Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien Briselē tikās ar Beļģijas premjerministru Giju Verhofštadu (Guy Verhofstadt). Sarunas laikā abas puses atzinīgi novērtēja vakar notikušās NATO un ES-ASV galotņu sanāksmes, uzsverot, ka Eiropas un Amerikas dialogs ir guvis jaunu perspektīvu. Abas puses bija vienisprātis, ka Eiropas un Amerikas līderiem ir bieži jātiekas un jāpārrunā svarīgākie sadarbības jautājumi. V.Vīje-Freiberga un G.Verhofštads atzinīgi novērtēja ASV prezidenta Džordža Buša vizīti Eiropā, tajā skaitā viņa sacīto runu, kurā uzsvērts, ka vēstures mācības ir aktuālais apliecinājums tam, ka šodienas miers un stabilitāte jāveido uz demokrātisko vērtību pamata.

 

Pārrunājot divpusējās attiecības, Beļģijas Ministru prezidents sacīja, ka Beļģija vēlas būt aktīvāka Latvijā un Baltijas valstīs kopumā. Šajā kontekstā prezidente atzinīgi novērtēja Beļģijas vēstniecības atklāšanu Rīgā, sakot, ka tas ir jauns pavērsiens Latvijas kā jaunas ES un NATO dalībvalsts attiecībās ar Beļģiju. V.Vīķe-Freiberga arī aicināja Beļģijas valdību un uzņēmējus uz ciešākiem kontaktiem Latvijas ekonomikā un citās jomās. G.Verhofštads apliecināja, ka valdība ir ieinteresēta veicināt gan Flandrijas un Volonijas reģionālo, gan valsts kopumā sadarbību ar Latviju.

 

Pārrunājot ES aktualitātes, tika pārspriesta Lisabonas stratēģijas iedzīvināšanas gaita. G.Verhofštads apliecināja, ka Beļģijas valdība ir ļoti ieinteresēta panākt jaunu izrāvienu stratēģijas īstenošanā un vēlas, lai šī gada martā ES Ministru padomē tiktu pārrunāti ar stratēģijas realizēšanu saistītie jautājumi. Prezidente atzīmēja, ka Latvijas valdība arī ir ieinteresēta Lisabonas stratēģijas prioritāšu ātrākā realizēšanā, kā arī to, ka Latvija vēlas lielāku atbalstu no kohēzijas fondiem. Viņa arī norādīja, ka ES ir vajadzīga lielāka savstarpējā sadarbība ārkārtas situāciju seku novēršanā, tajā skaitā dabas stihiju seku likvidēšanā.

 

Saistībā ar to, ka Beļģija drīzumā kļūs par EDSO prezidējošo valsti, Beļģijas premjers informēja par aktualitātēm prezidēšanas kontekstā saistītas ar Beļģiju. Abas puses augstu novērtēja EDSO kā novērotāja lomu vēlēšanu procesos. Tika pārrunāta situācija Piedņestrā, kā arī Melnās jūras baseinā.