Jau tagad mērķu sasniegšanas virzienā sperti nozīmīgi soļi, taču joprojām pasaulē ir daudz valstu un jomu, kuros nepieciešams papildu darbs. Sevišķi būtiski ir pilnveidot rezultātus tādās būtiskās jomās, kā dzimumu līdztiesība, izglītība, veselība un pārtikas drošība. Latvija uzskata, lai ātrāk tuvinātos TAM ieviešanai, nepieciešamas stiprākas globālas partnerattiecības attīstības jomā, kā tas ir minēts TAM 8 dokumentā.
TAM sasniegšanā būtiska ir valstu darbība, izmantojot holistisku pieeju, kuras pamatā ir individuāli mērķi. Tāpat mūsu rīcībā ir kopēji jautājumi – laba pārvaldība, drošība, miers, cilvēktiesības un dzimumlīdztiesības jautājumi. Arī šie principi ir jāsaglabā, lai sasniegtu TAM. Kā Eiropas Savienības dalībvalsts Latvija var apstiprināt ES gatavību pievērst vislielāko uzmanību tām valstīm, kuras ir pazaudējušas fokusu. Tajā pašā laikā joprojām nepieciešams atalgot tās valstis, kurās rezultāti bijuši pozitīvi.
Prezidenta kungs, patlaban vēl neesam sasnieguši attīstības finansēšanas mērķus. Tas mums jānodrošina nākamo piecu gadu laikā. Tomēr partnervalstu attīstībā vajadzīga ne jau finanšu palīdzība vien, lai nodrošinātu tālāku progresu un attīstību. Daudz rūpīgāk jādomā par palīdzības efektivitāti. Citādi palīdzības fragmentācija un pārklāšanās mums var katru gadu izmaksāt vairākus miljardus eiro.
Latvija ir jauna donorvalsts, mēs vēl tagad izstrādājam palīdzības politiku. Taču jau tagad ir skaidrs, ka mūsu lieluma valsts var ietekmēt procesus tikai tad, ja mēs uzsvērsim sadarbību ar konkrētu un mazu partnervalstu skaitu. Vēl vairāk, mums ir jādarbojas tajos sektoros, kuros mūsu klātbūtne nodrošina lielāko pievienoto vērtību un mūsu ekspertīze atbilst partnervalsts vajadzībām.
Eiropas Savienības ietvaros esam varējuši savu pieredzi par pārejas posmu piedāvāt valstīm Austrumu partnerības programmas ietvaros, kā arī Vidusāzijā. Tā ir mūsu salīdzinošā priekšrocība, tā ir mūsu niša ES attīstības politikas izstrādāšanā. Mūsu centieni bijuši vērtīgi, palīdzot nodrošināt labu pārvaldību un ilgtspēju mūsu partnervalstīs.
Latvija pilnībā atbalsta Tūkstošgades attīstības mērķus, vēl jo vairāk ņemot vērā to, ka globālās attīstības politikai būtiskais 2015.gads būs tas gads, kad Latvija būs ES prezidējošā valsts.
Attīstības palīdzība spēj būt efektīva tikai tādās valstīs, kurās politiskā un institucionālā vide ir piemērota nabadzības sašaurināšanai un ilgtspējīgas ekonomiskas attīstības nodrošināšanai. Tā ir mūsu atbildība veicināt partnervalstu spēju attīstīt savas iekšējās iespējas. Tāpēc Latvija ir gandarīta tieši par Afganistānas Nacionālo attīstības stratēģiju.
Latvija aktīvi palīdz veicināt attīstības procesus Afganistānā. Runa ir par tiesiskumu, sieviešu sociālo un ekonomisko statusu, arī par ūdeni un kanalizāciju. Kopā ar partneriem Eiropā esam gatavi atbalstīt Afganistānas attīstību ilgtermiņā. Mūsu rīcībā ir ekspertīze, kura var būt lietderīga tieši šajā jomā.
Attīstības ceļš nav viegls ceļš. Tūkstošgades attīstības mērķu sasniegšanā pasaules sabiedrība ir piedzīvojusi negaidītus izaicinājumus. Tā, piemēram, Latvijas sabiedrību dziļi šokēja zemestrīce Haiti, mūsu valsts nekavējoties piedāvāja palīdzību. Esmu lepns, ka Latvija palīdz finansēt Haiti ilgtermiņa attīstību ar mērķtiecīgu atjaunošanas projektu valsts centrālajā daļā.
TAM sasniegšana prasa politisku gribu, kā arī plašu sabiedrisko atbalstu. Tas ir īpaši būtiski šodien, kad risinām globālās ekonomiskās un finanšu krīzes sekas. Mums jācenšas arvien vairāk veicināt globālu izpratni politiķu, it īpaši parlamentāriešu vidē, kā arī plašākajā sabiedrībā. Augstu vērtējam Eiropas Komisijas centienus šajā jomā, it īpaši to, kā komisārs Andris Piebalgs un dažādas nevalstiskas organizācijas Latvijā ir izglītojušas sabiedrību par Tūkstošgades attīstības mērķiem un ar tiem saistītiem jautājumiem.
Dāmas un kungi, globāli izaicinājumi pieprasa kopēju atbildību to risināšanā. Šodien esam sanākuši kopā – pilsoniskās sabiedrības un sociālie partneri, privātais sektors, kā arī starptautiskās organizācijas. Tieši mums jāpierāda stingra un konkrēta politiska apņemšanās – arvien aktīvāk virzīties Tūkstošgades attīstības mērķu virzienā. Tā ir mūsu iespēja. Tas ir mūsu pienākums.