Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien Rīgas pilī tikās ar Viņa Svētību Maskavas un visas Krievzemes Visusvētīgo Patriarhu Aleksiju II. Tikšanās laikā abas puses apspriedās par Krievijas un Latvijas Pareizticīgās baznīcas aktualitātēm, saticību starp abām tautām un valstu attiecībām.

 

Prezidente augstu novērtējapirmo Krievijas Pareizticīgo baznīcas patriarha vizīti Latvijā, atzīmējot, ka tas ir liels notikums ne tikai visai Latvijas pareizticīgo saimei, bet arī visai Latvijas tautai. V.Vīķe-Freiberga novērtēja lielo Patriarha ieguldījumu baznīcas un kristīgās ticības atjaunošanā Krievijā, garīgās atjaunotnes veicināšanā.

 

Sarunā tika novertēta Latvijas pareizticīgās baznīcas pozitīvā loma Latvijā. Visusvētīgais Patriarhs izteica gandarījumu par to saskaņu un savstarpējo sadarbību, kāda valda starp tradicionālajām konfesijām Latvijā. Prezidente atzīmēja, ka lai gan valsts un baznīca ir šķirtas, attiecības ir lietišķas un sadarbība laba.

 

Prezidente tikšanās laikā pievērsās arī Latvijas un Krievijas attiecību un sadarbības jautājumiem. Pēc viņas sacītā, Latvija ir ieinteresēta veidot pragmatiskas attiecības ar Krieviju, kas atbilstu abu valstu iedzīvotāju interesēm. Valstu darba kārtībā ir virkne svarīgu risināmu jautājumu: premjerministru un citas augsta līmeņa tikšanās, Starpvaldību komisijas darbības atjaunošana, dažādu līgumu parakstīšana.

 

Prezidente pateicās Patriarham par viņa ikgadējo aizlūgumu Butovas poligonā, kur dus arī represētie Krievijas latvieši, kuri tika nošauti 1937.-1938.gadā. Pēc V.Vīķes-Freibergas domām, būtu apsveramas iespējas Butovas poligonā uzstādīt Baltā krusta piemiņas zīmi viņu piemiņai. Patriarhs stāstīja par to, ka katru gadu šajā vietā uz aizlūgumu pulcējas ap 10 000 ticīgo, lai pieminētu nošauto Krievijas garīdznieku un citu piemiņu.

 

Patriarhs informēja par starpkonfesiju konferenci, kas Krievijā notiks pirms G 8 tikšanās š.g.jūlijā.

 

Rīgas pilī notika svinīga ordeņu apmaiņas ceremonija: Valsts prezidente pasniedza Patriarham Triju Zvaigžņu ordeni, savukārt Prezidentei tika piešķirts Sv. Apustuļiem pielīdzināmās Lielkņazienes Olgas I pakāpes ordenis, ko Patriarhs pirmo reizi piešķīra kādas valsts vadītājam.