Vaira Vīķe-Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga vakar Ņujorkā tikās ar ASV Radošās Koalīcijas (The Creative Coalition) izpilddirektori Robinu Bronku (Robin Bronk) un rakstnieci Keriju Modinu (Cerry Modine), kura tikko ASV laidusi klajā grāmatu “11.septembris”. Radošā Koalīcija ir ASV nevalstiska izklaides industrijas organizācija, kas vieno dažādu mākslu slavenības, un ko 1989.gadā nodibināja tādi ASV radošo jomu cilvēki kā Aleks Boldvins, Kristofers Rīvs, Rons Silvers, Sjūzana Sarandona, lai “izmantotu mums doto balsi”, rīkojot diskusijas un intelektuāļu skaidrojumus par sociāliem un politikas jautājumiem. Šodienas darbības prioritāte ir dažādu kultūru “diplomātisko” sakaru veidošana, veidojot sapratnes un cilvēcības tiltus pasaulē.(sk.www.thecreativecoalition.org)

 

“Radošās Koalīcijas” pārstāve R.Bronka sarunā ar prezidenti uzsvēra, ka “jaunās pasaules” apstākļos, pēc 11.septembra, ASV radošo aprindu pārstāvji ir vienojušies dot savu ieguldījumu globālā projektā par atšķirīgu kultūru dialogu celšanu. Viens no mērķiem, pēc R.Bronkas teiktā, ir izveidot jaunu ASV un Eiropas kultūru dialogu, kas dzēstu savstarpējus stereotipus un veidotu savstarpēji dziļāku izpratni. “Savstarpējs dialogs veido sapratnes tiltus, un tā ir labākā garantija drošībai pasaulē,” bija vienisprātis Latvijas prezidente un ASV nevalstiskās organizācijas “Radošā koalīcija” pārstāves.

 

Sarunā K.Modina un R.Bronka izteica domu, ka Latvija varētu būt labs organizācijas partneris Eiropā kā neliela zeme, kas ir pārdzīvojusi traģisku pagātni, ir atvērta pasaulei, tajā pašā laikā nezaudējot savu identitāti un kultūras unikalitāti. Viņas augstu novērtēja V.Vīķes-Freibergas devumu latviešu folkloras pētījumos, uzsverot, ka Latvijas prezidente kā rakstniece, intelektuāle, folkloras zinātniece, pirmā sieviete-prezidente reģionā varētu būt lielisks līderis stereotipu dzēšanā, humāno vērtību un transatlantiskā kultūras tilta celšanā starp Eiropu un ASV: “Jūs iemiesojat savas tautas dziļo kultūru un kontinenta nākotnes redzējumu.” Latvijas prezidente, savukārt, uzsvēra, ka Latvijas bagātākais resurss un attīstības potenciāls ir tās cilvēkos, intelektuālajā spēkā, stāstot par dinamisko un dažādo augsta līmeņa kultūras dzīvi Latvijā un sasniegumiem pasaulē. “Latvijā, piemēram, ir dziļas rakstniecības un dzejas tradīcijas, kurās padomju okupācijas iesakņojās zemtekstu māksla, padarot Latvijas cilvēku mākslas uztveri dziļi niansētu,” sacīja prezidente: “Latvija ir intelektuāli bagāta zeme, kas pārsteidz ikvienu, kas pie mums ierodas, tāpēc vēlos izteikt ielūgumu Radošajai Koalīcijai viesoties Rīgā un piedalīties intelektuālā diskusijā, lai kopā ar Latvijas kultūras cilvēkiem veidotu dziļākas izpratnes un vērtību tiltu.

 

Prezidente uzsvēra, ka ASV un Latvijas tautas vieno brīvības mīlestība, un “tāpēc ir saprotamas jūtas un šoks, ko izsauca 11.septembris, izaicinot vērtības, kuras aizstāv visa civilizētā pasaule.” Koalīcijas pārstāves pateicās par ielūgumu, apliecinot, ka tuvākajā laikā apmeklēs Latviju, un sacīja, ka tā būtu lieliska iespēja mazināt stereotipus par ASV kultūras dzīvi, parādīt tās daudzveidību un dot Latvijas māksliniekiem iespējas parādīt savu unikalitāti ASV.

 

Prezidente informēja sarunas dalībnieces par Latvijas centieniem un mērķi būt par pilntiesīgu Eiropas un transatlantiskās kopienas dalībnieci. K.Modine uzsvēra, ka viens no koalīcijas mērķiem ir kalpot par izpratnes tiltu sabiedrībai par dažādiem sociāliem un politiskiem jautājumiem, jo “tieši radošie cilvēki ir tie, kuriem sabiedrība bieži uzticas vairāk un kuru viedoklī ieklausās, un ja mūsu spēkos ir izskaidrot sabiedrībai kādus jautājumus, tad tas ir mūsu pienākums”.