Valdis Zatlers
Ekselences, dāmas un kungi! Esmu patiesi pagodināts par šo iespēju, viesoties Šenjanā, uzrunāt Ziemeļaustrumu Universitātes profesorus un studentus.

 

Savas prezidentūras laikā Ķīnu esmu apmeklējis jau trīs reizes. Savā pirmajā vizītē es apmeklēju Olimpiskās spēles Pekinā un joprojām ar visu cieņu atceros to, cik izcilā līmenī tika saorganizēts šis starptautiskais sporta pasākums. Vēl tagad skaidri atceros Olimpisko spēļu lieliskās atklāšanas un noslēgšanas ceremonijas.

 

Rīt došos uz Šanhaju, kur piedalīšos Latvijas nacionālajā dienā Šanhajas „Expo” izstādē. Arī tas ir iedvesmojošs pasākums, kurā ķīniešu tauta demonstrē tās izcilo prasmi un jaunradi.

 

Laikā kopš pagājušā gadsimta 70.gadiem Ķīna ir attīstījusies ātrumā, kāds ir pārsteidzis visu pasauli. Ķīna var pamatoti lepoties ar tās ekonomiskajiem sasniegumiem un ar sabiedriskajām pārmaiņām, kuras uzlabojušas dzīves standartu daudziem miljoniem cilvēku. Lielākoties šī veiksme ir notikusi, pateicoties ķīniešu tautas apņēmībai un darbīgajam raksturam. Ķīnieši spēj noteikt mērķus un tad nerimstoši cenšas tos sasniegt.

 

Pēdējo 30 gadu laikā Ķīna kļuvusi par vienu no galvenajiem pasaules tautsaimniecības spēlētājiem. Latvija un Eiropas Savienība stingri atbalsta stratēģisko partneri Ķīnu, kad tā cenšas uzņemt sev pienācīgo lomu pasaules pārvaldes sistēmā. Šādi sasniegumi nāk kopā ar atbildību, un Latvija ir gandarīta ar vadošo lomu, kādu Ķīna ir gatava uzņemties.

 

Nevaram izbēgt no fakta, ka patlaban mēs dzīvojam pasaulē, kurā attālums starp valstīm ir kļuvis nebūtisks, pateicoties modernajām tehnoloģijām un transportam. Dzīvojam pasaulē, kurā starptautiskās kopienas dalībnieku savstarpējā paļāvība iedvesmo vēl un vēl.

 

Šādā nozīmē doma par stratēģiskām partnerattiecībām starp Eiropas Savienību un Ķīnu nav tikai skaisti diplomātiski vārdi, kuri ir domāti komplimentu paušanai. Nepārprotami šīs partnerattiecības mūsdienās ir vajadzīgas. Šie vārdi precīzi apraksta pašreizējās attiecības starp Eiropas Savienību un Ķīnu.

 

Dāmas un kungi, Eiropas Savienība un Ķīna diplomātiskās attiecības izveidoja 1975.gadā. Kopš tā laika mūsu attiecības ir ievērojami paplašinājušās un attīstījušās. Patlaban abas puses var baudīt visaptverošu sadarbību.

 

Patlaban ES un Ķīna piedalās vairāk nekā 50 dialogos par dažādām konkrētām jomām, sākot ar sadarbību muitas un vides aizsardzības jomā un turpinot ar izglītību un kultūru. Tās ir tikai dažas no minētajām jomām. Jāmin tas, ka šī procesa pamatā ir pieprasījums, kas atspoguļo ātru attīstību mūsu abpusējā tirdzniecībā un ekonomiskajās attiecībās.

 

Kopš ES un Ķīna izveidoja abpusējas saites pirms 35 gadiem, tirdzniecība mūsu starpā ir pieaugusi no četriem miljardiem eiro 1978.gadā līdz pat 296 miljardiem eiro 2009.gadā. Patlaban Ķīna ir viens no būtiskākajiem tirdzniecības partneriem. Ķīna ir kļuvusi par Eiropas vadošo ražoto preču avotu.

 

Latvija Eiropas Savienībā iestājās 2004.gadā. Kopš tā laika esam ievērojami uzlabojuši mūsu investīciju klimatu.

 

Eiropas tirgū ir brīva preču un pakalpojumu kustība, tas uzņēmējdarbībai ir veidojis jaunas iespējas. Katrs uzņēmējs un patērētājs var darboties Eiropas Savienības brīvajā vidē bez robežām un muitas procesiem. Mēs esam pasaules lielākā koptirgus sastāvdaļa.

 

Dāmas un kungi, Ķīna ir tā valsts Āzijā, ar kuru Latvijai ir aktīvākā un visaptverošākā sadarbība. Mūsu attiecības raksturo augstākā līmeņa vizītes, kā arī aktīva sadarbība ekspertu starpā visdažādākajās jomās. Latvijas un Ķīnas starpā noslēgtie abpusēji līgumi veido stingrus pamatus ekonomisko attiecību attīstīšanai mūsu valstu starpā.

 

Daudzsološākās jomas ekonomiskajā sadarbībā ir zāļu ražošana, pārtikas industrija, transports un loģistika. Latvijas farmācijas uzņēmumi ir gatavi sadarboties Ķīnā un Eiropā. Interesanta attīstība ir pārtikas preču ražošanā. Mūsu ostas un transporta infrastruktūra spēj labi apkalpot satiksmi starp Eiropu un Āziju.

 

Dāmas un kungi, tieši izglītība ir viena no veiksmīgākajām sadarbības jomām mūsu valstu starpā. Pateicos Ķīnas pārstāvjiem par izglītības programmu izveidošanu, kas ļāvušas lielākam skaitam studentu Latvijā iemācīties ķīniešu valodu.

 

Svarīgs solis mūsu sadarbības pilnveidošanā ir līgums par augstākās izglītības diplomu un grādu savstarpējo atzīšanu. Šīs līgums tiks parakstīts šīs vizītes laikā.

 

Godātie studenti, ko tas jums nozīmē? Protams, tas nozīmē diploma atzīšanu, bet tas arī ļauj ķīniešu studentiem studēt Latvijā. Tas ir elements plašākā Eiropas procesā, kas saistīts ar dialogu starp kultūrām.

 

Studijas ārzemēs Eiropā nav nekas jauns. Galvenokārt pateicoties „Erasmus” programmai, studenti dažādās valstīs tiek mudināti studēt labākajās izglītības iestādēs arī citās valstīs. Ir ļoti būtiski, ka arī Ķīna ir izmantojusi „Erasmus Mundus” stipendijas. Tā ir sadarbības un mobilitātes programma ar mērķi veicināt dialogu un izpratni starp tautām un kultūrām. „Ķīnas loga” apakšprogrammas ietvaros jau tagad gandrīz tūkstotis ķīniešu studentu ir guvis iespēju studēt Eiropā.

 

Arī Latvija lepojas par to, ka tā var piedāvāt izglītības iespējas Ķīnai, jo Ķīna ir valsts, kura var lepoties ar jaunākās paaudzes izcilo talantu un dinamismu.

 

Dāmas un kungi, esmu patiesi pateicīgs Ziemeļaustrumu Universitātes, Lianoningas provinces un Šenjanas pilsētas pārstāvjiem par sniegto iespēju uzstāties šīs izcilās auditorijas priekšā.

 

Vēlu Ziemeļaustrumu Universitātes profesoriem un studentiem daudz sasniegumu akadēmiskajā jomā, pacietību pētniecībā un gara spēku, meklējot jaunākos atklājumus. Lai piepildās visas jūsu cerības!