Andris Bērziņš
Ļoti cienījamā Bokovas kundze! Ekselences! Dāmas un kungi!   Man ir patiess gods un prieks sveikt jūs visus Rīgā, lai kopīgi atzīmētu Pasaules preses brīvības balvas pasniegšanu un godinātu tās laureātu.

 

Jau gandrīz divus gadu desmitus 3.maijā pasaulē tiek svinēta preses brīvības diena. Šis ir brīdis, kad novērtējam mediju brīvības situāciju pasaulē un atpazīstam jaunos izaicinājumus. Šī diena ļauj valstīm vēlreiz apliecināt to apņemšanos nodrošināt mediju brīvību. Šodien pieminam arī žurnālistus, kuri zaudējuši dzīvības, pildot profesionālos pienākumus.

 

Šodien esam sapulcējušies, lai paustu pateicību un atzinību šī gada laureātam, Sīrijas žurnālistam Mazenam Dārvišam. Viņš apņēmīgi turpina aizstāvēt vārda brīvības ideālus, par to maksājot ar ilgstošu atrašanos ieslodzījumā.

 

Globālā  Pasaules preses brīvības dienas konference šogad norisinās Latvijai simboliskā vietā un laikā. Latvijas Nacionālā bibliotēka jeb Gaismas pils ir zināšanu un latviešu tautas gara mantojuma krātuve. Rīt apritēs divdesmit pieci gadi kopš Latvijas Neatkarības atjaunošanas deklarācijas pieņemšanas. Tas bija svarīgākais pagrieziena punkts valstiskās neatkarības atjaunošanas procesā. Nevardarbīgās pretošanās kustībai, kas izpaudās miermīlīgos mītiņos, demonstrācijās un kampaņās, bija raksturīga kāda īpaša iezīme. Tās neatņemams elements bija dziesma. Ar dziesmas spēku un kultūras simboliem tika paustas iepriekš cenzūras un represiju apspiestās brīvības alkas. Dziesmotā revolūcija saliedēja tautas neatkarības centienus, ļaujot tiem nonākt visas pasaules uzmanības centrā. Pēc neatkarības atjaunošanas Latvija piedzīvoja straujas un vērienīgas pārmaiņas. No totalitāras padomju sistēmas soli pa solim Latvija atgriezās Eiropas demokrātijas valstu saimē. Šajos divdesmit piecos gados Latvija ir kļuvusi par neatkarīgu un stipru valsti.

 

Vārda brīvība, tajā skaitā tiesības brīvi saņemt informāciju un droši paust viedokli, ir kļuvusi par neatņemamu mūsu valsts pamatu. Esmu pagodināts atzīmēt, ka šobrīd pildām Eiropas Savienības prezidējošās valsts pienākumus. Šis ir vēl viens pierādījums Latvijas salīdzinoši īsajā laikā sasniegtajai izaugsmei. Esam kļuvuši par uzticamu partneri gan Eiropas, gan pasaules mērogā.

 

Viens no mūsdienu lielākajiem ieguvumiem un izaicinājumiem ir laikā un telpā neierobežotā informācijas aprite, kas rada gan jaunas iespējas, gan apdraudējumus. Diemžēl, tā arvien biežāk tiek izmantota mērķtiecīgai manipulācijai ar sabiedrisko domu, lai izplatītu sagrozītu un tendenciozu informāciju vai pat klajus melus. Viens no svarīgākajiem risinājumiem ir mediju kvalitātes pilnveidošana, prakstiska atbalsta sniegšana pētnieciskajai žurnālistikai un daudzveidīgas, neatkarīgas un brīvas mediju vides stiprināšana.

 

Ne mazāk nozīmīgs faktors ir sabiedrības spēja kritiski vērtēt un analizēt mediju piedāvāto saturu. Vārda brīvība šajā  trauksmainajā laikā ir ekvivalenta profesionālai un godprātīgai žurnālistikai. Tā ir patiesa mediju brīvība un vienlaikus - profesionāla atbildība. Vārds var kļūt par ieroci, gluži tāpat kā vārds var kļūt par miera un saticības vēstnesi. Vārds var nogalināt un vārds var dziedēt. Tādēļ vienmēr der atcerēties, ka vārda brīvība nav pašvērtība. Tieši vārda brīvība, ticība atsevišķā cilvēka viedoklim un viņa spējai atbildēt par saviem vārdiem ir pamats, uz kura mums jābūvē kopīgā nākotne sarežģītajā un šobrīd tik grūti prognozējamajā pasaulē.

 

Esmu pārliecināts, ka Pasaules preses brīvības dienas konference ir vērtīgs forums diskusijai par sasniegumiem un izaicinājumiem preses brīvības jomā. Vēlu jums visiem dinamisku un radošu šodien aizsākto diskusiju turpinājumu!

 

Paldies!