Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien Helsinkos tikās ar Somijas prezidenti Tarju Halonenu. Sarunā galvenā uzmanība tika veltīta jaunās Eiropas reformu jautājumiem un sabiedrības noskaņojumiem par jaunās Eiropas nākotni.

 

Valsts prezidente, stāstot par to, kā Latvija gatavojas dalībai Eiropas savienībā (ES) un gaidāmajam, referendumam š.g. septembrī, uzaicināja Somijas prezidenti apmeklēt Latviju un stāstīt Latvijas cilvēkiem par to, kādiem procesiem cauri ir gājusi Somija pēc iestāšanās ES un ko ir devusi ES Somijas sabiedrībai. Somijas prezidente ar gandarījumu atsaucās uz Latvijas prezidentes ielūgumu un sacīja, ka “Baltijas valstis Somijai ir mīļas”, tās ir neatņemama un nepieciešama Eiropas sastāvdaļa, tāpēc viņa pauda cerību, ka Latvijas cilvēki rudeni vēlēsies teikt “jā” par savas valsts dalību ES. Somijas prezidente ar prieku piekrita stāstīt par Somijas pieredzi, tajā skaitā par Somijas politiku pašvaldību un reģionālās attīstības jautājumos.

 

Abas puses bija vienisprātis, ka uz jaunās Eiropas nākotni ir jāskatās ne tikai filozofiski, redzot apvienoto Eiropu kā iespēju dzēst pagātnē radušās dalījuma līnijas, bet arī pragmatiski, meklējot labākos sadarbības risinājumus starp ES dalībvalstīm. V.Vīķe-Freiberga un T.Halonena runāja par iespējām nostiprināt eiropeiskās demokrātijas vērtības jaunās Eiropas telpā, kā būtisku elementu minot izglītības sistēmas elastību un šīs sistēmas piemērošanos jaunā laika prasībām. Abas prezidentes runāja par to, ka šodienas Eiropā studentu savstarpējie kontakti ir bagātinājums valstīm un iespēja nostiprināt tās saites un tās vērtības, kas vieno Eiropas demokrātijas. Prezidentes arī apmainījās viedokļiem par tikko kopā pavadīto laiku ES un Krievijas samitā Sanktpēterburgā 31.maijā. Latvijas un Somijas prezidentes bija vienisprātis, ka ES un Krievijas dialogā ir jābūt arī jautājumam par Krievijas un Igaunijas, Krievijas un Latvijas robežlīgumu ratifikāciju.

 

Abas puses arī apspriedās par Baltijas jūras reģiona nākotni un ekonomiskās izaugsmes iespējām. T.Halonena uzsvēra, ka Somijas princips ES arī nākotnē būs, ka vienlīdzībai starp dalībvalstīm ir nopietna loma un šis ir jautājums, kurā nav kompromisu.