Vaira Vīķe-Freiberga

 

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien Rīgas pilī tikās ar Saeimas Ārlietu komisiju. Sarunā tika pārrunātas ārpolitikas aktualitātes, kas saistās ar Latvijas integrāciju ES un NATO, drošības jautājumi pasaulē.

 

V.Vīķe-Freiberga atzīmēja, ka Saeimai ir būtiska loma valsts ārpolitisko mērķu sasniegšanā. Ārlietu komisijas vadītāja Inese Vaidere atzīmēja, ka Latvijas likumdošanā ārpolitika starp varām ir vienota, un liela nozīme ir pūliņu apvienošanai. Prezidente atzīmēja, ka parlamentāriešu centieni iegūs arvien jaunu svaru šajā laikā, kad Latvijas ārpolitikai rodas arvien jauni pienākumi un uzdevumi, tajā skaitā Latvijas interešu pārstāvniecība Eiropas un citās starptautiskajās institūcijās, kā arī ekonomisko sakaru veicināšana ar Latviju. V.Vīķe-Freiberga arī uzsvēra starpparlamentāriešu sakaru svarīgumu: “Esot citās valstīs, parlamenta pārstāvji man vienmēr pārjautā, kādas ir sadarbības iespējas ar partneriem Latvijas parlamentā. Šai sadarbībai starp valstu likumdevējvarām starptautiski tiek piešķirta liela nozīme.” Viņa runāja par atbildību, kas valsts priekšstāvjiem un amatpersonām jāuzņemas, strādājot valsts ilgtermiņa interesēs.

 

Pārrunājot jaunās Eiropas ārpolitiskās aktualitātes, prezidente atzīmēja, ka Latvija vēlas būt pilntiesīga valsts šajā valstu saimē, “kurā valsts lielums nebūtu tas, kas nosaka tās vērtību. Jaunās Eiropas spēks ir tās respektā pret valstu dažādību, pret viedokļu dažādību.” V.Vīķe-Freiberga uzsvēra transatlantiskās saites vēsturisko būtību un nākotnes nozīmību: “Kā bērns, kas vēlas sev abus vecākus, arī Latvija vēlas paturēt un stiprināt transatlantiskās attiecības.”

 

Valsts prezidente aicināja deputātus aktīvi iesaistīties ES jautājumu skaidrošanā pirmsreferenduma laikā. Viņa arī norādīja, ka deputātiem ir pienākums un atbildība veicināt iestāšanās Eiropas savienībā un NATO līgumu ratifikāciju dalībvalstu parlamentos.

 

I.Vaidere atzīmēja, ka raugoties no ārpolitiskā viedokļa, prezidentes pārvēlēšana akcentētu Latvijas ārpolitikas stabilitāti un ārpolitisko mērķu nemainību.

 

Ārlietu komisija bija pirmā no Saeimas komisijām, ar kuru prezidente tikās šīs Saeimas sastāvā.