Valdis Zatlers

Otrdien, 19.augustā Valsts prezidents Valdis Zatlers tikās ar Eiropas Parlamenta priekšsēdētāju Hansu-Gertu Poteringu (H.E. Mr Hans-Gert Pöttering). Tikšanās laikā abas puses pārrunāja turpmāko Eiropas Savienības rīcību, novēršot militārā konflikta Gruzijā radītās sekas, un turpmākās konsekvences, veidojot kopīgo ES ārpolitiku attiecībās ar trešajām valstīm, tajā skaitā ar Krieviju.

 

„Krievija veica militāru agresiju neatkarīgas valsts teritorijā, un tas nav pieļaujami 21.gadsimtā. Situācija ir mainījusies, un tas nozīmē, ka Eiropas Savienībai ir jāspēj vienoti rast risinājums, kas nodrošinātu ilgtermiņa stabilitāti un mieru reģionā,” teica Valsts prezidents, uzsverot, ka ES par Gruzijas nākotni jāspēj runāt vienā valodā. Tāpat Valsts prezidents norādīja, ka Latvija arī turpmāk paudīs nepārprotamu atbalstu Gruzijas teritoriālajai vienotībai un iestāsies par adekvātas starptautiskās sabiedrības reakcijas nepieciešamību, lai īstenotu Krievijas – Gruzijas parakstītā pagaidu pamiera līguma punktu ievērošanu un ieviešanu. Valsts prezidents uzsvēra, ka vispirms nepieciešama Eiropas Drošības un Sadarbības Organizācijas novērotāju skaita palielināšana Gruzijā, taču Eiropas Savienībai jau tagad jāspēlē nozīmīga loma arī patiesi starptautiskas miera uzturēšanas misijas izveidei konflikta zonā.

 

Sarunas gaitā skarti arī enerģētiskās neatkarības jautājumi. Abas amatpersonas bija vienisprātis, ka līdz ar konflikta izcelšanos mainījusies enerģijas piegādes drošība un notikušais ir vēl viens būtisks iemesls, lai meklētu alternatīvus energoresursu piegādes avotus un stiprinātu Eiropas valstu enerģētisko neatkarību. Valsts prezidents ar Eiropas Parlamenta prezidentu pārrunāja arī Lisabonas līguma ratifikācijas gaitu Eiropā un iespējamos risinājumus izejai no situācijas, kad līgums ir noraidīts referendumā vienā no Eiropas Savienības dalībvalstīm.

 

Pēc tikšanās notika Valsts prezidenta un Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja H.G.Poteringa preses konference, kurā Valsts prezidents norādīja, ka līdztekus vienotai ES nostājai Gruzijas jautājumā ne mazāk svarīga ir arī vienota un stingra NATO pozīcija. Valsts prezidents pozitīvi novērtēja šodien pieņemto NATO valstu ārlietu ministru paziņojumu un uzsvēra, ka jaunizveidotā NATO - Gruzijas komisija būs nozīmīgs instruments NATO un Gruzijas sadarbībai līdz tiek īstenots Bukarestes samita lēmums par Gruzijas integrāciju NATO, kas arī ir uzsvērts paziņojumā. Tāpat Valsts prezidents pauda gandarījumu par NATO kopīgajā paziņojumā pausto stingro nosodījumu Krievijas agresijai Gruzijas teritorijā, kas būtībā saskan ar triju Baltijas valstu un Polijas prezidentu 9.augusta deklarācijā pausto situācijas vērtējumu.