Vaira Vīķe-Freiberga

Rīgas Domes priekšsēdētājam

G.Bojāra kungam

 

Zināšanai: Ministru prezidentam

I.Emša kungam

 

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministram

A.Radzeviča kungam

 

 

Godātais Bojāra kungs,

 

Valsts prezidenta kanceleja ir saņēmusi Valsts prezidentei adresētu Jūsu iesniegumu “Par grozījumiem likumā “Par dzīvojamo telpu īri”” ar lūgumu izmanot Valsts prezidentes likumdošanas iniciatīvas tiesības, lai vēlreiz iesniegtu Saeimai tās noraidīto Ministru kabineta sagatavoto likumprojektu, kas paredzēja īres “griestu” saglabāšanu vēl divus gadus.

 

Izmantojot šo izdevību, vēlos Jūs informēt, ka jau vairāku gadu garumā gan Valsts prezidente, gan viņas padomnieki ne tikai uzmanīgi seko līdzi Jūsu iesniegumā norādīto problēmu risināšanai, bet arī vairākkārtīgi personīgi iesaistījās ar tām saistītajā likumdošanas procesā.

 

Jau 2001.gada 13.jūnijā, atgriežot Saeimai otrreizējai caurlūkošanai likumu “Grozījumi likumā “Par dzīvojamo telpu īri”, Valsts prezidente savā vēstulē Saeimas priekšsēdētājam norādīja, ka, ievērojot iedzīvotāju lielākās daļas ienākumu līmeni, ”valstij un pašvaldībām ir nepieciešams uzņemties solidāras rūpes par dzīvojamā fonda palielināšanu un atjaunošanu”. Toreiz, trīs gadus atpakaļ, Valsts prezidente lūdza noteikt konkrētu valsts līdzdalību un valsts un pašvaldību sadarbību mājokļu politikas īstenošanā, tai skaitā, paredzot iespēju izmantot valsts īpašumā esošo nekustamā īpašuma fondu, kā arī kredītresursus, lai pašvaldības spētu iespējami ātrākā laikā palielināt savu dzīvojamo fondu. Valsts prezidente atkārtoti vērsa Saeimas uzmanību uz šiem jautājumiem 2003.gada 22.aprīlī, lūdzot otrreiz caurlūkot Grozījumus likumā “Par pašvaldību palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”. Abas minētās Valsts prezidentes vēstules Saeimai tiek pievienotas pielikumā.

 

Vēlos Jūs informēt, ka Ministru kabineta šā gada 29.jūnija sēdē ir izskatīts jautājums par īres “griestiem” un sniegta informācija, ka darba grupa ministra Andreja Radzeviča vadībā ir vienojusies meklēt jaunas iespējas īrnieku problēmu risināšanai. Līdz nākamai darba grupas sēdei, kura notiks 12.jūlijā, Mājokļu aģentūrai būs jāapzina valsts dzīvokļu brīvais dzīvojamais fonds. Diemžēl ir jāatzīst, ka šis ir jautājums, kuru risināt Valsts prezidente bija lūgusi vairāk nekā trīs gadus atpakaļ, proti, Valsts prezidente jau bija lūgusi paredzēt iespēju dzīvokļu palīdzības sniegšanai iedzīvotājiem izmantot valsts īpašumā esošo nekustamā īpašuma fondu.

 

Tāpat joprojām, kad līdz īres “griestu” atcelšanai ir palikuši mazāk kā seši mēneši, nav skaidrs jautājums par pašvaldību iespējām saņemt kredītresursus jaunu mājokļu celtniecībai. Darba grupa gan ir paredzējusi saņemt no Rīgas Domes “skaidru redzējumu”, “kādā veidā tā saskata savu dalību jaunu mājokļu celtniecībā, ja to finansēšanā piedalās valsts, kā arī “Hipotēku un zemes banka””.

 

Lai Valsts prezidente varētu rūpīgi izvērtēt Jūsu augstākminēto lūgumu, pirmkārt, būtu nepieciešama precīza un pilnīga informācija par to, cik liela iedzīvotāju grupa nespētu segt īres maksu pēc īres “griestu” atcelšanas. Tāpat, lūdzam Jūs sniegt informāciju par to, kāda apjoma palīdzību dzīvokļu jautājumu risināšanā pašvaldība būs spējīga sniegt, sākot ar 2005.gadu, lai nepieļautu iedzīvotāju izlikšanu no dzīvokļiem (īres maksas dotācijas, pašvaldību dzīvokļu piešķiršana u.tml.).

 

Valsts prezidenta kanceleja lūdz Rīgas domi aktīvi iesaistīties augstāk norādītās reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra A.Radzeviča vadītās darba grupas darbā un informēt Valsts prezidenti par visām Jūsu rīcībā esošajām minētās problēmas risināšanas iespējām.

 

Vienlaicīgi vēlamies vērst Jūsu uzmanību uz to, ka neapšaubāmi pašvaldību palīdzības dzīvokļu jautājumu risināšanai nodrošināšanai turpmāk būs nepieciešamas ievērojamas pašvaldību investīcijas. Lai nodrošinātu likumos noteiktās funkcijas, pašvaldībai būs jāveido savs dzīvojamās platības fonds. Tādēļ īpaši svarīgi ir arī tas, kādā veidā notiek citu pašvaldības nekustamo īpašumu objektu atsavināšana, proti, vai pašvaldība, pieņemot lēmumus par dažādu ekskluzīvu nekustamo īpašumu objektu privatizēšanu, pārdošanu vai iznomāšanu, gūst no tā arī atbilstošus ieņēmumus, kurus, savukārt, būtu iespējams ieguldīt, piemēram, Jūsu iesniegumā aprakstītās problēmas risināšanai.