Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien, piedaloties konferences par demokrātisko pārveidi un konsolidāciju atklāšanas sesijā, stāstīja par Latvijas neatkarības vēsturi.
Pēc viņas teiktā, Latvija ir piedzīvojusi arī tādas tumšas lappuses vēsturē, kad šķita, ka demokrātija uz mūžiem ir iznīcināta. Latvijas prezidente atzīmēja, ka PSRS sabrukums ļāva atgriezties Latvijai pie demokrātiskām vērtībām un konstitucionalitātes.
"Taču," viņa sacīja: "Mēs bijām zaudējuši 50 gadus šī padomju totalitārā režīma dēļ, tās bija vairākas paaudzes, tie bija likteņi, zaudētas dzīves."
Latvijas prezidente uzsvēra to, ka 10 atjaunotās neatkarības gados Latvija ir varējusi ātri pārveidoties no centralizētas ekonomikas, kā arī iedibināt demokrātiskas vērtības sabiedrībā. Viņa sacīja, ka Latvija nākotni saista ar iestāšanos ar Eiropas Savienībā (ES) un šobrīd aktīvi strādā pie likumdošanas saskaņošanas ar ES.
Prezidente atzīmēja, ka Latviju varētu dēvēt arī par atjaunotās demokrātijas veiksmes stāstu, to apliecina ekonomiskie rādītāji, kā arī tas, cik ātrā tempā sabiedrība maina savu domāšanu.
V.Vīķe-Freiberga sacīja, ka Latvijai ES ir svarīga arī tādēļ, ka tā piedāvā gatavu modeli, kurā demokrātija funkcionē, kurā strādā sociālais taisnīgums, taču arī šie ideāli var izrādītie nedroši un tādēļ Latvija ar pilnu atbildību iesaistās arī Eiropas drošības jautājumos.
"Mēs vēlamies iestāties NATO, mums ir skaidrs mērķis un mēs zinām, kādi soļi ir īstenojami," sacīja prezidente, uzsverot NATO paplašināšanās nepieciešamību.
"Tie, kas mēs šeit piedalāmies konferencē, visi esam cietuši savā vēsturē, taču mēs varam dalīties savā pieredzē un gudrībā. Un ceru, ka mēs šajā konferencē atradīsim kopīgas vadlīnijas, kā pārvarēt pagātni un iespaidot mūsu valstu un arī pasaules demokrātijas nostiprināšanos," esošajiem un bijušajiem valstu vadītājiem uzrunas noslēgumā sacīja Valsts prezidente.
Konferences dalībnieki pieņēma deklarāciju, nosodot terora aktus ASV un atzīmējot nepieciešamību kopīgi vērsties pret teroristiem un stiprināt demokrātiju pasaulē.
Publicēts: 26.10.2001.