% no mūsu ārējās tirdzniecības ir ar ES valstīm. Itālija ir mūsu divpadsmitais lielākais tirdzniecības partneris.

 

Vislabāk ekonomiskās attīstības potenciālu raksturo investīciju pieaugums. No 1996.gada līdz 2004.gadam investīcijas uzņēmumu pamatkapitālā vidēji gadā pieauga par 17 procentiem un šajā ziņā Latvija ir līdere starp jaunajām ES dalībvalstīm. Vadošās starptautiskās aģentūras ir piešķīrušas Latvijai prestižos „A” pakāpes kredītreitingus.

 

Latvijas valdība aktīvi darbojas, lai veicinātu Latvijas svarīgāko tautsaimniecības nozaru attīstību un uzlabotu uzņēmējdarbības vidi. Sākot ar 2004.gadu uzņēmumu ienākuma nodoklis (Corporate Income Tax) ir samazināts no 19% uz 15%. Kopumā Latvijā ir otrā zemākā nodokļu nasta ES, t.i. 29% no mūsu IKP. Nodokļu līmeņa samazinājuma mērķis ir palielināt mūsu valsts konkurētspēju un piesaistīt ārvalstu investorus.

 

Latvijas finanšu sektors ir starp stabilākajiem Austrumu un Centrālajā Eiropā. Nozīmīgs faktors šīs nozares attīstībā ir vietējās ekspertīzes veiksmīgs savienojums ar ārvalstu investoru finansēm un know-how. Tādas respektablas ārvalstu bankas kā Skandinavske Enskilda Banken, MeritaNordBanken, Norddeutsche Landesbank un citas veicina Latvijas finanšu pakalpojumu nozares attīstību, kas kopumā nodrošina vairāk nekā 5% Latvijas IKP.

 

Latvija plāno kļūt par pilntiesīgu Ekonomiskās un monetārās savienībās dalībnieci 2008.gadā. Ņemot vērā Eirozonas lielumu un nozīmīgumu pārējai Eiropai, ikkatru valsti šajā kontinentā un ārpus tā ietekmē vienotā valūta. Eiro ieviešana Latvijai nozīmēs papildus stimulu tirdzniecības un investīciju veicināšanai ar mūsu svarīgākajiem partneriem un tas palielinās mūsu biznesa vides stabilitāti un prognozējamību.

 

Latvijas galvaspilsēta Rīga ir lielākā pilsēta trijās Baltijas valstīs. Rīgai ir nepieciešamais potenciāls, lai kļūtu par nozīmīgu Ziemeļeiropas biznesa, finanšu, konferenču un transporta centru. Rīga ir arī Eiropas jūgendstila galvaspilsēta un viena no zaļākajām pilsētām reģionā. Kā liecina statistika, ik gadu aizvien vairāk itāļu apmeklē Latviju - 2003.gadā Itālija bija 9.vietā pēc iebraukušo tūristu skaita. Kā pārliecinājāmies lidojumā uz Itāliju, tad Rīga no Romas ir tikai triju stundu brauciena attālumā un kopš šā gada marta starp Rīgu un Romu ir tiešais avioreiss. Mēs ceram, ka šīs vizītes rezultātā palielināsies to Itālijas ceļotāju skaits, kuri brauks uz Latviju darījumu nolūkos, kā arī iepazīt mūsu skaisto valsti.

 

Dāmas un kungi,

 

Latvija un Itālija atrodas dažādos Eiropas reģionos un ir labi saprotams, ka katra valsts, pirmkārt, mēģina attīstīt ekonomisko sadarbību ar savām tuvākajām kaimiņvalstīm. Tomēr esmu pārliecināta, ka ekonomiskās sadarbības paplašināšanai starp mūsu valstīm ir labas perspektīvas.

 

Pašreizējie tirdzniecības un investīciju darījumu apjomi starp abām mūsu valstīm pagaidām vēl ir samērā nelieli, lai gan no 1999.gada līdz 2004.gadam Latvijas eksports uz Itāliju un Itālijas eksports uz Latviju abos gadījumos ir palielinājies aptuveni divas reizes, Itālijas importam Latvijā vairākkārt pārsniedzot Latvijas eksportu uz Itāliju. Tirdznieciskajos darījumos starp mūsu valstīm vērojamas pozitīvas tendences, kas liecina par attīstības potenciālu. Mūsu valstī Itālijas preces, it īpaši pārtika un modes izstrādājumi, ir labi atpazītas un iecienītas. Itālijas investīcijas Latvijā izvietotas galvenokārt nekustāmajos īpašumos, tirdzniecībā un loģistikas pakalpojumos. Mēs ceram, ka nākotnē uzņēmēju delegāciju apmaiņa starp abām valstīm būs vēl aktīvāka un paplašinās ekonomisko sadarbību dažādu nozaru ietvaros.

 

Par abu valstu savstarpējās intereses palielināšanos liecina arī nesen Rīgā izdotā pirmā Itāliešu – latviešu un latviešu - itāliešu kabatas vārdnīca, kas sagatavota sadarbībā starp Rīgas Tehnisko universitāti un „Promex”, kura tiks oficiāli vaļā vērta šīs vizītes laikā.

 

Latvijas uzņēmēju delegācijā, kas pavada mani šajā vizītē, piedalās uzņēmēji, kas ir īpaši ieinteresēti sadarboties dažādu kopīgu projektu īstenošanā un jaunu partnerattiecību veidošanā ar itāļu uzņēmumiem. Mūsu biznesa delegācijā uz Itāliju piedalās solīdi Latvijas uzņēmumi, kas pārstāv sekojošas nozares: finanšu pakalpojumi, enerģētika, dzelzceļš, ostas, autobusu pārvadājumi, IT, telekomunikācijas, tekstils un mode, tūrisms, metālapstrāde un mašīnbūve, kokapstrāde, pārtikas rūpniecība, būvniecība, tirdzniecība, izglītība, biznesa konsultācijas un citas nozares. Latvijas uzņēmēji šajā vizītē vairāku biznesa forumu ietvaros tiekas ar Itālijas uzņēmumiem Romā un Neapolē.

 

Dāmas un kungi,

 

Esmu pārliecināta, ka Latvija var būt daudzsološs, stabils un uzticams biznesa partneris Itālijai. Ceru, ka tikšanās starp abu valstu uzņēmējiem šīs Latvijas oficiālās (valsts) vizītes laikā Itālijā palīdzēs nodibināt jaunus kontaktus, vienoties par perspektīvajiem darījumiem un dos veiksmīgus rezultātus nākotnei.

 

Vislabākie novēlējumi jums visiem!