Turpinot 1999.gadā aizsāktos pasākumus ar mērķi aktualizēt bērnu tiesību aizsardzību valstī, Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien apmeklēja bērnu namu "Sprīdītis" Ķemeros, Nepilngadīgo profilaktisko centru Rīgā, kā arī Rīgas 1.internātskolu. Pēc atgriešanās Rīgas pilī Valsts prezidente vadīja sanāksmi, kurā bija aicinātas piedalīties par bērnu tiesību aizsardzību atbildīgās amatpersonas un institūcijas, kā arī nevalstisko organizāciju pārstāvji. Uz sēdi bija pulcējušies izglītības ministrs K.Greiškalns, Izglītības ministrijas pārstāvis Guntis Vasiļevskis, Labklājības ministrijas valsts sekretāre M.Poršņova, ģenerālprokurors J.Maizītis, Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Jaunsleinis, luteriskās baznīcas arhibīskaps J.Vanags, LU Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātes pasniedzēja S.Sebre, "Glābiet bērnus" vadītāja I.Ēbele, VBTAC vadītāja I.Ielīte, masu mediju pārstāvji.
Prezidente informēja sēdes dalībniekus par bērnu iestāžu apmeklējumiem un secinājumiem, kas radušies apmeklējuma laikā.
Kā vieni no galvenajiem šķēršļiem sekmīgai bērnu tiesību aizsardzībai sēdes laikā tika minēti nelabvēlīgie sociālie apstākļi, tai skaitā valsts ekonomiskās situācijas radītās sekas, alkoholisms, narkomānija vecāku un viņu bērnu vidū, nepietiekamais finansējums no valsts budžeta bērnu-bāreņu un pamesto bērnu pilnvērtīgas dzīves nodrošināšanai, kā arī koordinācijas trūkums un neadekvāta kompetences sadale starp valsts un pašvaldības institūcijām un nevalstiskajām organizācijām, kas atbild par bērnu tiesību aizsardzības jautājumiem. Tāpat tika akcentēta nepieciešamība veicināt pedagogu profesionālo kvalifikāciju, papildinot zināšanas psiholoģijā, sociālos u.c. jautājumos.
V.Vīķe-Freiberga uzsvēra, ka Latvijai katrs bērns ir dārgs, un valstij ir jābūt atbildīgai par to, lai nodrošinātu viņiem pilnvērtīgas dzīves un izglītības iespējas. Prezidente uzsvēra, ka jārada labvēlīgi apstākļi gan no valsts, gan pašas sabiedrības puses, lai bērns, pieaugot, pilnvērtīgi iekļautos sabiedrībā. Tika uzsvērta masu mediju loma sabiedrības attieksmes veidošanā pret bērniem bāreņiem, internātskolu un patversmju audzēkņiem.
Tika pārrunāti likumdošanas jautājumi, kas saistās ar iespējām nepilngadīgas personas pratināt tikai vienu reizi, par iespējām ārpuskārtas risināt lietu izskatīšanu pret nepilngadīgām personām, lai iepriekšējās izmeklēšanas izolatorā netiktu pavadīts ilgāks laiks par oficiāli pieļaujamo.
Tikšanās noslēgumā tika panākta vienošanās rīkot šādu sanāksmi atkārtoti, lai izsekotu izvirzīto problēmu risināšanai, veicinātu koordināciju starp atbildīgajām institūcijām un organizācijām, kā arī apkopotu priekšlikumus bērnu tiesību problēmu risināšanai un to īstenošanas veidus.
Publicēts: 12.12.2000.