Valdis Zatlers

Augsti godātais Augstākās tiesas priekšsēdētāja kungs,

Augsti godātais ģenerālprokurora kungs,

Godātais ministra kungs,

Godātie tiesneši,

dāmas un kungi!

 

Vispirms vēlos pateikties par iespēju Jūs uzrunāt. Vēlos izteikt atzinību par tiesu varas iniciatīvu sasaukt šo konferenci un gatavību runāt par tām problēmām tiesu sistēmā, kas satricinājušas visu Latvijas sabiedrību. Runāt par lietām, kuras iepriekš daudzi centās izlikties neredzam. Runāt par to, kas traucē Latvijā nodrošināt demokrātiskai valstij fundamentālus principus – tiesu varas neatkarību, objektivitāti un taisnīgumu.

 

Latvijas likumi Valsts prezidentam uzliek svarīgu un tikai šķietami reprezentatīvu pienākumu – pieņemt tiesnešu zvērestu un uzlikt tiesneša ķēdi, kas simboliski apliecina šī amata godu un atbildības smagumu. Atbildību spriest taisnu tiesu Latvijas Republikas vārdā.

 

Es zinu - tiesnešu darbs ir smags un sabiedrības uzslavu nelutināts darbs, tāpēc es Jūs šodien uzrunāju ar īpašu cieņu. Es neesmu šeit nācis kā soģis, kurš tiesātu Jūsu spriedumus. Man nav tādu pilnvaru. Es esmu šīs valsts pilsonis un Valsts prezidents, kuru patiesi uztrauc Latvijas tiesās notiekošais.

 

Pēc neatkarības atgūšanas Latvijas tiesu sistēma ir pārdzīvojusi nopietnas un grūtas reformas, sasniegusi zināmu progresu, veidojot demokrātiskai un tiesiskai valstij atbilstošas tiesas. Tiesu sistēma gan pelnīti, gan nepelnīti daudz kritizēta par nespēju lemt taisnīgu tiesu, nesamērīgiem sodiem un nesaprotamiem spriedumiem, saņēmusi pārmetumus par tiesu kultūras un ētikas problēmām. Ilgus gadus dzirdēti pārmetumi sabiedrībā par iespējamo pretlikumīgo rīcību tiesu sistēmā, kam sekojušas tiesnešu, prokuroru, zvērinātu advokātu un tiesu izpildītāju apsūdzības lietas. Ar Saeimas lēmumu no amata ir atcelti tiesneši. Korupcija un interešu konflikti tiesu sistēmā jau pašos pamatos grauj cilvēku ticību tiesiskai valstij; pilsoņiem tiek grauta cerība, ka viņu likumīgās tiesības aizstāvēs taisnīga, kompetenta un neatkarīga tiesa. Šādos gadījumos sabiedrība ieslīgst bezcerībā un depresijā, dažreiz arī demokrātijai bīstamā nihilismā pret visu valstisko, tādēļ lieki būtu atkārtot, cik svarīga ir tiesu varas nozīme demokrātijas nostiprināšanā. Pati par sevi tiesa ir galvenais korupcijas apkarošanas mehānisms. Mēģinot izskaidrot juridiski sarežģītus tiesas spriedumus un nolēmumus, ir vieglprātīgi kategoriski apgalvot – amatpersona ir korumpēta. Tomēr korupcija tiesu sistēmā - iedomāta vai pierādīta - ir īpaši satraucoša un ievērojami kaitē visas tiesu sistēmas prestižam.

 

Pirms vairākiem mēnešiem Latviju satricināja skandāls, kas attiecās ne tikai uz tiesnešiem, bet uz visu tiesu sistēmu kopumā. Publiskajā telpā nonāca materiāli par iespējami nelikumīgu un neētisku rīcību tiesā. Šobrīd notiek pārbaudes darbs, kas vai nu kliedēs vai apstiprinās šo iespēju.

 

Apsveicama ir Augstākās tiesas iniciatīva izveidot darba grupu telefona sarunu skandālā iesaistīto tiesnešu rīcības izvērtēšanai. Tas ir atzīstami un apsveicami. Taču tas ir tikai pirmais solis. Šādam solim nebūs nozīmes, ja neviens no divdomīgajās sarunās iesaistītajiem neizvērtēs sevi un publiski neatzīsies, noliekot savu tiesneša mantiju. Tas būtu bezatbildīgi pret pārējiem kolēģiem, kuru gods gribot negribot tiktu publiski apšaubīts, un necienīgi pret Latvijas valsti, kuras vārdā Jūs spriežat tiesu.

 

Augsti godātie tiesneši!

 

Raugoties šajā zālē, es esmu pārliecināts, ka Jūsu vidū daudz vairāk ir tādu, kuri likumu, tiesneša mantiju un amata ķēdi vērtē daudz augstāk par naudas kārdinājumu. Es esmu pārliecināts, ka Jūs paši esat ieinteresēti savas rindas attīrīt no negodīgiem kolēģiem. Es ceru, ka pēc konstruktīvām debatēm šīs dienas beigās Jūs būsiet apzinājuši notikušā cēloņus un būsiet gatavi piedāvāt skaidrus risinājumus. Jūs būsiet gatavi ar savu taisno rīcību un lēmumiem kliedēt bažas, ka tiesa tiek spriesta ārpus tiesas zāles.

 

Pasaulē tiesneša amats tiek uzskatīts par vienu no augstākajām virsotnēm. Latvijā sākt savu karjeru tiesneša amatā ir iespējas arī samērā jauniem cilvēkiem bez daudzus gadus uzkrātas profesionālās pieredzes. No vienas puses tā ir jauno cilvēku priekšrocība un pozitīvs izaicinājums, taču tā ir arī liela izpildvaras atbildība par jauno tiesnešu atlasi un Saeimas atbildība, apstiprinot viņus amatā. Tāpēc es vēlreiz uzsvēršu, ka nepārtraukti jāuzlabo tiesnešu atlases kritēriji visu līmeņu tiesām, jāturpina darbs pie tiesnešu pašizglītības un atestācijas sistēmas.

 

No savas puses es kā Valsts prezidents varu apliecināt, ka, lai sniegtu savu atbalstu problēmas risināšanai, savā darba kārtībā esmu iecerējis pastāvīgas tikšanās gan ar Augstākās tiesas priekšsēdētāju, gan ģenerālprokuroru, gan tieslietu ministru. Esmu apmeklējis Satversmes tiesu, Augstāko tiesu un Rīgas apgabaltiesu un arī turpmāk personīgi apmeklēšu tiesu pilis, un iepazīšos ar Jūsu darba apstākļiem, nākotnes plāniem un problēmām.

 

Godājamie tiesneši!

 

Izmantojot tieslietu ministra klātbūtni, gribu aizskart arī tos jautājumus, kas saistīti ar izpildvaras atbildības jomu.

 

Pirmkārt, Latvijā ir dažāda vecuma un kvalitātes tiesu nami, no kuriem daudzi nav tiesu varas cienīgi. Tie apdraud tiesu darbību un var pat ietekmēt tiesvedības gaitu un tiesnešu objektivitāti. Ne tikai tiesneša mantijai, bet arī tiesas namam jārada godbijība pret tiesu.

 

Otrkārt, tiesās trūkst tiesnešu un ir vērojama bieža tiesu darbinieku mainība.

 

Treškārt, ir jau 2007.gads, bet vēl joprojām visās tiesās nav nodrošināta elektroniskā lietu sadale un visu tiesas nolēmumu pieejamība. Par to tiek runāts jau gadiem ilgi!

 

Un ceturtkārt – es gribu runāt par tiesu kapacitāti.

 

Vispirms, par administratīvo tiesu. Par šīs, katram iedzīvotājam tik svarīgās tiesas spēju jeb, precīzāk sakot, nespēju izskatīt ātri personu pieteikumus. Šodien no pieteikuma iesniegšanas dienas līdz pirmajai tiesas dienai cilvēkam ir jāgaida pat vairāki gadi. Un tas nav normāli. Zemās tiesas kapacitātes dēļ zūd tās izveidošanas un darbības mērķis – pakļaut izpildvaras darbību tiesu varas kontrolei un dot katram cilvēkam iespēju apstrīdēt prettiesisku iestādes lēmumu vai rīcību. Nenodrošinot šīs tiesības saprātīgā termiņā, tās var palikt tikai deklaratīvas.

 

Es gribētu, lai tieslietu ministrs no šīs pašas tribīnes Jums, administratīvās tiesas tiesneši, dod skaidru atbildi, kad varat gaidīt papildspēkus. Un es zinu, Jums tie tiešām ir nepieciešami.

 

Nesen es piedalījos Latvijas lielāko un veiksmīgāko Latvijas komersantu apbalvošanas pasākumā. No darījumu cilvēkiem ir atkarīga Latvijas tautsaimniecība, nodokļu iekasēšana un galu galā arī valsts budžets. Tāpēc nepārvērtējama ir tiesu varas nozīme komercdarbības vides attīstībai, kur ātras, efektīvas tiesas izšķiršanas iespēja un savu noguldījumu nodošana tiesiskā ceļā ir svarīgs ekonomiskā uzplaukuma priekšnoteikums.

 

Godātie tiesneši!

 

Šodien sabiedrība no Jums gaida, lai Jūsu vērtējums par tiesnešu darbību būtu balstīts ne tikai tiesību normās, bet arī ētikas principos. Jo kā gan Jūs varat būt taisnīgi un principiāli pret citiem, ja nespēsiet šos kritērijus piemērot paši sev. Visi līdzekļi, lai nodrošinātu tiesas taisnīgumu, ir pašu tiesnešu rokās. Pirmkārt, tā ir trīs pakāpju tiesa, kas dod iespēju apstrīdēt zemākas instances tiesas lēmumu augstākā instancē. Tā ir tiesnešu disciplinārlietu kolēģija, kas dod iespēju izvērtēt tiesnešu pārkāpumus tiesu varas ietvaros. Uzsākta arī diskusija par tiesnešu ētikas komisijas izveidi.

 

Šodien Jums jākļūst par tiesnešiem pašiem sev, pašiem jāvērtē savs darbs, un tas ir tikai likumsakarīgi, ka pār tiesnešiem nav augstākas varas kā tikai taisnīgums un likuma vara.

 

Godātie tiesneši!

 

Es zinu, ka pašiem sevi tiesāt nav viegli. Nav viegli atzīt savas kļūdas un vēl grūtāk ir izstrādāt skaidru rīcības plānu, lai līdzīgas kļūdas nepieļautu nākotnē. Taču tieši to no Jums šodien gaida sabiedrība. Cilvēki gaida, vai spēsiet paši izvērtēt savu darbu, vai spēsiet būt taisnīgi un principiāli, vērtējot tuvāko kolēģu rīcību. Sabiedrības uzticība ir nozīmīgs kritērijs, pēc kura tiek vērtēta tiesu varas rīcībspēja. Jums jāatbild pašiem sev uz jautājumu, ko un kā darīt. Ir jākliedē aizdomas par iespējamo pretlikumību un neētisku rīcību tiesu sistēmā. Tiesu vara ir neatkarīga, un tikai visaptveroša un efektīva tiesu paškontroles sistēma var novērst ļaunprātības tiesu darbā. Sistēma ir jāveido Jums pašiem.

 

Noslēgumā vēlos izteikt gandarījumu par daudziem pozitīviem veikumiem un uzlabojumiem tiesu varas attīstībā. Sākot ar tiesu materiālo nodrošinājumu un beidzot ar uzteicamo tendenci vērtēt savu darbu no morāles un ētikas aspektiem. Es priecājos par to, ka tiesas savā darbā arvien vairāk ņem vērā likuma garu un vispārējo tiesību principu ievērošanu, nevis tikai formālo likuma burtu. Ar gandarījumu jāatzīst, ka vērojama tiesnešu pašapziņas celšanās un apzināšanās, cik svarīga ir viņu loma sabiedrībā. Tiesu darbs padarīts caurspīdīgs, sabiedrībai pieejamāks, tiesu vajadzībām atbilstoši tiesu nami un tiesnešu atalgojums; panākts, ka tiesa tiek izskatīta samērojamos termiņos un cilvēktiesību principu ievērošana. Daudz sasniegts tiesību aktu pilnveidošanā un harmonizēšanā ar Eiropas Savienības tiesību normām. Noteikti bargāk tiek izvērtēti tiesnešu pārkāpumi.

 

Neļaujiet darvas karotei sabojāt to pozitīvo, kas šajos gados panākts. Esiet taisnīgi savā vērtējumā par Latvijas tiesu sistēmas briedumu un spēju nodrošināt Latvijas iedzīvotājiem, kā to paredz Satversme, tiesības uz taisnīgu tiesu un vienlīdzību likuma priekšā.

 

Es novēlu, lai šī konference sniegtu Jums ne vien nepieciešamo profesionālo informāciju un pieredzi, bet arī zināmu iedvesmu un pamudinājumu pilnveidoties, lepoties ar savu amatu, ar savu jurista profesiju, ar savu valsti.

 

Jūsu priekšā joprojām ir daudz izaicinājumi un jaunas virsotnes, ko sasniegt. Pieņemot tiesnešu zvērestus, ticu dotajam solījumam – vienmēr noskaidrot patiesību, spriest taisnīgu tiesu stingrā saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmi un citiem likumiem. Latvijā nav daudz profesiju, kuras ieņemot, dod zvērestu Latvijas valstij.

 

Godājamie tiesneši!

 

„Jūsu godības” – tā Jūs uzrunās, ja būsiet godīgi pret savu valsti un tās pilsoņiem. Es Jums no sirds šo godu novēlu!