Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiebrga šodien Jūrmalas rezidencē tikās ar UNESCO Izpildpadomes prezidenti Azizu Benani.

 

Sarunā Valsts prezidente un Aziza Benani pārrunāja Dziesmu svētku un tradīciju nozīmi Latvijā un starptautiskajā kultūras apritē, kā arī sprieda par iespējām Latvijas pieredze starpkultūru dialogā pārņemt citas pasaules valstīs.

 

A.Benani sacīja prezidentei, ka ir ārkārtīgi iespaidota par redzēto Dziesmu svētkos, kas “ir unikāla latviešu kultūras manifestācija” un ar katru reizi apliecina latviskās kultūras mūžību un dzīvotspēju. Abas sarunu dalībnieces akcentēja Dziesmu svētku kā dzīvās, ritošās tradīcijas nozīmību. A.Benani apliecināja V.Vīķe-Freibergai, ka līdzīgu tradīciju citur pasaulē nav, tāpēc UNESCO Latvijas pieredze tautas tradīciju saglabāšanā un nemitīgā attīstībā būs ļoti noderīga pie tālākā darba, izstrādājot UNESCO dokumentus un darbību citur pasaulē, lai tautas ne tikai spētu saglabāt kā muzejisku vērtību savas senās tradīciju saknes, bet padarīt tās dzīvas un atjaunotas, kā tas ir Latvijas gadījumā. V.Vīķe-Freiberga kā apliecinājumu tam, ka Dziesmu svētkos tiek nemitīgi atjaunoti senie tautas dziesmu teksti un mūzika, minēja R.Paula dziesmu A.Krauzes izpildījumā, kurā īpaši sena tautas dziesma ir apvienota ar mūsdienīgu muzikālo veidolu.

 

Sarunā Valsts prezidente pateicās par iespēju popularizēt Latvijas pieredzi nemateriālā kultūras mantojuma jomā un uzņemties goda vadītāja lomu UNESCO konferencei par Nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un attīstību, kas nākamgad varētu noritēt Rīgā. A.Benani augstu novērtēja Nacionālās bibliotēkas koncepciju un metu, kas “būtu vēl viens apliecinājums tam, cik saskaņots var būt tautas nemateriālais mantojums un mūsdienīgs tā redzējums.

 

Tikšanās laikā tika apspriestas iespējas vērst plašumā UNESCO darbību starpkultūru dialogā, kā arī Latvijas iespējamais pienesums šajā darbā. Pēc redzētā Latvijā A.Benani sacīja prezidentei, ka Latvija ir lielisks piemērs starpkultūru dialogam, kas būtu jādara plašāk zināms un varētu būt lietderīgs citām pasaules valstīm. A.Benani aicināja prezidenti iesaistīties šī jautājuma tālākajā virzīšanā, uzrunājot šo tematiku gan Latvijā, gan UNESCO un citās starptautiskajās aktivitātēs. Prezidente sacīja, ka Latvija dažādās jomās ir pierādījusi savu spēju harmoniski meklēt risinājumu svarīgiem jautājumiem, kas būtu visas valsts un tās tautas interesēs. Tajā skaitā viņa minēja, ka Latvija jau kopš valsts dibināšanas ir apliecinājusi dzimumlīdztiesības principu politiskajā un sabiedriskajā ikdienā, un ka šodienas pieredze sieviešu iesaistē uzņēmējdarbībā, politiskajos un citos vadošajos amatos ir izsaukusi interesi citos pasaules reģionos, tajā skaitā Tuvajos Austrumos, kur Valsts prezidente Jordānijā, Pasaules ekonomikas foruma laikā runāja par sieviešu iespējām politikā un sabiedriskajā dzīvē, kā arī Latvijas pieredzi šajā jomā.