Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, šodien, 9. oktobrī, uzrunājot Foruma 2000 konferences “Globālās līdzāspastāvēšanas dilemmas” (“Forum 2006 Conference: Dilemmas of Global Co-Existance”) dalībniekus, pauda uzskatu, ka viena no globālās sadzīvošanas dilemmām pasaulē ir dažādi totalitārie režīmi. Minot trīs Baltijas valstu piemēru, prezidente sacīja, ka totalitārā komunisma ideoloģija bija pārvērtusies par noslēgtu sistēmu, tādā veidā kļūstot par sekulāru reliģiju, kas apspieda šajās valstīs dzīvojošos cilvēkus. Viņa atzīmēja, ka šīs ideoloģijas dēļ trīs Baltijas valstu vārds pusgadsimta garumā bija dzēsts no pasaules iedzīvotāju mentālās kartes. Tāpēc pirmais, ko cilvēki mēģināja panākt tā dēvētajā Velveta revolūcijā Čehoslovākijā un Dziesmotajā revolūcijā Baltijas valstīs, bija brīvība no totalitārisma, brīvība no šīs sekulārās reliģijas. Viņa atzīmēja, ka otrs būtiskākais aspekts cilvēka brīvai dzīvei ir viņa paša identitātes apzināšanās un spēja piekopt tradīcijas, kas saistītas ar savu kultūru. Viņa uzsvēra, ka, izprotot savu kultūru, cilvēks dziļāk spēj novērtēt citas identitātes un citas kultūras.

 

Prezidente arī uzsvēra, ka nedrīkst novērtēt par zemu tās zināšanas, ko no paaudzes paaudzē ir nesušas tautas eksistences nodrošināšanai. Lai arī mūsdienu laikmets nāk ar augstajām tehnoloģijām un atsvešināšanos no dabas, tomēr ir būtiski nepazaudēt tās zināšanas, ko dažādos kontinentos tautas ir savākušas gadsimtu garumā, lai nodrošinātu cilvēces tālāko eksistenci un pastāvēšanu.

 

Viņa arī uzdeva jautājumu par to, ko šodienas pasaulē var saukt par universālām vērtībām – vai tā ir cilvēka dzīvība, cieņa pret cilvēku un pret abiem dzimumiem vienlīdzīgi, kā arī cilvēka izvēles iespējas savas dzīves veidošanā. Viņa uzsvēra, ka šodienas praktiskā pasaule pārāk bieži atbild ar noliegumu šīm vērtībām, un tas joprojām ir vislielākais izaicinājums, lai šīs pamatvērtības visi atzītu kā vienotas un universālas un lai varētu panākt pēc iespējas lielāku vienprātību šo vērtību stiprināšanā pasaulē.