„Latvijas ārpolitikas galvenais mērķis 2010.gadā bija veicināt un stiprināt Latvijas konkurētspēju. Tas attiecas uz ekonomisko konkurētspēju globālajā tirgū un politisko konkurētspēju starptautiskajā politikā,” uzrunājot ārvalstu vēstniekus, teica Valsts prezidents.
Viņš atgādināja pērn izvirzītos mērķus ārpolitikā – ekonomiskās sadarbības veicināšanu starp valstīm, drošības nodrošināšanu NATO ietvaros un stiprinot stratēģisko partnerību ar ASV, Latvijas lomas stiprināšanu Eiropas Savienības ietvaros, kā arī kaimiņattiecību pilnveidošanu ar Krieviju.
Savukārt, runājot par 2011.gada prezidentūras ārpolitikas prioritātēm, Valdis Zatlers informēja, ka „kopumā galvenais 2011.gada mērķis ir stingri nolikt Latviju atpakaļ uz ekonomiskās izaugsmes ceļa un veiksmīgi virzīties ekonomiskās atveseļošanas programmas pabeigšanas virzienā, pievienojoties eiro 2014.gadā”. Valsts prezidents norādīja, ka arī viņa ārpolitikas centieni būs vērsti, lai sasniegtu šo mērķi.
Valsts prezidents uzsvēra arī to, ka attiecībā uz drošību, 2011.gadā būs jāievieš Lisabonas NATO samitā pieņemtie lēmumi, kur būtiska būs sadarbības turpināšana ar Latvijas stratēģisko partneri – ASV, kā arī Latvijas drošības politikas prioritāšu sarakstā paliks ISAF operācija Afganistānā.
Eiropas Savienības kontekstā Valdis Zatlers atzīmēja nepieciešamību pievērst papildu uzmanību ekonomiskās krīzes efektu pārvarēšanai, kur viena no galvenajām jomām būs Stabilitātes un attīstības pakta stiprināšana, un uzsvēra nepieciešamību vairāk strādāt ar Eiropas enerģijas piegādes un transporta tīklu izveidi, kas savienotu dažādus Eiropas reģionus. Viņš minēja arī Austrumu partnerību kā vienu no būtiskajiem Eiropas Savienības dienaskārtības punktiem.
Kā nozīmīgus ārpolitikas virzienus Valsts prezidents nosauca sadarbību Baltijas valstīm un ar Ziemeļeiropas valstu partneriem, kā arī dialoga turpināšanu ar Krieviju, kur pirmais solis bija pagājušā gada nogalē notikusī oficiālā vizīte.
Valsts prezidents uzrunas laikā minēja to, ka pagājušajā gadā ir notikušas 24 Valsts prezidenta ārvalstu vizītes, tajā skaitā valsts vizītes Belgradā un Skopjē un oficiālā vizīte Maskavā. Savukārt Latviju valsts un oficiālajās vizītēs apmeklējuši Čehijas, Somijas, Slovēnijas un Ukrainas prezidenti, kā arī Rīgā notikusi Baltijas valstu un Polijas prezidentu tikšanās.