Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien, uzsākot valsts vizīti Ungārijā, tikās ar prezidentu Ferencu Mādlu (Ferenc Madl).
Tikšanās laikā abas puses pārrunāja divpusējo attiecību jautājumus, kā arī pārrunāja Eiropas Savienības (ES) un NATO paplašināšanās procesu, Eiropas un starptautiskās drošības aktualitātes.
Pārrunājot Latvijas-Ungārijas attiecības abas puses bija vienisprātis, ka šobrīd, kad valstis atzīmē 80 gadus kopš diplomātisko attiecību uzsākšanas, attiecības ir draudzīgas un ir liels, neizmantots sadarbības potenciāls, kura apgūšana jāveicina. Prezidente pauda gandarījumu, ka vizītes laikā tiek parakstīti divi sadarbības līgumi - Readmisijas līgums un Izglītības programma 2002.-2004.gadam. Kā arī īpaša uzmanība tika pievērsta sadarbības veicināšanai ekonomikas jomā. Prezidente atzīmēja, ka valsts vizīte ir labs stimuls, lai veicinātu savstarpējo uzticību un kontaktus starp uzņēmējiem un arī dažāda cita līmeņa speciālistiem. Arī Ferencs Mādls norādīja, ka viena no Ungārijas prioritātēm ir dažāda līmeņa labas sadarbības veidošana ar ES valstīm, kā arī tās topošajām kandidātvalstīm, kāda ir arī Latvija. Tāpat abi prezidenti solīja turpināt atbalstīt viens otru starptautiskos forumos un organizācijās. Abi prezidenti atzīmēja, ka Latvija un Ungārija aizstāv vienas un tās pašas vērtības, tām ir vienādi mērķi.
Pārrunājot ES un NATO jautājumus, prezidente atzīmēja, ka atjaunotās neatkarības laikā Latvija nav mainījusi savas ārpolitiskās prioritātes, tās atbalsta arī parlaments un vairums sabiedrības, pēc statistiskajiem rādītājiem, un īpaši izpratne ir panākta integrācijas jautājumos NATO dažādās sabiedrības daļās. Prezidente atzīmēja, ka jauno NATO dalībvalstu - Polijas, Čehijas un Ungārijas piemērs ir iedvesmojošs jaunajām kandidātvalstīm, tai skaitā arī Latvijai. Integrācija NATO, kā ir pārliecinājušies arī iedzīvotāji, nozīmē arī ekonomisko drošību un investīciju pieplūdumu valstī.
Runājot par jaunās Eiropas veidošanu, prezidente atzīmēja, ka Eiropa ir mūsu kopējās mājas: "Abas mūsu valstis piedalās tās veidošanā, un mēs balstāmies uz kopīgām vērtībām un mērķiem."
Ferencs Mādls atzīmēja, ka Ungārija noteikti atbalsta Baltijas valstu centeinus iekļauties NATO, un ir daudz cerību, ka 2002.gada Prāgas galotņu sanāksme būs nozīmīgs vēsturisks brīdis arī Latvijai. Prezidente pateicās par šo jaunās NATO dalībvalsts izpratni attiecībā pret tādu kandidātvalsti kā Latvija un sacīja, ka Latvija paļaujas uz Ungārijas principiālu atbalstu NATO paplašināšanai un Baltijas valstu iekļaušanai organizācijā. Viņa uzsvēra, ka Latvija joprojām augstu vērtē tos principus, uz kuriem balstās NATO un, kas paredz arī NATO paplašināšanās procesu un liedz piedalīties svarīgu lēmumu pieņemšanā tām valstī, kuras neatrodas NATO organizācijā.
Tika runāts arī par to, kādas sadaļas Latvijai nav tik vienkārši risināt Eiropas integrācijas aspektā. Prezidente šeit atzīmēja vides aizsardzības un lauksaimniecības jomu, kaut arī norādīja, ka sarunā ar Latvijas uzņēmējiem, viņai ir apliecināts, ka Latvijas uzņēmēji pozitīvi raugās uz ES tirgiem, jau šobrīd divas trešdaļas Latvijas eksporta tiek virzīts uz ES tirgiem, bet arī norāda, ka vēlas dažādot savus noieta tirgus.
Pārrunājot Eiropas drošības un starptautiskās drošības aktualitātes, abi prezidenti nosodīja terorisma aktu ASV, norādot, ka tas ir uzbrukums demokrātijas vērtībām un šobrīd visām valstīm un visu valstu sabiedrībām ir jāvienojas centienos aizstāvēt šīs vērtības un ierobežot terorismu visdažādākajās jomās, sākot jau ar finansu un informācijas sektoru un vairojot morāles izpratni sabiedrībā.
Publicēts: 17.10.2001.