Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas dibinātās Stratēģiskās analīzes komisijas (SAK) priekšsēdētāja prof. Žaneta Ozoliņa Briselē (Beļģija) piedalās otrajā ASV un Eiropas augsta līmeņa pētniecisko institūciju galotņu sanāksmē (11.jūnija līdz 13.jūnija). Šī tikšanās ir uzskatāma par apjomīga pētnieciskā projekta, kurā tiek izvērtētas ASV, Eiropas un NATO attiecības, kulmināciju.
Samitā “Terms of Engagement: The Euro-Atlantic Partnership at Sixty” tiekas augstākā līmeņa pētniecisko institūciju vadītāji no abām Atlantijas okeāna pusēm, lai diskutētu par NATO nākotni. Samita galvenie temati ir NATO globālā loma un alianses stratēģiskais koncepts. “Tā kā debates par NATO stratēģiskās koncepcijas nepieciešamību kļūst aizvien nozīmīgākas, šajā samitā tiek gaidīts idejiskais pienesums no visu dalībvalstu, arī Latvijas, pētniekiem,” uzsver Ž.Ozoliņa.
Svarīgs ASV un Eiropas augsta līmeņa pētniecisko institūciju samita elements ir diskusijas par Eiropas Savienības un NATO attiecībām, tāpēc tajā piedalās arī Eiropas Ārlietu komisāre Benita Ferrero Valdnere.
“Samitā tiek daudz runāts arī par Krieviju. Attiecības joprojām ir neskaidras, un abām pusēm – gan NATO, gan Krievijai – būtu precīzi jāformulē politika vienai pret otru,” stāsta Ž.Ozoliņa.
Pirmais ASV un Eiropas augsta līmeņa pētniecisko institūciju samits par NATO nākotni notika 2005.gadā Vašingtonā, un ar to tika uzsākts apjomīgs, abas Atlantijas okeāna puses aptverošs divu gadu pētniecisks projekts par ASV, Eiropas un NATO attiecībām. Tam 2006.gada septembrī sekoja ASV un Eiropas augsta līmeņa pētnieku seminārs “NATO transformācija 21.gadsimtā”, ko Rīgā organizēja Stratēģiskās analīzes komisija. Šis seminārs sniedza iespēja augstā līmenī diskutēt par globālo drošību un NATO nozīmi jau pirms NATO samita norises 2006.gada novembrī, kā arī prognozēt tālākos alianses attīstības ceļus un norādīt uz nepieciešamo rīcību tās tālākai veiksmīgai pastāvēšanai. Savukārt seminārs, kurā tika izvērtēti NATO samita rezultāti, notika 2006.gada decembrī Berlīnē.
Uzziņai
Stratēģiskās analīzes komisija tika izveidota 2004. gada 2. aprīlī pēc Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas iniciatīvas, parakstot kopēju rīkojumu ar Ministru prezidentu. Komisijas dibināšanas mērķis ir ar starpdisciplināriem, uz nākotni vērstiem pētījumiem veidot ilglaicīgu skatījumu uz Latvijas valsts un sabiedrības attīstību mūsdienu starptautisko procesu kontekstā.
Stratēģiskās analīzes komisijas galvenais uzdevums ir konsolidēt Latvijas zinātnisko potenciālu valsts stratēģiskās attīstības un interešu labā, veicot pētījumus par Latvijas kā pilntiesīgas Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts iespējām un vietu pasaules attīstības procesos un veicinot kvalitatīvu dialogu ar likumdevējvaru, izpildvaru un sabiedrību kopumā par valsts attīstību un demokrātijas stiprināšanu.
Komisija piedalās Latvijas stratēģisko dokumentu izstrādē. 2005.un 2006. gadā tādi ir bijuši Nacionālais attīstības plāns, Latvijas izaugsmes modelis un Prioritārie zinātnes virzieni Latvijā, savukārt 2007.gadā komisija piedalās Latvijas ilgtermiņa attīstības stratēģijas izstrādē.