Tiesnesis ir neatkarīgs nevis tāpēc, lai izolētos no sabiedrības, bet gan tādēļ, lai vislabākajā veidā kalpotu sabiedrībai. Un tas ir atkarīgs no diviem faktoriem: tiesnešu profesionalitātes un priekšnoteikumiem, kādus tiesneša darba ražīgumam rada likumdevējs un izpildvara.
Jau Senās Romas filosofs, valstsvīrs un jurists Cicerons ir paudis atzinību tiesu varai, sakot, ka tiesnesis ir runājošs likums, bet likums – mēms tiesnesis. Parlamenta pieņemts likums ir tikai sākums, jo Jūs, tiesneši, veidojot likumu praksē. Līdz ar to tiesu nolēmumu izpētei, veidošanai un pieejamībai ikvienai personai jābūt prioritāram uzdevumam.
Sabiedrība ir ieinteresēta, lai tiesa tiktu spriesta ne tikai ātri, bet arī kvalitatīvi. Ja tiesas spriešanai nav ātruma, var gadīties arī tā, ka kvalitāte vairs nevienu neinteresē. Ceru, ka Saeima būs aizvien drosmīgāka un likumos kļūs vēl prasīgāka pret pašiem lietas dalībniekiem, palielinās tiesneša kā tiesvedības procesa noteicēja lomu, mazinās bezmērķīgas sūdzēšanās iespējas, kā arī tiesās sagatavojamo dokumentu skaitu un satura apjomu.
Ceru, ka šie un daudzi citi jautājumi būs gan tiesnešu konferences kā tiesnešu pašpārvaldes institūcijas, gan Saeimas un Ministru kabineta darba kārtībā. Mūsu mērķis ir vienots – tiesiska un plaukstoša Latvija.
Vēlu jums ražīgu darbu!