(Valsts prezidente vadīja šo otro plenārsēdi)
Ekselences, kolēģi no Eiropas Savienības, Latīņamerikas un Karību valstīm!
Apsveicu jūs ar šodienas ievērojamo pasākumu. Mēs, Eiropas Savienība augstu vērtējam šo mūsu kopējo tikšanos un domu apmaiņu. Latvija ir uzmanīgi sekojusi līdzi mūsu reģionu attiecību attīstībai un cenšas iesaistīties šajā nozīmīgajā darbā. Man ir tas gods jau otro reizi piedalīties ES-Latīņamerikas un Karību valstu formāta tikšanās reizē un ar katru reizi mūsu apspriežamie jautājumi padziļinās.
Ar Latīņameriku Eiropas Savienību vieno kopīgs viedoklis attiecībā uz cilvēktiesībām, demokrātiju un multilaterālo sadarbību. ES interesēs ir priviliģētu sabiedroto attiecību izveidošana ar Latīņamerikas un Karību valstīm starptautiskā mērogā. Pasaulē nav daudz tādu reģionu, attiecībā ar kuriem Eiropas Savienībai ir tik daudz iemeslu veidot patiesu savienību.
Mūsu attiecības kopš Gvadalaharas samita ir ievērojami attīstījušās. Nozīmīgs progress ir sasniegts daudzās jomās. Šī mūsu darba sesija dod iespēju apmainīties domām un viedokļiem par sasniegto un turpmāko sadarbību nākotnē, lai mēs varētu virzīt uz priekšu mūsu kopējo dialogu. Mūsu šodienas pēspusdienas sesijas darba kārtībā ir sekojoši jautājumi:
1. Asociācijas līgumi; reģionālā integrācija; tirdzniecība; savstarpējā saistība (investīcijas, infrastruktūra, informācijas sabiedrība)
Šī ir ļoti svarīga daļa mūsu sarunās, jo mūsu galvenais mērķis ir radīt drošu, stabilu un taisnīgu tirdzniecības vidi un atbalstīt integrāciju, veicinot sakaru un infrastruktūras attīstību.
2. Attīstība un nodarbinātība
Abu reģionu interesēs ir veicināt ilgstošu ekonomisko izaugsmi, lai radītu vairāk un labākas darba vietas, tādā veidā samazinot nabadzību un sociālo atstumtību.
3. Cīņa pret nabadzību, nevienlīdzību un izslēgšanu no sabiedrības
Risinot sociālās problēmas, svarīgi ir nodrošināt līdzsvaru starp ekonomisko izaugsmi un sociālo aizsardzību, tādejādi sekmējot arī darba ražīguma un sociālās aizsardzības mehānismu ieviešanu.
4. Attīstības sadarbība un starptautiskā attīstības finansēšana
ES un LAK attīstības sadarbības stratēģiju pamatā ir jābūt kompleksam risinājumam, kas apvienotu cilvēku, ekonomikas, politikas un sociālo dimensiju.
5. Migrācija
Mums nepieciešams pārvērtēt migrācijas nozīmi abiem reģioniem, lai veicinātu sadarbību un savstarpēju izpratni par migrācijas jautājumu problemātiku visās dimensijās abos reģionos.
6. Kopējā zināšanu un cilvēku iespēju sfēras attīstība augstākās izglītības, pētniecības zinātnes un tehnoloģijas, kultūras jomā
Zināšanu bāze un pieredzes apmaiņa ir svarīgs garants veiksmīgu abu reģionālo attiecību attīstībai. Ir jāapvieno ES, Latīņamerikas un Karību valstu centieni zināšanu un tehnoloģijas jomā, lai veidotu vienotu zināšanu, tehnoloģiju un inovāciju telpu.
Kultūru daudzveidība, kas savā būtībā ir vēstures un demogrāfijas mijiedarbības rezultāts, mūsdienās vairāk nekā jebkad agrāk, ir kļuvusi par mūsu sabiedrības realitāti.
Savstarpējās cieņas veicināšana starp kultūrām varētu būt efektīvs līdzeklis kā veicināt attiecību progresu un mieru starp tautām.