Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, šodien atklājot Stratēģiskās analīzes komisijas (SAK) un Latvijas Universitātes (LU) Sociālo un politisko pētījumu institūta organizēto ikgadējo starptautisko konferenci "Neskaidrās transformācijas: izaicinājumi nacionālā un starptautiskā līmenī", akcentēja nepieciešamību pēc skaidra Latvijas redzējuma par valsts pašreizējo vietu un nākotnes mērķiem Eiropas Savienības kontekstā.

 

V.Vīķe-Freiberga izteica pateicību SAK un LU par iespēju piedalīties jau trešajā starptautiskajā konferencē, kas skar būtiskus valsts un starptautiskās telpas attīstības un pārmaiņu procesus.

 

Runā prezidente atzīmēja, ka politiķiem bieži jāizšķiras par kāda lēmuma pieņemšanu, saskaroties ar zināmu risku. Viņa uzsvēra, ka šādos brīžos ir svarīga mērķa apzināšanās: “Gan individuāla cilvēka dzīvē, gan valstī, gan starptautiskajās organizācijās – visur ir jāzina skaidri mērķi, uz ko mēs tiecamies, par ko esam pārliecināti, un kā atrast sadarbības partnerus izvirzīto mērķu sasniegšanai. … Mērķi var šķist pat nesasniedzami, pat romantiski, bet tieši tad ir iespējams tos sasniegt, un to apliecina arī Latvijas vēsture. Rīt būs 11.novembris, un 1919.gadā pie Rīgas Latvijas spēki šaā dienā spēja sakaut četras reizes lielāku pārspēku, bet viņi zināja, ka cīnās par brīvu Latviju, un tas bija viņu sapnis.” Pēc prezidentes sacītā, vēl pietiekami nesen pasaulē nebija pārliecības, ka “mēs varētu būt NATO un ES sastāvdaļa, bet mēs izvirzījām mērķi, un mums bija skaidrs, kā to sasniegt, un mēs to izdarījām, tagad jau esot ES un NATO dalībnieki”.

 

Runājot par Eiropas nākotnes jautājumiem, viņa sacīja, ka “arī šodien mums jāiegulda kopējā ES nākotnes konstruēšanā, un mūsu mērķi ir jāsaskaņo ar citām valstīm, izveidojot sinerģiju tālākai attīstībai, ko vienai valstij nebūtu iespējams sasniegt, bet gan tikai visiem kopā. Zinātnei un pētniekiem ir nopietna loma šī ieguldījuma veidošanā, un sociālajām zinātnēm arī šajā kontekstā ir sava būtiska vieta, lai brīdinātu par iespējamām krīzēm, lai meklētu dažādus attīstības scenārijus, atzīmēja V.Vīķe-Freiberga.