Esmu gandarīts, ka pēdējo gadu laikā Latvijas un Armēnijas divpusējās attiecības ir kļuvušas aktīvākas. To pierāda divpusējie kontakti likumdevējas un izpildvaras līmeņos, kā arī nevalstisko organizāciju sadarbība.
Mēs uztveram Armēniju kā nozīmīgu un perspektīvu sadarbības partneri Dienvidkaukāza reģionā, esam ieinteresēti un ceram uzturēt ciešu ekonomisko un politisko dialogu. Šodienas biznesa forums ir vēl viena laba iespēja apliecināt mūsu valstu labās un draudzīgās attiecības un stiprināt pamatus turpmākajam dialogam.
Jāatzīst, ka līdzšinējo ekonomisko sadarbību starp mūsu valstīm nevaram vērtēt kā intensīvu, tomēr pēdējā gada laikā novērojam interesi par savstarpējo ekonomisko aktivitāšu palielināšanu. Par Latvijas uzņēmēju interesi aktivizēt sadarbību ar Armēniju liecināja plašā uzņēmēju delegācija, kas pavadīja mani valsts vizītē uz Armēniju 2009.gada decembrī.
Mūsu uzņēmēji ar gandarījumu ir izmantojuši iespēju piedalīties arī šodienas biznesa forumā, lai meklētu un atrastu jaunas sadarbības iespējas! Mani patiesi iepriecina arī Armēnijas uzņēmēju plašās delegācijas viesošanās Rīgā šajās dienās.
Vēlos atzīmēt, ka veiksmīga politiskā sadarbība rada nepieciešamos priekšnoteikumus arī ekonomiskajai sadarbībai. Ekonomikas jomā starp mūsu valstīm ir izveidota visa nepieciešamā līgumtiesiskā bāze. Tādēļ šobrīd ar optimismu raugos uz uzņēmēju iespējām atrast vēl neizmantotas savstarpējā biznesa iespējas.
Dāmas un kungi!
Kā perspektīvas Latvijas - Armēnijas ekonomiskās sadarbības jomas mēs saskatām - Latvijā augsti attīstītās ķīmijas un farmācijas nozari, kā arī pārtikas rūpniecību un finanšu sektoru. Izcilas izaugsmes iespējas uzņēmēju sadarbībai ir arī būvniecības, enerģētikas un metālapstrādes, kā arī transporta un loģistikas nozarēs.
Tāpat arī Latvijas uzņēmēji saskata ievērojamas sadarbības iespējas ar strauji augošo Armēnijas informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju sektoru - gan kopēju produktu attīstībā, gan kopuzņēmumu izveidē.
Nozīmīga biznesa sadarbības attīstībai ir tiešo avioreisu starp Rīgu un Erevānu esamība. Tas paver perspektīvu arī plašākai sadarbībai tūrisma jomā, īpaši ņemot vērā to, ka mūsu valstis tūrisma jomā ir viena otru papildinošas, nevis konkurējošas.
Mēs nedrīkstam apstāties pie sasniegtā – ir jāturpina aizsāktais un jāmeklē jaunas sadarbības jomas.
Godātie biznesa foruma dalībnieki!
Latvija vēlas iedrošināt Armēnijas uzņēmējus apsvērt arī investīciju iespējas Latvijā un izmantot Latvijas sniegtās priekšrocības: drošo uzņēmējdarbības vidi, ģeogrāfisko atrašanās vietu, kvalificēto darbaspēku, kā arī piederību Eiropas Savienības vienotajai tirgus telpai.
Latvija arvien ir kalpojusi par ļoti izdevīgu tirdzniecības starpposmu ceļā starp Rietumeiropu, Skandināvijas valstīm un NVS. Baltijas jūras reģions ir viens no attīstītākajiem Eiropas Savienības reģioniem augsto tehnoloģiju, inovāciju un zinātnes jomā. Latvijas un Rīgas ģeogrāfiskās priekšrocības un pieaugošais ekonomiskais potenciāls Baltijas jūras reģionā veido to par pievilcīgu investīciju vidi.
Pēdējā gada laikā Latvija ir spējusi būtiski uzlabot vairākus nozīmīgus ekonomisko attīstību un uzņēmējdarbības vidi raksturojošos rādītājus. Ļaujiet man atzīmēt, ka visstraujāko izaugsmi pēckrīzes periodā uzrāda mūsu eksporta apjomi, kas jau vairākus ceturkšņus pēc kārtas ir augšupejoši. Tas norāda uz uzņēmumu un rūpniecības nozaru veikto pārstrukturizāciju un ievērojamu produktivitātes kāpumu.
Dāmas un kungi!
Pēdējo 20 gadu laikā Latvija ir ļoti daudz darījusi, lai sasniegtu savu stratēģisko mērķi – pilnvērtīgu dalību Eiropas Savienībā un Ziemeļatlantijas aliansē. Varētu pat teikt, ka iegūtā reformu īstenošanas pieredze, mūsu veiksmes un neveiksmes, ir kļuvušas par vienu no vērtīgākajām Latvijas eksporta precēm.
Latvija labprāt piedāvās savas zināšanas un reformu pieredzi un sniegs atbalstu Armēnijas attīstības procesam jomās, kas vienlīdz svarīgas gan no Armēnijas, gan Eiropas Savienības viedokļa. Mēs esam gatavi dalīties zināšanās tādās jomās kā enerģētika, energoefektivitāte un būvniecība. Tāpat arī tūrisma, vides aizsardzības un lauksaimniecības atbalsta jomā, veselības un medicīnas nozarē, kā arī eirointegrācijas, tai skaitā standartizācijas jautājumos.
Mēs augstu novērtējam Armēnijas vēlmi tuvināt valsti eiropeiskām vērtībām un atbalstām Eiropas Savienības un Armēnijas attiecību tālāku padziļināšanu. Šīm attiecībām ir jābūt balstītām uz partnerību un savstarpējo sapratni.
Nozīmīgs solis Armēnijas un Eiropas Savienības tuvināšanās procesā ir sarunas par Eiropas Savienības-Armēnijas Asociācijas līgumu. Asociācijas līgums dos iespēju vēl vairāk izmantot Austrumu partnerības ietvara priekšrocības – gan padziļinātu politisko dialogu, sadarbību tieslietu un drošības jomā, gan arī sekmēs tirdzniecības liberalizāciju, kas ļoti interesē mūsu uzņēmējus.
Mūsu skatījumā tieši padziļinātais Brīvās tirdzniecības līgums ir viens no nozīmīgākajiem kopējās integrācijas elementiem un tādēļ Latvija atbalsta sarunu uzsākšanu par Eiropas Savienības un Armēnijas Brīvās tirdzniecības līguma noslēgšanu.
Dāmas un kungi!
Sadarbība pētniecībā un ražošanas attīstībā, kā arī katrai valstij raksturīgo priekšrocību izmantošana var palīdzēt kļūt mūsu valstu ekonomikām vēl spēcīgākām un konkurētspējīgām globālajā tirgū.
Radošums, drosme un iniciatīva – tās ir atslēgas ilgtspējīgai attīstībai un veiksmīgai sadarbībai. Esmu pārliecināts, ka tieši radoša, drosmīga un sadarbībā balstīta uzņēmējdarbība veidos pamatu nākotnes ekonomikai.
Esmu ļoti gandarīts par šodienas biznesa foruma norisi un iespēju mūsu valstu uzņēmējiem padziļināt savstarpējos kontaktus, kuriem ir potenciāls pāraugt reālā ekonomiskā sadarbībā.
Es aicinu jūs iepazīt Latvijas uzņēmēju, zinātnes un pētniecības institūciju, kā arī sabalansētās sociālās vides atvērtību sadarbībai un jaunu vērtību radīšanai. Mūsu valsts patiesi priecāsies par uzņēmēju panākumiem un ieguldīs pūles arvien labvēlīgākas uzņēmējdarbības un investīciju vides attīstīšanā.
Lai jums veicas! Novēlu jums atrast jaunas iespējas biznesa attīstībai manā valstī, Latvijā!