Cienījamā Horvātijas prezidenta kundze profesore Sanja Musiča Milanoviča!
Jūsu Augstība!
Ekselences!
Godātie dalībnieki!
Dārgie kolēģi!
I
Man ir patiess gods pārstāvēt Latviju šajā nozīmīgajā konferencē.
Šodien mēs pārrunājam jaunākā pētījuma rezultātus par bērniem ar lieko svaru un aptaukošanos Eiropā, tātad mēs diskutējam par Eiropas nākotni.
Latvijas bērnu rezultāti šajā pētījumā bija apmierinoši, taču faktiskās tendences ir satraucošas. Latvijas valdības veiktie pasākumi ir pareizi un efektīvi, taču nav pamata būt apmierinātiem.
25 % Latvijas bērnu ir vairāk jāpievērš uzmanība un jāpiedāvā atbalsts.
II
Vēl pavisam nesen mēs diskutējām par bērnu nepietiekamu uzturu Eiropā. Tās bija pirmās desmitgades pēc Otrā pasaules kara.
Mūsdienās situācija ir pilnībā mainījusies. Mēs atkal saskaramies ar bērnu uztura problēmu, bet tagad ir otrādi.
Bērnu liekais svars un aptaukošanās ir kļuvuši par būtisku izaicinājumu Eiropas iedzīvotāju veselībai un veselības sistēmai nākotnē.
Mēs zinām liekā svara un aptaukošanās iemeslus. Ļoti retos gadījumos tie ir iedzimti vai hormonu darbības traucējumu dēļ, vairumā gadījumu iemesls ir pārmērīgs kaloriju patēriņš un nepietiekamas fiziskās aktivitātes.
Mēs arī zinām, kādas ir iespējamās liekā svara un aptaukošanās sekas bērnībā, tās ir II tipa diabēts, sirds un asinsvadu slimības, ortopēdiskas problēmas, dažādas vēža formas, garīgās veselības problēmas u. c.
III
Risinājumiem jābūt tikpat daudzveidīgiem kā liekā svara un aptaukošanās sekām.
Ir vispārzināms: lai izaudzinātu bērnu, ir nepieciešams vesels “ciems”. Parasti šajā “ciemā” dzīvo vecāki, vecvecāki, brāļi un māsas, draugi, skolotāji, sporta treneri, mūzikas skolotāji. Kad mēs runājam par bērnu ar lieko svaru un aptaukošanos, “ciemā” jābūt arī ārstiem, īpaši pediatriem, endokrinologiem, dietologiem, fizioterapeitiem un psihologiem.
Mēs visi zinām, ka terapija un dziedināšana var būt ilgs process, kas bieži vien ir pilns ar asarām, vilšanos un neveiksmes sajūtu. Tāpēc mūsu uzmanības centrā vajadzētu būt liekā svara un aptaukošanās profilaksei, piedāvājot tīru, dabīgu pārtiku un stiprinot bērnu iedzimto kustību prieku.
IV
Lai novērstu bērnu lieko svaru un aptaukošanos, ir jārīkojas no pašiem dzīves pirmsākumiem. Grūtnieces ir jāinformē par veselīgu uzturu, izvairīšanos no kaitīgiem ieradumiem un ārsta norādījumu ievērošanu, īpaši attiecībā uz grūtniecības diabētu un hipertensiju. Būtu jādara viss, lai izvairītos no priekšlaicīgām dzemdībām.
Pēc dzemdībām jāuzsver barošanas ar krūti nozīme. Ja nepieciešams, jaunajām māmiņām būtu jāsaņem profesionālu laktācijas māsu palīdzība, īpaši dažkārt sāpīgā zīdīšanas perioda sākumā. Bērni, kuri baroti ar krūti, gūst labumu ne tikai imunoloģiski, bet arī bērnībā mazāk saskaras ar lieko svaru un aptaukošanos.
Mūsu Dzemdību nams Rīgā, kur piedzimst 1/3 no visiem Latvijas bērniem, piedāvā profesionālu laktācijas māsu praktisku palīdzību arī tad, kad māmiņas ir atstājušas slimnīcu.
V
Vecākiem jāzina par veselīgas pārtikas, regulāru fizisko aktivitāšu, miega regulēšanas nozīmi, augšanu gādīgā un atbalstošā vidē saviem bērniem.
Vairumā gadījumu mātes ir pirmās, kuras pamana un uztraucas par bērna svaru. Viņas meklē ārsta palīdzību un ir gatavas mainīt ērtus, bet nepareizus ieradumus.
Taču ceļā uz bērna svara normalizēšanu ir nepieciešama partnera/bērna tēva atbalsts.
VI
Digitalizācija ar visām tās iespējām ir pārņēmusi mūsu bērnus, laika ierobežošana digitālo rīku lietošanai ir katra vecāka pienākums, lai cik grūti un stresaini vecākiem tas būtu.
Minētās iespējas ir mūsu rokās. Diemžēl Covid-19 pandēmija pēdējo divu gadu laikā bija ārpus mūsu ietekmes, taču ar visiem nepieciešamajiem ierobežojumiem pandēmija pastiprināja aptaukošanās tendenci Eiropā un pasaulē.
VII
Nobeigumā pieminēšu Latvijas valdības jaunākos sasniegumus uztura un fizisko aktivitāšu jomā mūsu ceļā uz bērnu liekā svara un aptaukošanās izskaušanu:
- 2016. gadā tika pieņemts Enerģijas dzērienu aprites likums. Tas aizliedz pārdot enerģijas dzērienus personām, kuras jaunākas par 18 gadiem;
- Kopš 2016. gada spēkā ir noteikumi par maksimāli pieļaujamo transtaukskābju saturu pārtikas produktos;
- Kopš 2015. gada ir apstiprināti grozījumi uztura normās, lai uzlabotu ēdināšanas kvalitāti skolās, ārstniecības iestādēs, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas iestādēs;
- 2017. gadā tika pārskatīti ieteikumi par enerģijas un uzturvielu devu Latvijas iedzīvotājiem;
- 2017. gadā tika pārskatīti ieteikumi iepirkumu organizēšanu par ēdināšanas pakalpojumiem un pārtikas piegādi;
- 2017. gadā tika izstrādāti ieteikumi par veselīgu uzturu grūtniecēm un veģetāriešiem;
- 2017. gadā sākumskolās tika ieviesta Eiropas Savienības (ES) skolu piena, augļu un dārzeņu programma;
- Mums ir izveidojusies sadarbība veselības veicināšanas jomā pašvaldībās, veselīgu skolu tīklos un Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas tīmekļvietnē veselapasaule.lv;
- Latvija gaida un aktīvi atbalsta ES likumu par neveselīgu pārtikas produktu un dzērienu reklāmu televīzijā un radio, īpaši bērnu raidījumu laikā.
Būsim radoši, meklējot labākos risinājumus saviem bērniem, visu mūsu tautu kopējai nākotnei!
Paldies!