Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas vadībā šodien Rīgā, Reval Hotel Latvija notika triju Baltijas valstu prezidentu tikšanās.

 

Sarunā prezidenti vēlreiz akcentēja nepieciešamību panākt dažāda līmeņa Baltijas reģiona kopīgo projektu īstenošanu, apspriedās par tālāko Latvijas, Igaunijas, Lietuvas sadarbību līdz pilntiesīgai dalībai ES un valstu perspektīvu ES ietvaros, kā arī ES Starpvaldību konferences rezultātus. Tikšanās laikā prezidente uzsvēra, ka Baltijas mērķis ir panākt, ka trīspusējie infrastruktūras projekti ceļu, enerģētikas u.c. jomās pilnībā iekļaujas daudzpusējos Eiropas infrastruktūru ceļos, kas padarītu par pilnasinīgu Baltijas reģiona attīstību. Viņa arī atzīmēja nepieciešamību meklēt alternatīvus enerģijas avotus, kas būtu ekonomiski izdevīgi un videi nekaitīgi. Puses pauda ieinteresētību par Baltijas jūras vides tīrību un drošību.

 

Latvijas prezidente akcentēja, ka Baltijas valstu ieguvums reformu ceļā līdz dalībai ES ir unikāls un pieredzes bagāts, tāpēc ir būtiski šo pieredzi nodot tālāk citām valstīm, kam tās svarīgas demokrātijas un reformu procesos, piemēram, Balkānu reģionā, tāpat citur pasaulē. Tikšanās noslēgumā tika pieņemts kopīgs prezidentu paziņojums.

 

 

Igaunijas, Latvijas un Lietuvas Valsts prezidentu Kopīgais paziņojums Rīgā, 2003. gada 6. oktobrī

 

Mēs, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas prezidenti, apsveicam Baltijas Attīstības foruma sabiedrisko organizāciju un privātpersonu partnerības garu, veidojot Baltijas jūras reģionu kā dinamisku ekonomikas līderi Eiropā.

 

Igaunijas, Latvijas un Lietuvas dalība Eiropas Savienībā nodrošinās brīvu darbaspēka, kapitāla plūsmas, preču un pakalpojumu kustību starp Baltijas valstīm un veicinās ekonomikas izaugsmi Baltijas jūras reģionā.

 

Mūsdienīgu Trans-Eiropas tīklu (TET) infrastruktūras projektu īstenošana Baltijas jūras reģionā ļaus mums dot būtisku ieguldījumu mūsdienīgas un konkurētspējīgas, Eiropas Savienības sistēmās integrētas transporta sistēmas attīstībā, kā arī ļaus savienot Baltijas jūras reģiona energosistēmas ar kopējo Eiropas elektroenerģijas tīklu.

 

Mēs aicinām reģiona un Eiropas Savienības valdības un biznesa kopienu sniegt finansiālu atbalstu un investēt līdzekļus TET enerģētikas un transporta projektu īstenošanā Baltijas jūras reģionā, lai mūsu reģions turpinātu sekmīgi integrēties kopējā Eiropas ekonomikā.

 

Mēs kā Baltijas jūras valstu prezidenti transporta un enerģētikas kontekstā uzsveram nepieciešamību pievērst īpašu uzmanību jūras transporta drošībai un vides aizsardzībai, lai līdz minimumam samazinātu iespējamā naftas, ķīmisko produktu un bīstamo vielu piesārņojuma risku Baltijas jūras telpā.