Vaira Vīķe-Freiberga
Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga uzstājās sesijā "Dialogs starp civilizācijām". Šajā sēdē uzstājās deviņu valstu prezidenti. Latvijas prezidente savu uzrunu sāka ar to, kā izprot definīciju civilizācija. Pēc viņas teiktā, civilizācija atšķir cilvēku no dzīvnieku un padara cilvēcisko būtni patiesi humānu. Vaira Vīķe-Freiberga arī sacīja, ka cilvēkam ir privilēģija pārņemt iepriekšējo paaudžu gudrību, un šīs zināšanas tad arī piepilda jēdzienu civilizācija.
Latvijas prezidente runāja par to, ka katrai valstij, katrai tautai ir savi prieki un savas sāpes, tāpēc viņa aicināja ieklausīties vienam otrā ar atvērtu prātu, atvērtu sirdi un garu. Prezidente izvirzīja arī jautājumu par to, kā katra nācija var izdarīt savu ieguldījumu šajā dialogā starp civilizācijām. Viņa sacīja, ka nācijas atšķir atšķirīgas reliģijas, kultūras un citi aspekti, taču tās ir vienotas piederībā cilvēcei, tāpēc katrai ir iespējams dot savu unikālu ieguldījumu.
Vaira Vīķe-Freiberga sacīja, ka jaunā gadsimta sākumā cilvēcei ir dota iespēja pārdomāt iepriekšējo gadsimtu un ieklausīties citos ar lielāku iecietību un sapratni. Viņa aicināja izmantot šo iespēju ieguldīt idejas, inovāciju un visu, kas varētu padarīt saprašanos starp nācijām augstākā līmenī, un sacīja, ka šādam dialogamn ir jābūt balstītam uz vērtībām, kas būtu patiesi humānas. Prezidente arī sacīja, ka ir jāattīsta jaunas vērtības, ja būtu nepieciešams pārdomāt tās, uz kurām cilvēce balstījās iepriekšējos gadsimtos.
ANO ir pasludinājusi 2001.gadu kā Dialoga starp civilizācijām gadu, tāpēc šī samita ietvaros izskanējusī diskusija par dialoga veicināšanu starp civilizācijām ir kā ievads šim gadam. Ideja par šāda gada pasludināšanu ir radusies ANO kopā ar UNESCO un Irānas prezidentu Mohamedu Katani. Katani, atklājot šo diskusiju, izvērta filozofiskas pārdomas par to, kā nākotnē dažādām Rietumu un Austrumu civilizācijām, dažādām reliģijām, kultūrām būtu iespējams tuvāk sadarboties, un, kā vienu no līdzekļiem, viņš minēja ciešāku domu apmaiņu starp dažādu kultūru domātājiem, zinātniekiem un māksliniekiem. ANO loma būtu palīdzēt radīt priekšnoteikumus šim dialogam un to veicināt.
Prezidente šodien vēl piedalīsies Pasaules sieviešu līderu padomes konferencē, kas notiek pirmo reizi ANO ietvaros, kā arī tiksies ar ANO cilvēktiesību augsto komisāri Mēriju Robinsoni, ANO Attīstības programmas vadītāju Malohu Braunu un piedalīsies Ņujorkas Latviešu sabiedrības rīkotā labdarības pasākumā, kas veltīts Latvijas jauno mākslinieku atbalstam studēt ārzemēs.