Vaira Vīķe-Freiberga

 

Valsts prezidente šodien Varšavā sāka divu dienu valsts vizīti Polijā un tikās ar Polijas prezidentu Aleksandru Kvasņevski.

 

Sarunā abas puses atzīmēja, ka attiecības starp abām valstīm ir ļoti labas, politiskais dialogs ir visai intensīvs gan prezidentu līmenī, gan starp valdībām un parlamentiem. Runājot par pēdējiem svarīgākajiem notikumiem abām valstīm, V.Vīķe-Freiberga un A.Kvasņevskis atzīmēja, ka decembris, kad Latvija un Polija saņēma uzaicinājumu iestāties Eiropas Savienībā, ir vēsturisks Eiropas atkalapvienošanās brīdis, kas paver nozīmīgas perspektīvas attīstībai ne tikai politiskajā jaunās Eiropas arhitektūrā, bet arī ekonomiskajā sadarbībā.

 

Runājot par Latvijas uzaicinājumu pievienoties NATO, prezidente uzsvēra, ka Latvija ir pateicīga Polijai un īpaši prezidentam A.Kvasņevskim par sniegto politisko atbalstu šī uzaicinājuma īstenošanā.

Pārrunājot ekonomisko sadarbību, abu valstu prezidentu uzsvēra, ka tās potenciāls nav pilnīgi izmantots, ir jāpanāk jauns stimuls ekonomisko attiecību attīstībā un kā viena no konkrētām nozarēm varētu būt dažādi infrastruktūras projekti, kas vienotu abas valstis arī kā Baltijas jūras reģiona pārstāvjus gan dzelzceļa, gan  autoceļu pilnveidošanā. Via Baltica un citi infrastruktūras projekti ir Polijas prioritāšu lokā, un tuvākajos gados Polija pievērsīs īpaši nopietnu uzmanību šo projektu īstenošanai ar cerību panākt ne tikai Baltijas jūras reģiona strauju attīstību, bet arī sniegt to kā ieguldījumu kopējā Eiropas konkurētspējas paaugstināšanā. Prezidente atzīmēja, ka Ziemeļu dimensijas nākotne, vienojot Eiropas Ziemeļus ar Dienvidiem, var sniegt daudzas iespējas gan valstīm, gan valstu uzņēmējiem.

 

 Runājot par turpmāko sadarbību militārajā joma, abas puses atzīmēja, ka šodien parakstītais līgums “Par Klasificētās informācijas aizsardzību” ir apliecinājums ciešākai abu valstu sadarbībai NATO integrācijas pasākumos un tika pausta arī cerība, ka turpināsies studentu apmaiņa un Latvijas studenti turpinās studijas Polijas Jūras akadēmijā.

Lūgti izteikties preses konferencē par abu valstu nostāju Irākas atbruņošanās jautājumā, abi prezidenti atzīmēja, ka Latvijas un Polijas pozīcija ir vienota – Irākai ir jāatbruņojas un ir jāpanāk ANO 1441. rezolūcijas respektēšana. Prezidente pauda cerību, ka būs iespējams panākt visiem vēlamo mērķi, saglabāt ANO autoritāti un ciešas  transatlantiskās saites.

 

Abas puses runāja arī par šī gada sadarbības iespējām ES integrācijas jautājumos. Puses vienojās apmainīties ar informāciju valstu darbā līdz nākamajam ES komisijas ziņojumam par Latvijas un Polijas gatavību dalībai ES, kā arī kā nozīmīga tiks uzsvērts abu valstu intelektuālais ieguldījums, strādājot Eiropas konventā pie ES konstitucionālā pamatdokumenta radīšanas. Prezidente uzsvēra, ka Latvija pievienojas ES valstu  saimei, kurā līdzvērtīgām tiesībām jābūt gan lielām, gan mazām, gan vidējām valstīm, gan jau esošajām dalībvalstīm, gan tām, kas pievienojas šai saimei.

 

Runājot par sadarbību kultūrā, prezidente kā ļoti pozitīvu atzīmēja poļu diasporas darbību Latvijā uzsverot poļu diasporas ļoti aktīvo sabiedrisko darbību, augsto naturalizācijas līmeni, kā arī poļu kultūras devumu valsts un sabiedrības dzīvē.