Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga Kanādā tikās ar Toronto Tirdzniecības palātas prezidenti Elisu Alanu (Elyse Allan) un citiem palātas locekļiem. Sarunā prezidente akcentēja investīciju iespējas Latvijā un skaidroja pašreizējo Latvijas ekonomisko un kopējo attīstību. Prezidente izteica Latvijas interesi par tirdzniecības sakaru intensificēšanu ar Toronto, kā arī ar visu Ontario provinci Kanādā. Viņa sacīja, ka Kanāda ir bijusi stiprs atbalsts Latvijas neatkarībai, kā arī Latvijas reformu procesam demokrātisko struktūru un ekonomisko procesu attīstībā. Prezidente pastāstīja, ka Latvija desmit gadu laikā kopš neatkarības atgūšanas ir ļoti daudz paveikusi un tagad tā ir globalizētā pasaulē, kur distancei nav primārā nozīme sakaros starp valstīm.
Prezidente vēlējās dzirdēt, kādi būtu arī Toronto Tirdzniecības palātas priekšlikumi un ieteikumi attiecībā uz sadarbības paplašināšanu ar Latviju (Toronto Tirdzniecības palāta ir pati lielākā tirdzniecības palāta Kanādā, tai ir apmēram 10 000 biedru). Toronoto Tirdzniecības palātas prezidente Elise Alana iepazīstināja ar tirdzniecības palātas darbības mērķiem un pašreizējām aktualitātēm. Viņa teica, ka būtu ieinteresēta rīkot seminārus par iespējām investēt Latvijā un strādāt pie tā, lai novērstu barjeras, kas traucē tirdzniecības sakaru paplašināšanu. Tika runāts arī par informācijas pieejamību par Latviju un investēšanas iespējām Latvijā.
Prezidente informēja par Toronto Tirdzniecības palātu par to, ka Latvija pēdējā laikā ir strādājusi pie tā, lai ārvalstu uzņēmējiem vienkāršotu uzņēmējdarbības uzsākšanu Latvijā gan likumdošanā, gan citās jomās. Vaira Vīķe-Freiberga sacīja, ka Kanādas parlamentāriešu iepriekšējā vizīte Latvijā ir stimuls šajā virzienā, un pauda gandarījumu par to, ka atrasta iespēja un jau rudenī Latvijā viesosies Kanādas biznesmeņu grupa, lai iepazītos ar investīciju iespējām uz vietas Latvijā.
Vaira Vīķe-Freiberga stāstīja par to, kā Latvija gatavojas Rīgas astoņsimtgadei, un šo svinību ietvaros jau notiekošajiem pasākumiem. Viņa arī stāstīja vispār par Latviju un tās īpašo pievilcību, kas slēpjas spēcīgos sportistos, piemēram, hokejā, tāpat kultūrā - operas un baleta festivālos un dažādos citos mūzikas pasākumos Latvijā, kas jau ir kļuvuši slaveni Eiropā un pasaulē, kā arī stāstīja par bagāto dabu un lielo tūrisma attīstības potenciālu Latvijā, kuram ļoti būtu nepieciešamas investīcijas. Tika runāts arī par vispārējo tūrisma attīstību Latvijā, un Ontario valdības ekonomiskā departamenta pārstāvji sacīja atzinīgus vārdus par lauku tūrisma attīstību Latvijā. Tāpat tika runāts arī par to, kas traucē tūrisma attīstībai un kā to novērst.
Prezidente stāstīja par Latvijas pašreizējo situāciju un to, ka, lai arī mainās valdības, politiskā vide ir stabila un attīstības mērķi ir nemainīgi. Viņa arī uzsvēra informācijas tehnoloģiju kā vienu no tām jomām, kas varētu būt Latvijas prioritāte nākotnē un teica, ka jau šobrīd Latvijā ir daudz spējīgu speciālistu, kas Latvijas attīstībā var dot nopietnu ieguldījumu.
Vaira Vīķe-Freiberga uzsvēra arī Baltijas valstu vienotību kā ļoti nozīmīgu aspektu Baltijas valstu tirgus attīstībai nākotnē. Prezidente apliecināja, ka Latvija ir gatava investīcijām no Kanādas: Latvijā ir stabila valūta un sekmīgi pārvarēta Krievijas krīze, kā arī Latvija dažādo savu eksporta tirgu uz dažādām valstīm gan Eiropā, gan citur pasaulē. Tika runāts arī par sadarbību ar Ukrainu un NVS valstīm tirdzniecības jomā. Valsts prezidente arī informēja, ka pēc pāris gadiem, 2003.gada 1.janvārī, Latvija varētu būt Eiropas Savienības dalībvalsts, kas vēl vairāk dažādos iespējas sadarbībai ar citām valstīm. Kanādiešu puse tika informēta arī par to, ka Latvija ir pirmā Baltijas valsts, kas ir iestājusies Pasaules Tirdzniecības organizācijā. Runājot par konkrētām tirdzniecības jomām, kur varētu izvērsties sadarbība, tika minēta arī zvejniecība un kokapstrāde.
Tika runāts arī par Baltijas valstu un Latvijas identificēšanu pasaulē un to, kā vēl spilgtāk varētu iezīmēt pasaules biznesa kartē Latvijas un Baltijas valstu vārdu. Prezidente arī minēja, ka abpusējas biznesa delegācijas būtu tam labs stimuls, un informēja par to, ka Rīgā maija vidū ir gaidāma ERAB konference, uz kuru ieradīsies aptuveni 60 valstu pārstāvji un kas pulcēs uzņēmējus no visas pasaules.
Publicēts: 09.05.2000.